Korg microArranger - novinka v oblasti aranžérů

Korg microArranger - novinka v oblasti aranžérů
Korg microArranger - novinka v oblasti aranžérů

V září roku 2011 představila firma Korg další novinku v oblasti aranžérů. Tu nazvala výstižně a jednoduše microARRANGER.

Firma Korg má ve své nabídce řadu klávesových nástrojů, kterou pojmenovala MICRO. Tyto nástroje již podle názvu využívají microklaviatury a malých rozměrů. V momentální nabídce je celkem devět různých modelů - microKORG, microKORG XL, microSAMPLER, microSTATION, microPIANO, microKEY25, 37, 61 a microARRANGER. Právě posledně jmenovaný z mikročeledi klávesových nástrojů si dnes představíme.

 

Na první pohled

Balení obsahuje microARRANGER, adaptér se síťovou šňůrou, notový pultík, CD Accessory Disk a manuály. Šasi nástroje je v umělohmotném provedení v kombinaci s gumou (tlačítka) a látkou (reproduktory). Přední panel nástroje má k dispozici klaviaturu se 61 miniklávesami. Vedle klaviatury je umístěn klasický korgovský joystick. V pravé a levé horní části nad klaviaturou najdete reproduktory, mezi nimiž jsou rozmístěny všechny ovládací prvky nástroje. Celkem je k dispozici 109 tlačítek, z nichž některá mají i  indikaci stavu pomocí LED diod(celkem 44 LED diod), 4 slidery a 1 alfa dial kolečko. Středu horní části předního panelu vévodí LCD displej. Nad ovládacími prvky ještě najdete dva otvory, do kterých se zasunuje notový pultík.

 

Zadní panel microARRANGERu obsahuje všechny vstupy a výstupy. Ty jsou uspořádány zleva doprava následovně. Phones, Input (oba stereo jack 3,5 mm), Output R a L/Mono (2x mono jack 6,3 mm), Damper, Assignable PDL/SW (oba mono jack 6,3 mm), MIDI In/Out, vstup pro adaptér a slot pro paměťovou kartu (SD, MMC).

 

MicroARRANGER má k dispozici vše co jeho velcí sourozenci. Všechny ovládací prvky jsou přehledně a systematicky uspořádány tak, jak bývá u nástrojů firmy Korg dobrým zvykem. Jediné nestandardně umístěné tlačítko je zapnutí a vypnutí nástroje. To najdete v pravé horní části.

 

První spuštění a seznámení s OS

Zapnutí nástroje provedete netradičně umístěným tlačítkem, které najdete tak, jak jsme si řekli, v pravé horní části nástroje. Náběh operačního systému (OS) OPOS (Objective Portable Operating System) trvá cca 27 vteřin. Poté se nástroj nastaví na úvodní obrazovku a je připraven k použití. V době testu měl nástroj k dispozici OS ve verzi 1.00 z 23. srpna 2011. Do budoucna je počítáno s updatem OS na novou verzi. Ten budete moci volně stáhnout z firemních stránek www.korg.com. V případě poškození dat v interní paměti nástroje můžete provést obnovení originálních dat z výroby. Restore Data se provádí z SD karty. Data pro obnovu naleznete na přiloženém Accessory Disku. Vše je důkladně popsáno v přiloženém manuálu. Z vlastní praxe mohu poradit, abyste co nejčastěji zálohovali všechna interní data nástroje. Obzvlášť před vypnutím! Pak se vám nestane, že o nějaká přijdete.

 

OS MicroARRANGERu je řešen jako multitaskingový. Jeho ovládání je strukturováno jako překrývané v několika aktivních vrstvách. První vrstvou jsou pracovní režimy (Operating Modes) - Style Play, Backing Sequence, Song Play, Song, Program. Druhou vrstvou je editační prostředí (Edit Environments) - Global, Card. Třetí vrstvou jsou výběrová okna (Selecting Windows) - Style Select, Song Select, Program Select, Performance Select. Pokud tedy vstoupíte do editačního prostředí nebo na další vybranou stránku, běží vám na pozadí posledně zvolený pracovní režim. Vše jsem si prošel a musím říci, že v této cenové kategorii dostáváte k dispozici opravdu propracovaný OS. Najdete zde skutečně vše, co budete k práci s tímto aranžérem potřebovat. Jsou zde i takové vychytávky jako Auto Power-Off (automatické vypnutí). Nástroj je z výroby nastaven na automatické vypnutí po čtyřech hodinách, pokud nejsou prováděny žádné operace na klávesách nebo tlačítkách. Samozřejmostí je deaktivování funkce. Takových drobností zde najdete více.

