Kore - hardwarový ovladač nejen k softwaru Native Instruments

Kore - hardwarový ovladač nejen k softwaru Native Instruments
Kore - hardwarový ovladač nejen k softwaru Native Instruments

Kromě hardwarového ovladače B4D specializovaného pro software B4 nevytvořila donedávna firma Native Instruments žádný jiný hardware. Kore je tedy teprve druhým hardwarem této firmy. Nutno však přiznat, že jeho silnou stránkou není ani tak hardware samotný, jako spíše opět software, který však opravdu stojí za to.

Kore je balík hardwaru se softwarem, který umožňuje dokonalou správu VST a Audio Units nástrojů a efektů všech firem. Každý softwarový efekt, i každý nástroj, používá své vlastní rozhraní. Naučit se v něm orientovat zabere většinou spoustu času. Kore nabízí jediné rozhraní (navíc zároveň softwarové i hardwarové) shodné pro všechny softwarové efekty a nástroje. Pokud však i nadále chcete otevřít nástroj nebo efekt ve svém původním rozhraní, Kore vám to umožní.

 

Hardware

Samotný hardwarový ovladač nabízí bohužel pouze osm otočných potenciometrů. Jejich výhodou je, že jsou pocitově bez jakéhokoliv krokování nebo aretace, takže se s nimi otáčí velice pohodlně a při práci máte pocit, jako byste pracovali s analogovým zařízením. Tento pocit zesiluje i nová technologie, která používá metodu zvyšování/snižování hodnoty parametru, nikoliv vysílání absolutních hodnot. Jedna celá otáčka potenciometru o 360 ° je rozdělena na pět set kroků, takže řízení parametrů pomocí Kore je mnohem přesnější a citlivější než u jiných ovladačů používajících rozsah stanovený MIDI normou na sto dvacet osm kroků. Dále je k dispozici osm tlačítek. Těmto ovladačům lze přiřadit libovolný parametr z libovolného VST nebo AU efektu či nástroje. Přiřazení je velice jednoduché. U všech softwarů, které podporují automatizační ID, stačí pouze zvolit parametr, otevřít funkci přiřazení a pootočit některým z ovladačů. Tím je ovladač parametru jednoduše přiřazen.

Na panelu je dále k dispozici řada dalších tlačítek, jog dial a displej (s rozlišením 64 x 128 bodů) pro přímou komunikaci se softwarovou částí Kore. Připojit lze dva nožní přepínače a kontinuální pedál. Nechybí ani dvojice pětikolíků MIDI In/Out. Tím však možnosti hardwaru nekončí! Nejedná se pouze o MIDI kontrolér, ale také o kvalitní externí zvukovou kartu. K dispozici jsou dva linkové vstupy (respektive jeden stereo), linkový stereo výstup, výstup na sluchátka a digitální výstup. Vstupní/výstupní úroveň linkových vstupů a výstupů lze řídit přímo z panelu pomocí dalších otočných potenciometrů. S počítačem komunikuje Kore přes rozhraní USB 2.0.

Hardware je velice přesný především co se týče polohování otočných potenciometrů, ale i tisknutí tlačítek. Jejich stisknutí v potřebný okamžik je bezproblémové. Horší je to s částí ovládající software Kore. Tato tlačítka jsou zbytečně nepřesná, kolébají se ze strany na stranu, k některým tlačítkům (Menu a View) se dostanete jen obtížně, překáží totiž jog dial. I plastové provedení této části ovladače působí zbytečně lacině a staromódně, až opotřebovaně. Další nevýhodou hardwaru je, že jej není možné použít bez počítače. Jediným napájením je opravdu pouze USB.

 

Software

Softwarová část balíku Kore působí mnohem elegantněji a především efektivněji než hardware. Nabízí řadu pozoruhodných novinek. Pro to, aby bylo možné spravovat rozsáhlé databáze zvuků mnoha firem (tedy i mnoha různých formátů), bylo potřeba vytvořit nový vlastní formát souboru, ale i vlastní rozhraní. KoreSound formát ukládá nejen informace o hudebních vlastnostech zvuku, které jsou rozděleny do pěti kategorií, ale i řadu dalších informací, které následně mohou pomoci při jeho rychlém vyhledávání. Jedná se například o informace o autorovi konkrétního zvuku, počet vstupů a výstupů, komentář ke zvuku, poznámky, hodnocení, mapování klaviatury včetně všech dělení klaviatury a vrstvení, nastavení Kore mixu a cest signálu, ale i MIDI soubory, které mohou být součástí jednotlivých zvuků.

