JHS Pink Panther - digitální s bohatými možnostmi řízení a úpravy zvuku

Růžový panter se nebojí výzev a ve formátu kytarového delaye je připraven vyřešit ztrátu kvality vašeho zpožděného kytarového zvuku.

JHS Pink Panther - digitální s bohatými možnostmi řízení a úpravy zvuku
JHS Pink Panther - digitální s bohatými možnostmi řízení a úpravy zvuku

Agilní firma JHS přichází na trh s dalším efektovým pedálem, jehož název si tentokrát vypůjčili od legendárního inspektora Clouseaua, tedy Růžového pantera. Ten byl vždy výjimečně zmatený, digitální delay Pink Panther od JHS je ale spíše příkladem seriózního efektového pedálu. Ovšem samozřejmě v růžové.

 

Co je ukryto pod růžovým krytem?

Pink Panther je v principu digitální delay s maximálním zpožděním v délce od jedné sekundy, ale je dobře vybaven pro přizpůsobení zvuku vašim potřebám. Jednak máte možnost připojit další externí tapovací tlačítko nebo kontrolér, ale máte možnost i změnit charakter zvuku zpožděného signálu, modulovat zvuk pomocí interního generátoru, a i upravit frekvenční charakteristiku zpožděného signálu pomocí LPF (tónové clony).

 

Ovládací prvky

Přístroj samozřejmě obsahuje potenciometry běžné pro klasický efekt delay, tedy počet opakování, čas zpoždění a úroveň efektovaného signálu vůči signálu původnímu, ale má navíc několik ovládacích prvků, které až tak běžné nejsou.

Jedním z častých problémů příliš čistých zvuků digitálních efektů delay je fakt, že jsou až příliš zvukově čisté, tedy při běžném nasazení se vám příliš míchají do původního zvuku. Máte sice ovladač Mix pro smíchání původního a efektovaného zvuku, ale buď je efektu málo nebo hodně, ale nikdy správně, často tak kytaristé přijdou na to, že technicky méně kvalitní analogové delaye byly pro jejich zvuk lepší. U Pink Panthera máte hned několik možností, jak toto změnit. Jednak na horním panelu máte ovladač Dark, který vám umožňuje ubrat výšky z efektovaného signálu a přiblížit ho k analogovému zpoždění starších kytarových efektů, které výšky prostě neuměly, jednak na pravé straně pedálu máte malý přepínač, kterým volíte mezi režimy Digital a Tape, tedy mezi zcela čistou digitální kopií původního signálu a mezi zvukem, který napodobuje zvuk legendárních páskových zpožďovacích zařízení. Při přepnutí do režimu Tape a vhodném nastavení ovladače Dark tak máte dobrou možnost mít více zpožděného signálu například pod sólem, ale takového, které se vám nemíchá do původního zvuku a jen mu přidává další rozměr a prostor.

Dalším ovládacím prvkem, který může pomoci vytvořit spíše méně běžné zvukové barvy, je třípolohový ovladač Mod1/Mod2. Ve střední poloze je zpožděný zvuk neovlivněn, v poloze Mod1 je zpožděný signál lehce modulován (rozlaďován) generátorem, v pozici Mod2 je pak modulace velmi výrazná a jako stvořená pro hledače netradičních zvuků. Můžete tak měnit charakter od delaye s chorus efektem, třeba jako u některých páskových dozvuků.

 

Filmová série o Růžovém panterovi s Peterem Sellersem v hlavní roli spatřila světlo světa už v roce 1963 a asi není mnoho filmových diváků, kteří nic z této série neviděli. Původně byl film koncipován jako vážná kriminálka, ale totálně zmatkářské vstupy a přístup Petera Sellerse z filmu udělaly komedii a naprostou legendu. Peter Sellers, který byl i v osobním životě vyhlášený chaotik, měl tendenci se s postavami, které hrál, velmi ztotožnit a zcela propadl roli ztřeštěného inspektora. Že byl inspektor Clouseau výjimečně zmatený a dokázal zmást i široké okolí, dokládá i fakt, že druhý díl této série šel do českých kin s titulem Komisař Clouseau na stopě, i když Clouseau nebyl komisař, ale inspektor.