 

Když už jsme byli u vypínání nástroje, mám zde i drobnou výtku. Při vypnutí nástroje se vždy ozve nepříjemné lupnutí v reproduktorech, a to i tehdy, pokud je nástroj ztlumen. Je to skutečně micro drobnost, na kterou okamžitě zapomenete, jakmile se pustíte do práce s nástrojem.

Korg microArranger - novinka v oblasti aranžérů
Korg microArranger - novinka v oblasti aranžérů

Klaviatura nástroje

Nástroj má k dispozici 61 mini kláves s rychlostní úhozovou dynamikou a přirozenou odezvou. MicroARRANGER nabízí standardní korgovské režimy. Upper 1, 2, 3, Full Upper, Lower, Split, Split Point (standardně C4). Pokud to tedy převedu do češtiny, tak: První dva režimy vám umožní hrát až třemi vrstvenými zvukovými barvami v celém rozsahu klaviatury nebo s hudebním doprovodem. Využijete-li zbývajících režimů, můžete rozdělit klaviaturu na dva díly s libovolným nastavením bodu rozdělení klaviatury. V pravé části pak můžete využít opět až tří zvukových barev a v levé části bude k dispozici jedna.

 

Nástroj můžete také využít jako master kontrolér pro MIDI setup. Klaviatura může ovládat až čtyři stopy přes MIDI Out (Upper 1-3 a Lower). Standardní nastavení kanálů je Upper 1 = 1. kanál, Upper 2 = 2. kanál, Upper 3 = 3. kanál a Lower = 4. kanál. Pokud stopu umlčíte, nebudou do externího zvukového modulu nebo sekvenceru žádná data vysílána.

 

Klaviatura nástroje mě příjemně překvapila svojí přirozenou odezvou. Po chvíli si na ni člověk zvykne a je skutečně schopen docílit velmi slušného dynamického výrazu.

 

Zvukový modul nástroje

Model má z výroby k dispozici 662 zvukových barev a 33 bicích sad. Zvukový modul nástroje používá technologií Korg HI (Hyper Integrated) s využitím Single Oscillatoru a Double Oscillatoru. MicroARRANGER má k dispozici polyfonii o 62 hlasech. Podporován je standard GM2. Nástroj má také k mání 128 User programů a 64 User bicích sad. Do těchto pamětí můžete ukládat zvukové barvy nebo bicí sady, které jste pomocí jednoduchého programování či editace vytvořili.

 

Všechny zvukové barvy, které jsou na bázi presetů, jsou rozděleny celkem do sedmnácti následovných bank - Piano, E. Piano, Mallet & Bell, Accordion, Organ 1, Organ 2, Guitar, Strings & Vocals, Trumpet & Trombone, Brass, Sax, Woodwind, Synth 1-2, Bass, Drums & Percussion a SFX. Zbylé tři banky jsou, tak jak jsme již řekli, uživatelské. User 1-2 a User DK.

 

Prošel jsem si všechny zvukové barvy nástroje a musím říci, že se v kvalitě nikterak neliší od svých větších bratříčků. Pravda je, že zde nenajdete zvukové barvy zpracované technologiemi, které používá třeba Pa3x. Ale to bychom již chtěli hodně za tu cenu, za kterou se nástroj prodává. Co se týče podrobností ohledně editace a úpravy, tak o tom se rozepisovat nebudu, protože by to překročilo rámec dnešního testu.

 

Hudební styly

Nástroj má z výroby k dispozici celkem 304 hudebních stylů (256 + 48 v uživatelské paměti), které jsou uloženy na vnitřním Solid State disku. Prvních 256 hudebních stylů je rozděleno do 16 skupin - 8/16 Beat 1, 2, Ballad, Ballroom, Dance, Rock, Soul & Funk, World 1, 2, 3, Latin 1, 2, Latin Dance, Jazz 1, 2 a Traditional. V každé skupině je po 16 hudebních stylech. Ve třech User skupinách najdete zbývajících 48 hudebních stylů. I tyto skupiny mají po 16 hudebních stylech. Zpracování stylů je osmistopé - Drums, Percussion, Bass a Accompaniment 1-5. Kromě stylů uložených v interní paměti nástroje můžete využít funkce Direct SD. Ta vám umožní přímý přístup k hudebním stylům uloženým na kartě. MicroARRANGER je zpětně kompatibilní s nástroji i-Series.

 

Hudební styly mají k dispozici následující formální části - Intro 1, 2, Variation 1, 2, 3, 4, Fill 1, 2, Count In Break a Ending 1, 2. Nechybí ani další funkce, jako Fade In/Out, Start/Stop, Synchro Synchro Start/Stop, Tap Tempo/Reset a další. I u tohoto modelu můžete využít pro zpestření hry funkce Memory, Bass Inversion, Manual Bass nebo Ensemble. Ke každému stylu je také k dispozici STS. Vybírat můžete ze čtyř zvukových barev.