Kore - hardwarový ovladač nejen k softwaru Native Instruments
Kore - hardwarový ovladač nejen k softwaru Native Instruments

KoreSound může být vytvořen z jednotlivých nástrojů všech firem, jejich kombinacemi, vrstvením nad sebe i vedle sebe, prolínáním, ale i kombinacemi nástrojů a efektů. Zvuky mohou obsahovat i celé MIDI soubory pro případ, kdy se využívá automatický triggering nebo sekvencování not. Použít lze vícenásobné přiřazování MIDI kontrolérů, pokud chcete jedním ovladačem řídit více parametrů současně. Inkrementace/dekrementace jednotlivých parametrů může jít pro stejný ovladač dokonce proti sobě (zatímco se hodnota jednoho parametru zvyšuje, hodnota jiného parametru se snižuje), nastavit je možné různé rozsahy. Zvuk jednoho nástroje může obsahovat efekty jiného nástroje. Dokonce lze vytvářet složité arpeggie a struktury, které se prolínají mezi různými nástroji různých firem, cesty zvukového signálu mohou směřovat od jednoho nástroje k jiným.

Díky Kore Sound Browseru je správa ohromné databáze zvuků jednoduchá a přehledná. Zde je možné snadno a rychle vyhledávat konkrétní zvuky pomocí různých parametrů uložených ve formátu KoreSound.

 

Naprostá kompatibilita

Díky vlastnímu formátu je možné používat Kore na všech platformách i ve všech sekvencerech. Kore samotný totiž může vystupovat jako stand alone a nebo jako VST plug-in, Audio Units, ale dokonce i RTAS nebo DXi. Proto lze například v Pro Tools spustit Kore jako RTAS, ale pod Kore mohou běžet všechny VST nástroje a efekty. Můžeme tedy pracovat s VST i v ProTools, Logicu, Digital Performeru, Sonaru a dalších. Díky této možnosti a jednotnému KoreSound formátu lze snadno přenášet všechny nástroje a zvuky včetně kompletního nastavení mezi různými počítači (Mac i PC), pokud třeba používáte více hudebních počítačů v jednom studiu nebo pracujete ve studiu i na pódiu. Aby vše fungovalo, je zapotřebí mít na všech počítačích vždy nainstalovány všechny plug-iny v jednotném formátu. Pokud tedy na jednom počítači používáte plug-in VST, není možné jej v Kore použít na jiném počítači jako AU. Vždy musí být nainstalován stejně (VST+VST nebo AU+AU). To ale v podstatě není žádný problém.

 

Tovární presety

Native Instruments hraje pochopitelně do karet především vlastním produktům. Proto je již dnes Kore plně kompatibilní s balíkem Komplete 3 a Komplete Sound 2. Továrně jsou předdefinovaná nastavení ovladačů Kore (přiřazeny nejdůležitějším parametrům) pro všech téměř devět tisíc zvuků obsažených v Komplete 3 i dva ticíce zvuků obsažených v Komplete Sound 2. Native Instruments slibují, že řady plně kompatibilních nástrojů s továrně přednastavenými presety se budou rozšiřovat i o produkty dalších firem.

 

Info:

Kore je univerzální hardwaro-softwarové rozhraní pro práci s VST a AU plug-iny. Cena je 14 190 Kč. Pro účely testu zapůjčil: DISK Multimedia s.r.o., 516 454 769, disk@disk.cz , www.disk.cz

 

Plus:

lze vytvářet složité zvuky kombinací VST a AU nástrojů všech firem

rozhraní je naprosto univerzální

díky vlastnímu formátu lze přenášet kompletní nastavení zvuků mezi různými počítači, skladbami a systémy

s Kore je možné používat VST například i v ProTools, Logicu atd.

příznivá cena

 

Mínus:

Kore lze použít vždy pouze ve spojení s počítačem

hardware vypadá zbytečně lacině

Psáno pro časopis Muzikus