Keeley Monterey Rotary Fuzz Vibe - extra speciální „neo-vintage“ multiefekt

Keeley Monterey Rotary Fuzz Vibe - extra speciální „neo-vintage“ multiefekt
Keeley Monterey Rotary Fuzz Vibe - extra speciální „neo-vintage“ multiefekt

Keeley Monterey Rotary Fuzz VibeKeeley Monterey je tzv. „neo-vintage“ kytarový multiefekt. Obsahuje fuzz, simulátor rotary speaker , vibe (vibrato), oktáver nahoru, oktáver dolů, autowah a harmonický wah. Celkem je v krabičce šest efektů. Ale firma Keeley efekt nazývá jen Monterey Rotary Fuzz Vibe.

 

To „neo-vintage“ znamená, že máme v krabičce vintage efekty, ale v novém pojetí a s lepšími technickými parametry než v 70. letech minulého století. Například fuzz je vyroben ze součástek, které nepodléhají teplotním změnám, jako u starých fuzzů se starými germaniovými tranzistory.

 

Musím se přiznat, že ze začátku jsem ke krabičce neměl moc velikou důvěru. Takováto skoro experimentální zařízení ve mně vzbuzují hned na prvním místě podezření. A ještě k tomu ta psychedelická grafika.

 

Ale nechme předsudky stranou a jdeme testovat...

Kovová, středně velká, psychedelicky pomalovaná krabička je ovládacími prvky rozdělena vizuálně na dvě poloviny a na dvě patra. Horní patro patří efektu fuzz. Spodní patro patří modulační sekci.

Keeley Monterey Rotary Fuzz Vibe - extra speciální „neo-vintage“ multiefekt
Keeley Monterey Rotary Fuzz Vibe - extra speciální „neo-vintage“ multiefekt

Fuzz distortiony se vyskytují na pedalboardech (u všemožných kapel napříč žánry) již opravdu dlouho. A nepoužívají ho jen kytaristé, lze přes to prohnat i baskytary nebo klávesy. Samozřejmě ne všem se zvuk fuzzu líbí. No vždyť ale taky není určen pro všechny a pro všechny styly. V metalu se asi moc nechytne, tedy kromě „moderních“ proto-metalových kapel. Navíc je potřeba se s fuzzem skamarádit a používat ho obezřetně a s citem. Začátečníci s tím budou mít asi trochu problém, takže je to víc pro zkušenější hráče, kteří již vědí. Fuzz z pedálu Keeley Monterey má hutný a syrový zvuk, říkají tomu Fatt Fuzz. Základními ovládacími prvky jsou potenciometry Level (hlasitost) a Fuzz (zkreslení). Naštěstí inženýři od Keeley přidali další ovládací prvek pro fuzz, a to v modulační sekci potenciometr Octave, který je ve spodním patře druhý zleva a dají se jím regulovat výšky. To by slušný fuzz měl mít.

 

A teď to, co je na tomhle pedálu to velmi zajímavé...

Je to ta modulační sekce, tedy spodní patro ovladačů. Máme tady potenciometry Level, Octave (který je multifunkční), Depth a Rate. A páčku třípolohového přepínače. Zdůrazňuji, že má vlastní potenciometr hlasitosti, což je super vychytávka, kterou rozvedu později. Páčku přepínače dáme doleva a jsme v prvním efektu, a to v simulaci rotujících reproduktorů. Rotary efekt je příjemný, s jemným chorusem a s možností regulovat virtuální výškovou hornu. Depth nám zvyšuje prokreslení chorusu a Rate rychlost modulace (rychlost otáčení).

 

V prostřední poloze minipřepínače se dostáváme k efektu Octave. Tedy vlevo otočený potenciometr Octave je spodní oktáva, vpravo horní, vprostřed nic (bez oktávy). Obě dohromady to neumí. V tomto modu můžeme navíc přidávat efekt vibrata. Takže můžete mít nastavenu lehce horní oktávu a k tomu vibrato a ještě fuzz. Zajímavé je, že i když je oktáver na nule, stále to trochu přidává lehký krátký delay, který není nijak rušivý, naopak je zajímavý.

 

Další a poslední je dvojefekt autowah. Ten se ovládá třetím potenciometrem zleva (v dolnim patře). Doleva je autowah a doprava harmonic wah. Autowah pracuje podobně jako běžný autowah. Reaguje na sílu úhozu do strun. Harmonic wah pracuje trochu jinak a je těžké to popsat. Asi bych to nazval, že wah neboli kvákání není tak výrazný a opět můžeme přidat vibrato. Chce to slyšet. Je to maso. Keeley Monterey má ještě možnost připojení expression pedálu, kterým můžeme ovládat kvákadlo a nebo rychlost modulace efektu rotary a vibe. Šikovné.

Keeley Monterey Rotary Fuzz Vibe - extra speciální „neo-vintage“ multiefekt
Keeley Monterey Rotary Fuzz Vibe - extra speciální „neo-vintage“ multiefekt

A teď se vrátím...

... k potenciometru Level v modulační sekci. Uvnitř krabičky je totiž na plošném spoji naletován další ovladač, a to DIP mikro přepínač. A ten určuje pořadí fuzzu a modulační sekce. A když dáme modulační sekci před fuzz a pěkně ho tím Levelem přikrmíme, začne fuzz hezky zpívat, podobně jak to kdysi hrálo Jimimu Hendrixovi. Ale zase opatrně, když to preženeme, začíná to pískat.

 

A protože se jedná o exkluzivní butikový pedál, ve firmě Keeley ho nejenže vyrábějí ručně, ale dokonce ho i ručně malují (ve dvanácti provedeních), takže je vlastně každý kousek originál.

 

Víte, že první fuzz, co se kdy vyráběl, byl pro Gibson Maestro FZ1 Fuzztone z roku 1961? A první nahrávka, kde byl použit: Ann-Margret - I Just Don't Understand (1961). Je nutno dodat, že Keeley Monterey z roku 2016 zní mnohem lépe. youtu.be/zDagZECOhJc

 

Závěr

Keeley Monterey Rotary Fuzz Vibe je jistě inspirativní zařízení, ovšem ne pro každého. Je vhodný pro zvukové fajnšmekry, experimentální tvorbu a milovníky old schoolových zvuků. Za tuto exkluzivitu (i vizuální) si ale zájemce taky slušně připlatí.

 

Info:

Keeley Monterey Rotary Fuzz Vibe je extra speciální "neo-vintage" multiefekt. Kombinuje fuzz a modulační efekty v jednom pedálu. Jistě si ho oblíbí hráči na různé nástroje a především kytaristé. Kytaristé, kteří mají rádi Jimiho Hendrixe. Cena je 12 514 Kč.

 

Plus:

vintage zvuky

bohaté zvukové variace rotary a vibe

octaver

možnost připojit expression pedál

 

Mínus:

cena

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ovládání 2x Level, Fuzz, Depth, Rate, Octave Down/Up, třípolohový přepínač, 2x footswitch
Napájení 9V (1OOmA), zdroj (baterii není možné použít a není součástí balení)
Rozměry 120 x 96 x 55 mm (včetně potenciometrů)
Hmotnost 351 g

 

www:

www.robertkeeley.com

Psáno pro časopis Muzikus