 

Všechny doprovodné styly jsem si prošel a musím konstatovat, že jejich kvalita je v rámci cenové kategorie výtečná. Vše zní skutečně reálně. MicroARRANGER nabízí funkce, které jsou standardně implementovány až v dražších nástrojích. Nechybělo mi zde skutečně nic.

 

XDS Crossfade Dual Sequencer se poprvé objevil na nástrojích firmy Korg řady PA. Jedná se vlastně o dva nezávislé sekvencery, které můžete při svých vystoupeních využít k nepřetržitému přehrávání svých podkladů. Sekvencery nabízí standardní funkce přehrávačů - Start/Stop, Pause, Rewind a Fast Forward. Nechybí zde ani fader Balance, který slouží k prolínání jednotlivých songů sekvencerů. Podporovány jsou funkce zobrazení textu či Jukebox. Dnešní modely podporují jak formát SMF 0/1, tak MP3.

 

Efekty

MicroARRANGER má k dispozici 4 výkonné digitální multiefektové procesory (A, B, C, D). Každý z těchto procesorů má celkem 89 různých typů efektů. Kompletní popis jednotlivých efektů a jejich schémat najdete v uživatelském manuálu v části efekty.

 

Pokud si dobře prohlédnete schéma efektového procesoru, zjistíte že signál přicházející z nástrojových stop jen v monofonní podobě. Před vstupem do efektového procesoru je rozdělen na dvě části (L/R) a dále zpracován ve stereu. Po zpracování je poslán ve stereu z výstupu efektového procesoru na výstup mixu nástroje.

 

Právě efektové procesory dodávají tu správnou brilanci každému nástroji. Není tomu jinak ani u aranžérů firmy Korg. Kvalita efektových procesorů u nástrojů firmy Korg je neoddiskutovatelná a je slyšet hned na první poslech.

 

Accessory disk

CD-ROM obsahuje celkem 114 MB dat, které naleznete ve dvou složkách - Owner’s Manual a Restore Data. Protože je dnes doba, kdy se každý snaží ušetřit, není tomu jinak ani v případě Korgu. K nástroji nedodává tištěný vícejazyčný uživatelský manuál. Ten najdete i s další dokumentací v první složce (PDF). Dokumentace je k dispozici v angličtině, francouzštině, němčině a japonštině. Druhá složka obsahuje veškerá data pro obnovení originálních dat z výroby. Tolik k dodávanému CD.

 

Interní paměť nástroje, média

Tento model aranžéru má k dispozici paměť PCM ROM pro zvukové barvy včetně stereo piana o velikosti 32 MB. K ukládání uživatelských dat slouží interní Solid State Disk (SSD) o velikosti 8 MB. Svoje data také můžete uložit na externí SD nebo MMC kartu, která není součástí balení. Nástroj podporuje následující karty - SD (Hight Speed, Ultra II, SDHC), MMC, MicroSD s redukcí na SD a MiniSD s redukcí na SD. MicroARRANGER podporuje pouze SD karty s napájením 2,7-3,6 V. Aby zakoupená karta vždy správně fungovala, je dobré ji naformátovat přímo v nástroji.

 

Další možnosti nástroje

Nejmenší z aranžérů ve své výbavě nabízí zajímavé možnosti, které můžete najít u jeho větších sourozenců řady Pa. Ty nejdůležitější si nyní v rychlosti popíšeme. Backing Sequence je režim, který rychlým a efektivním způsobem umožňuje nahrát nový song v režimu Style Play. Nahrávají se stopy Realtime a Style. Výsledek můžete uložit jako SMF soubor (.MID). Song režim ukrývá plnohodnotný 16stopý sekvencer. V tomto režimu můžete vytvořit a editovat skladbu dle svých představ. Nahrávat lze skladby jak v reálném čase, tak krokově. Vytvořenou skladbu uložíte rovněž ve formátu SMF.

 

U výše popsaných režimů doporučuji vždy před vypnutím nástroje vše důkladně zazálohovat. Nástroj totiž neumí vytvořená data uchovat v interní paměti. Po vypnutí byste tak mohli přijít o všechna vámi vytvořená data. Pro přehrávání skladeb je určen režim Song Play. Ten nabízí standardní XDS Crossfade Dual Sequencer, který je dnes standardní výbavou aranžérů firmy Korg. Pro ty, kteří neví, oč se jedná, připomenu, že tato funkce umožňuje přehrávat dvě skladby současně. Což jistě oceníte hlavně při živém vystoupení.