 

Ve spodní části horního panelu jsou klasické nožní spínače, tedy jeden pro vypnutí a zapnutí efektu (true bypass) a pro nožní zadání času zpoždění (tap tempo).

Tím se dostáváme k poslednímu a velmi netradičnímu ovladači, který možná - což jen tuším, ale nevím jistě - způsobil, že efekt dostal název Růžový panter. Je jím ovladač Ratio, tj. poměr. Tento poměr udává, o kolik se bude lišit čas zpoždění efektu od času, který si nastavíte tapováním, tedy času mezi stisky nožního spínače pro určení zpožděného času. To je docela dobrá funkce, protože když hrajete, máte v písničce nějaký rytmus a může vám dělat problém si natapovat jiné zpoždění, než ve kterém hrajete. Když necháte ovladač v pravé krajní pozici se symbolem čtvrťové noty, bude zpoždění stejné, jaké si navolíte pomocí tap tempa. Změnou polohy se ale můžete dostat přes osminové noty až k triolám, výsledné zpoždění tak bude zcela jiné, než si natapujete. Dosáhnete tak krátkých časů opakování, kterých by se vám jen nohou dosahovalo těžko. Má to jedno ale: Hodnota je nastavovaná potenciometrem bez nějakých aretací v místech například pro dvojnásobek tempa. Tím se může stát, že tempo nenastavíte zcela přesně. Ovšem toto je právě trochu v duchu růžového pantera: Nikdy nevíte, co přesně udělá.

Vstupní a výstupní konektory jsou klasické, přístroj je monofonní, třetí jack na straně je určen pro externí řízení tap tempa. To je velmi dobrá možnost, protože můžete schovat efekt například v racku v zadní části pódia a efekt zapojit do nějaké programovatelné lišty a na forbínu si natáhnout pouze tapovací tlačítko, zapnutí a vypnutí efektu pak řešit pomocí MIDI kontroléru k programovatelné liště se zapojením true-bypass. Zde je vidět, že tvůrci mysleli i na podobné nasazení ve větších pódiových sestavách.

JHS Pink Panther - digitální s bohatými možnostmi řízení a úpravy zvuku
JHS Pink Panther - digitální s bohatými možnostmi řízení a úpravy zvuku

Růžová je dobrá, už je to tak

Celkově musím zhodnotit Růžového pantera kladně. Všechny funkce pracují dle očekávání, zvuk je adekvátní pro tento typ efektu, možnosti ovládání jsou rozhodně větší, než je běžné v dané kategorii. Pozitivně hodnotím zejména možnou změnu charakteru zpoždění, možnost oříznutí rušivých vysokých frekvencí, konektor pro externí tapovací tlačítko a kvalitní design, který umožní i hrátky se samooscilacemi zpožděného signálu. Jenom jestli snesete růžový design se stříbrnými knoflíky, ale to je na vás. Určitě ale bude snazší přesvědčit přítelkyni, že to je přesně ta krabička, která se jí líbí, a měla by vám ji koupit jako dárek. Ta té růžové určitě neodolá.

 

Info:

JHS Pink Panther je digitální delay s maximálním zpožděním o délce jedné sekundy a bohatými možnostmi řízení a úpravy zvuku. Cena je 9549 Kč.

 

Plus:

výbava a zvukové možnosti

vstup pro externí tapovací tlačítko

režim Tape

 

Mínus:

Tlačítko Ratio nemá zarážky v přesných násobcích času.

 

Typ efektu digital delay
Vstupy a výstupy konektory jack 6,3 mm, mono
Napájení adaptér 9V DC (není součástí dodávky)
Odběr ze zdroje max. 100 mA
Rozměry (h x š x v, mm) 122 x 66 x 40
Psáno pro časopis Muzikus