Korg Kross 2 - workstation od známého výrobce

Korg Kross 2 - workstation od známého výrobce
Korg Kross 2 - workstation od známého výrobce

Korg před časem přišel s novinkou v nejlevnějším segmentu syntezátorů, totiž s modelem Kross 2. Ne že by to bylo béčko od Krosse, který se prodával před tím. Po mnohahodinovém zkoušení, testování a laborování si troufám říci, že to vůbec není béčko, spíš naopak. Nástroj má řadu vylepšení, dobrý zvuk, výbavu. Zcela v superlativech ho ale vidět nemůžeme. Pojďme si na něj trochu „zabrnkat“.

Jako každý jiný výrobce hudebních nástrojů, a teď mám na mysli především tu velkou triádu - Yamaha, Roland a Korg, se i posledně jmenovaný snaží oslovit zákazníky ve všech zájmových skupinách. Na jedné straně jsou profesionální hráči, kteří vyžadují dražší nástroje, na druhé straně jsou lidé-muzikanti, nadšenci, performeři, studenti apod., kteří z nějakých důvodů nemohou nebo nechtějí zaplatit víc, než jaké mají možnosti. Pro takové zákazníky jsou určené nástroje podobné Korgu Kross 2. Systém vychází z poznatků dražších nástrojů, velký důraz je kladen na širší využití, na tvorbu performance, na invenci klávesisty.

 

Zvuk, základ nástroje

Ano, základem klávesového nástroje je skutečně zvuk, kdo by to byl řekl, že. Musím říci, že Kross 2 mě zvukově velmi překvapil. Byl jsem skoro dvacet let majitelem Korgu N364, který vycházel z Tritonu. U řady zvuků v modelu Kross 2 mám pocit, že výrobce v pozitivním slova smyslu vykradl sám sebe.

Zvuky jsou v bankách, cesta k nim je jednoduchá. Akustická piana, tam jednoznačně palec nahoru, váhám trochu u skupiny brassů (akustických i elektrických) a kytar. Upozorňuji ale, že hodnotíme nástroj, který nestojí ani jednu výplatu. Basy by mohly být výraznější, naopak smyčce se podle mého ucha Korgu povedly. Jak známe z dražšího modelu Krome, ke každému zvuku je k dispozici bubeník (drum track), který nás vybízí k vymýšlení vlastních kompozic či pokusů. Nástroj disponuje řadou arpeggiátorů.

 

Jak u Korgu bývá poslední desítky let zvykem, kromě standardních zvuků jsou k dispozici také kombinace zvuků dané výrobcem. Můžeme využívat velkého potenciálu nástroje včetně bicích smyček, bas atd. I kombinace jsou přehledně seřazené do bank, ve kterých se každý vyzná. A pokud se nevyzná, a teď dávejte pozor, tak má k dispozici tlačítka (favorite), pod která si může ukrýt své oblíbené zvuky a kombinace. Tlačítek je 16, bank je 8, z toho plyne 128 možností.

 

Workstation

Kross 2 je kromě toho všeho také workstation, to znamená, že obsahuje sekvencer pro nahrávání hudby do stop. Má i mikrofonní vstup a vlastní vokodér pro práci s lidským hlasem. Sekvencer je standardně šestnáctistopý, zaznamenává MIDI data a umí s nimi pracovat (kvantizovat, upravovat, stříhat apod.). Kromě toho má Kross 2 i audio rekordér. Nahrávání probíhá na SD kartu, je ve standardním rozlišení 16 bitů/48 kHz. Zvuk nástroj, zpěv - to vše se dá zaznamenat. Zároveň funguje jako přehrávač (wave) audií, což třeba ocení „jednomužné“ kapely, které hledají univerzální nástroje.

 

Výbava

Korg Kross 2 je relativně malý nástroj (mám na mysli verzi s 61 klávesami). Svou výbavou ale předčí mnohé konkurenty. Ze vstupů a výstupů jmenuji audio vstup/výstup, sluchátka, MIDI in/out, SD karta a trojice pedálových vstupů. Povrch nástroje je řekněme sametový, velmi příjemný na dotek. Klaviatura? Čekal jsem trochu lepší, na druhou stranu to není ta žvýkačka, kterou známe z levných samohrajek, ale mohla být lepší, třeba jako u nástrojů Krome či Triton. Kross 2 hraje také na baterie, a co se týká hmotnosti, tak mohu potvrdit, že je lehoučký.

Korg Kross 2 lze samozřejmě připojit k počítači a využít jeho potenciál ve standardních softwarech pro DAW. Drivery pro Windows 7-10 jsou na webu korg.com, taktéž MIDI driver. Škoda, že se nechová jako standardní VST plug-in, jako třeba konkurenční Yamaha v prostředí Cubase. Tam je to spojení nasnadě, Korg zvolil jinou cestu. Zároveň lze Kross 2 využít jako master keyboard k ovládání různých MIDI periferií.

 

Info:

Korg Kross 2 je workstation od známého výrobce, nabízí bohatou zvukovou výbavu včetně sekvenceru a rekordéru. Verzi s 61 klávesami pořídíte za 20 360 Kč, verze s 81 klávesami za 28 720 Kč.

 

Plus:

dobrý zvuk

výbava nástroje

široká možnost využití

 

Mínus:

klaviatura

nemožnost plné integrace VST do DAW

 

Technická specifikace

systém EDS-i
polyfonie 120 hlasů
zvuky 768 programů / 384 kombinací
uživatelské pozice 1280 programů / 896 kombinací
bicí 58 sad
GM ano
efekty 5x insert, 2x master, 134 typů efektů
sekvencer 16 stop, MIDI, audio rekordér
kontroléry pitch band, modulace
vstupy/výstupy audio out, audio in, sluchátka, MIDI in/out, pedály: damper, switch, pedal, USB, SD karta, napájení (externí napáječ)
rozměry 935 x 269 x 88 mm (verze s 61 klávesami)
hmotnost 3,8kg (verze s 61 klávesami)

 

Web

www.korg.com/us/products/synthesizers/kross2/

Psáno pro časopis Muzikus