 

K dispozici jsou samozřejmě i další režimy jako Program, Global Edit a Card Edit. Ty popisovat nebudu, jelikož by vydaly na samostatný článek. Veškeré podrobnosti o práci s jednotlivými režimy se dočtete v uživatelském manuálu. Pokud by vás tyto detaily zajímaly, můžete si elektronickou podobu manuálu stáhnou z firemních stránek Korgu, v rámci podpory zcela zdarma.

 

Závěr

Korg microARRANGER není v žádném případě žádný outsider, i přesto že se jedná o nejmenšího zástupce mezi aranžéry této značky. Uživateli nabídne v této cenové kategorii nadstandardní výbavu, které vévodí propracovaný operační systém, kvalitně zpracované hudební styly i zvukové barvy, čtyři efektové procesory, plnohodnotný šestnáctistopý sekvencer, XDS Crossfade Dual Sequencer a další. Je zde skutečně vše potřebné k vaší práci.

 

Dovolím si tvrdit, že momentálně to je nejvybavenější aranžér v této cenové kategorii na trhu. Pokud nevěříte, běžte a vyzkoušejte si jej! Myslím že budete mile překvapeni, tak jako já.

 

Technická specifikace:

 

klaviatura: 61 minikláves s rychlostní úhozovou dynamikou a přirozenou odezvou

polyfonie: 62 hlasů

zvukový generátor: Korg HI Hyper Integrated, 62 oscilátorů, rezonanční filtry, paměť 32 MB PCM ROM

zvukové barvy: 662 zvukových barev včetně stereo piána, kompatibilita GM2, 33 bicích sad, 128 uživatelských zvukových barev a 64 bicích sad s možností jednoduchého programování a editace

hudební styly: až 304 hudebních stylů, 256 továrních a 48 uživatelských, podpora stylů na SSD (Solid Stade Disk), provedení osmistopé, programovatelné Style Performance a 4 STS pro hudební styl, funkce Direct Card, kompatibilita s hudebními styly řady i-Series, Style Record Edit, Step Edit, Event Edit - hudební styly lze vytvářet a ukládat jako nové

možnosti stylů: 2x Intro, 4x Variation, 2x Fill,1x Cout in Break, 2x Ending, Fade In/Out, Start/Stop, Synchro Start/Stop, Tap Tempo/Reset, Tempo Lock, Accompaniment Volume, Accompaniment Mute, Drum Maping, Snare & Kick Designation, Bass Inversion, Manual Bass, Memory, Split Point, Single Touch, funkce poměru hlasitosti hudebního stylu a zvukové barvy

efektové procesory: 4 stereo digitální multiefekty (89 typů efektů pro každý multiefekt)

displej: podsvícený LCD (černobílý) s možností nastavení, zobrazení textu na displeji - pouze angličtina

sekvencer/přehrávač: Easy Record, plně vybavený 16stopý sekvencer, nativní formát SMF, XDS dvojitý přehrávač - podporované formáty SMF 0/1, funkce Jukebox, podpora zobrazení textu na displeji, běžné funkce - Start/Stop, Pause, Rewind, Fast Forward, Balance

vstupy výstupy: sluchátka (stereo jack 3,5 mm), Input (stereo jack 3,5 mm) pro připojení externího zařízení (např. CD, MP3 Player), Output 2x jack 6,3 mm R a L/Mono, Damper 1x jack 6,3 mm, Assignable PDL/SW 1x jack 6,3 mm, MIDI In/Out, vstup pro adaptér, slot pro paměťovou kartu

dodávané příslušenství: AC síťová šňůra s adaptérem, notový pultík, CD Accessory Disk, manuály

volitelné příslušenství: SC - MICROARG - originál měkké pouzdro pro nástroj, Expression pedál EXP-2, Volume pedál XVP-10, nožní spínač PS-3, Damper pedál DS-1H, SD/SDHD karta

rozměry (šířka x hloubka x výška): 873 x 277 x 91 mm

Hmotnost: 4,2 kg

 

Info:

Korg microARRANGER je novinkou v oblasti aranžérů. Jeho cena na českém trhu je 13 670 Kč včetně DPH.

 

Plus:

vynikající poměr výkon/cena

propracovaný OS nástroje

kvalitně zpracované zvukové barvy

kvalitně zpracované hudební styly

kvalitní multiefektové procesory

dobře řešená mini klaviatura nástroje

 

Mínus:

lupnutí v reproduktorech při vypnutí

 

www:

www.korg.com

www.korg.co.uk

Psáno pro časopis Muzikus