JBL EON ONE PRO - baterií napájený zvukový systém

Rozbalte to třeba na louce. S baterií můžete hrát až šest hodin.

Je to záležitost několika posledních let, kdy se na trhu objevují ozvučovací systémy pro jednomužné kapely, pro menší kongresová centra popř. tělocvičny. Takový je i systém od americké firmy JBL. Je to zkrátka basová bedna se stopkou, která nese výškové, resp. středovýškové, soustavy. To celé hraje, funguje, dá se to pohodlně ovládat a má to dokonce vlastní baterie.

JBL EON ONE PRO - baterií napájený zvukový systém
JBL EON ONE PRO - baterií napájený zvukový systém

Psal se tuším rok 2010, když mi doma přistál balík s výrobkem jiné americké firmy, ve které se skrýval podobný výrobek - subwoofer a satelitní soustava v úzkém sloupu. Firma (Bose to byla) to tehdy prezentovala jako systém pro jednoho hráče (kupříkladu zpívajícího kytaristu) nebo jako ozvučení na menší akce, schůze apod.

V následujících letech se s podobnými reprosoustavami téměř roztrhl pytel. Americká firma JBL, stálice na trhu ozvučení, pochopitelně nemůže zůstat v pozadí, neboť „kdo chvíli stál, již stojí opodál“, pravil Jan Neruda. S označením JBL EON ONE jsem se poprvé setkal v roce 2016 a tehdy vyšel také test systému na stránkách stejného časopisu, který právě čtete. (Pozn. autora: Uvedené články najdete také na webu muzikus.cz v sekci Pro muzikanty / Testy nástrojů).

Principem je snaha o co nejkompaktnější rozměry, evidentní snaha vyzářit výškové frekvence do dálky a výšky a pak také možnost připojit více zařízení - muzikantů, mikrofonů, kytar a „decibelů“. Nutno dodat, že nápad vytvořit JBL EON ONE PRO je vskutku geniální. Muzikant (popř. kytarové duo, klávesista apod.) sám sebe dostatečně přizvučí (pochopitelně na menší akci), díky konstrukci výškových reproduktorů mu bude dostatečně dobře rozumět, a jak se říká, vlk se nažral a koza (y) zůstala (y) celá (ý). Jak jsem k tomu došel? Ve svých textech už jsem několikrát zmínil velmi neprofesionální, možná až příliš amatérskou teorii o vysokých frekvencích, o které jsem se ale několikrát přesvědčil, že je pravdivá. A totiž, že výška dává zvuku směr. Je-li dobře slyšet vysoká frekvence - samozřejmě v souladu s jejími nižšími sestrami -, je zvuku dobře rozumět. Třeba se vám stalo, že na svatbě, zábavě nebo plese jste špatně rozuměli zpěvačce. Byla hezká, to ano, ale nebylo poznat, co zpívá. Měla (ta zpěvačka) špatně otočené bedny nebo měla špatně nastavené korekce na mixpultu, jinými slovy potlačené výšky. Když totiž potlačíte výšky, zvuk se stane středovým, a jak se říká, je v akusticky nedokonalém prostředí vymalováno. Proto se běžně satelitní soustavy dávají na stojany, aby hrály z výšky, aby bylo lépe rozumět vysokým frekvencím. Dvojnásob to platí v prostředí, kde je hluk, jeden host překřikuje druhého, cinká se sklenicemi apod.

JBL EON ONE PRO - baterií napájený zvukový systém
JBL EON ONE PRO - baterií napájený zvukový systém

Systém JBL

Právě proto je součástí systému EON ONE PRO onen sloup, jehož výšku si můžete nastavit, jak potřebujete. V komorním prostředí pro publikum, o kterém víte, že především poslouchá, to nemusíte s výškou přehánět, abyste si nepřipadali jak hudebníci pod továrním komínem. Ovšem v prostředí hlučném - hospodě, tělocvičně atd. - bych s výškou nešetřil. Důležité je se s tou frekvencí dostat nad posluchače, resp. minimálně do výšky jejich očí.

U basové frekvence je to jiné, zcela opačné. Ta se vlní po zemi jako had, svou cestu si vždycky najde, proto také basové soustavy necháváme na zemi.

Systém s označením JBL EON ONE PRO má spodní reproduktor s průměrem osm palců, nahoře potom šest dvoupalcových. Mimochodem podobný systém JBL EON ONE měl dole desítku, nahoře totéž. Obě popisované varianty odnese jeden člověk - muž v jedné ruce. Celý sloup totiž jednoduše složíte a uklidíte do subwooferu. Troufám si říci, že sedmnáct kilo je přijatelná hmotnost.

 

Výbava

Zvukový aparát JBL EON ONE PRO je kromě popsaných reproduktorů vybavený mixpultem, který z něj dělá zařízení značně univerzální. Kromě čtyř mikrofonních vstupů je tam dvojice konektorů RCA pro připojení například CD přehrávače nebo kláves. Kromě toho zvukový výstup do dalšího PA zařízení a monitorovací výstup v podobě páru konektorů RCA. Využití výstupů je na libovůli každého uživatele, sólista využije spíše vstupy - mikrofonní a stereo. Řekl bych, že v tomto případě udělal JBL krok vpřed, vstupy mají fantomové napájení, je možné připojit kondenzátorový mikrofon. JBL EON ONE je napájený standardní flexošňůrou.

Je tam ještě jedna vychytávka, která mě docela dostala. Je to maličkost, ale rozhodně udělá radost. Systém má totiž konektivitu Bluetooth, např. s tabletem nebo mobilním telefonem. A k tomu napájecí konektor USB. A nastane situace: Chci tady hrát písničky z mobilu, mám ho ale vybitý. Není nic jednoduššího než mobil připojit do napájecí zásuvky, a problém je vyřešen.

Kromě toho je na všech mikrofonních vstupech korekce basů a výšek a reverb. Jedná se o jednoduchý hall. Asi ho nelze porovnávat s kvalitou efektů firem, jako je např. Lexicon nebo TC Electronic, svůj účel ale splní. Jak na zpěv, tak třeba lehce na kytaru.

JBL EON ONE PRO - baterií napájený zvukový systém
JBL EON ONE PRO - baterií napájený zvukový systém

Provoz na baterie

Systém JBL EON ONE PRO je schopen plně mobilního provozu, obsahuje totiž baterie. Nejsou to žádné monočlánky, ale lithiové akumulátory pro šestihodinový provoz. Vyzkoušel jsem to a těch šest hodin tam nechal hrát CD, a skutečně to vydrželo. Je samozřejmě otázka, jestli to pokaždé vydrží takovou dobu a co to s celým systém udělá, když do něj zapojíme čtyři napájené mikrofony a budeme ho v uvozovkách nutit k většímu akustickému výkonu. Ale myšlenka to rozhodně není špatná. Dovedu si představit celou řadu situací, kde se to vyloženě hodí.

 

Zvuková zkouška

Podrobil jsem milého „eona“ zvukové zkoušce. Připojil dva mikrofony a nechal zpívat celou rodinu. K tomu klávesy. A musím říci, že zvukově mě to vážně překvapilo. Hraje to velmi slušně. Není to aparát do obýváku, asi by nás rušil decentní šum, koneckonců, téměř všechny bedny šumějí. Je to aparát do větší místnosti, než je obývák, kde určitá hladina šumu nevadí.

A kdo by měl uvažovat o koupi takového zařízení? Jak už jsem napsal, písničkář s kytarou, který odnese celou svoji muziku na jednu cestu z auta na pódium. JBL si dovedu představit na konferenci jako zvukový systém, v sále, kde se cvičí aerobic, nebo kdekoli venku, kde není elektřina a je potřeba někoho „překřičet“, přezpívat. Jedná se o pohodlný PA systém s dostatečným výkonem pro menší publikum, který navíc hezky vypadá. A jestli chcete vidět, jak u toho vypadáte vy, na to výrobce také myslel. V horní části sloupu je patice pro připojení kamery GoPro. Řada malých outdoorových kamer má stejný systém uchycení, jen pozor na světlo, v horších podmínkách je horší i natočený záznam.

 

Info:

JBL EON ONE PRO je baterií napájený zvukový systém s využitím pro zpívající kytaristy apod. Cena je 36 590 Kč.

 

Plus:

zvuk

koncepce

USB napájení

provoz na baterii

 

Mínus:

Mixpult nejde ovládat z aplikace v tabletu/mobilu.

Spodní reproduktor má „jen“ osm palců.

 

Technická specifikace:

systém subwoofer + satelit
reproduktory 8” bass, 6x 2” výška
výkon 380 W (250 W + 130 W)
SPL 118 dB
vstupy 4x MIC XLR, 1x L + R RCA, 1x mini jack
výstupy Monitor L + R, Pass Thru
USB napájecí konektor
Bluetooth ano
napájení flexošňůra, 220 V
baterie lithiové akumulátory, 6 hodin provozu
hmotnost 17 kg

 

Web

www.jblpro.com/Microsite-eonone-pro/

Psáno pro časopis Muzikus