Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation

Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation
Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation

V loňském roce uvedla firma Korg na trh nový model aranžéru Pa3X - Professional Arranger Workstation. Právě tento model se stal novou vlajkovou lodí firmy mezi aranžéry.

V úvodu se podíváme, jaké modely firma Korg v oblasti keyboardů momentálně v České republice nabízí. Celkem je možno si vybrat ze šesti modelů. Nabízeny jsou aranžéry Pa3x, Pa588, Pa800, Pa500, Pa50SD a microARRANGER. Ve dvoudílném testu si představíme první z výše jmenovaných modelů Pa3X.

 

Na první pohled

Balení nástroje obsahuje: síťový kabel, notový pultík, Accessory disk (DVD), uživatelské manuály a manuál Operating System 1.1. Samotné šasi Pa3X je v provedení hliník (nahoře), kov (dole), plast a guma (ostatní části). Tato kombinace materiálů je zvolena proto, aby dobře chránila nástroj při častém stěhování. Testovaný model měl k dispozici 61 kláves. Nabízen je i model se 76 klávesami.

 

Nalevo od klaviatury je umístěn ribbon kontrolér, joystik a nad ním tři tlačítka Assignable Switch. Ve středu horního panelu nad klaviaturou se nachází FTP grafický barevný dotykový displej o rozměrech 320 x 240 bodů. V horní části panelu jsou také umístěny všechny ovládací prvky nástroje. Jediný ovládací prvek, trimr Gain, je umístěn na zadním panelu. Myslím si, že v rámci rychlého přístupu, by bylo lepší jej umístit na přední panel. Ale to je jen můj názor.

 

Nástroj má k dispozici celkem sto dvacet jedna tlačítek, dvanáct sliderů, jedno alfa dial kolečko, tři knoby, jeden vstup USB Host a jeden Speaker Lock. Všechny výše uvedené prvky jsou přehledně a logicky seřazeny do několika hlavních sekcí tak, jak jsme u těchto nástrojů zvyklí. Najdete zde například Style Select, sekci formálních částí Intro, Variation, Fill, Break, Ending i další sekce jako Mode, Pad, X -Fader s Playerem 1 a 2, Mic Setting, Tempo, Real Time Tracks či Performance Select. Některá tlačítka plní samostatné funkce a jsou dle svého významu přiřazeny k již zmíněným sekcím.

 

Na zadním panelu najdete všechny vstupy a výstupy, mimo sluchátkového a výše zmíněného USB Host. Vstup pro sluchátka (stereo jack 6,3 mm) je umístěn na levé čelní straně, USB Host na pravé straně předního panelu. Vstupy a výstupy na zadním panelu jsou z leva doprava uspořádány následovně: Audio Input - canon samice MIC, knob Gain, 2x mono jack 6,3 mm Right, Left, Audio Output - 4x mono jack, Digital Output - cinch, MIDI trojice Thru, Out, In, Pedal - speciální konektor pro EC5, 2x mono jack 6,3 mm Assignable a Damper, USB - 1x Device, 1x Host (R), zaslepený Video Out, vstup pro síťovou šňůru a tlačítko Power. Nad vstupy a výstupy v zešikmené části jsou umístěna dvě přípojná místa pro externí ozvučovací systém PaAS a dvě drážky, kam se zasouvá notový pultík a ozvučovací systém.

 

První dojem z Pa3X je výborný. Má profesionální vzhled a dobré dílenské zpracování. To vše nástroj řadí do profesionální třídy, kam jistě výrobky firmy Korg patří.

 

První spuštění a seznámení s OS

Zapnutí nástroje probíhá netradičně. Nejdříve se zapne tlačítko Power, po kterém se v pravé části předního panelu rozsvítí červeně LED dioda tlačítka Standby. Ta začne po přibližně sedmnácti vteřinách červeně blikat a nástroj je připraven ke spuštění operačního systému Pa3X.

 

Zmáčknutím tlačítka Standby se změní barva na zelenou a spustí se načítání OS (Loading Factory Resources), které trvá asi 2:24“. Poté se objeví úvodní obrazovka nástroje. Standby bliká zeleně a nástroj je připraven ke hře. Jistě si položíte otázku, proč tomu tak je. Důvod je jednoduchý. Nástroj má k dispozici interní baterii, která má za úkol udržovat data v RAM paměti nástroje. Pokud je tedy nástroj vypnut déle než tři až čtyři dny, musí se znovu načíst Hamply Factory a User PCM. Pokud je baterie nabitá, nemusí se tato data znovu načítat a spuštění OS je daleko rychlejší (cca 0:0,58). Výše popsané je tedy logickým vyústěním. Zde si dovolím dát jednu radu. Zálohovat, zálohovat a zase zálohovat. Pokud tak neučiníte, můžete přijít o veškerá data v dočasné RAM paměti (nahrané songy nebo editace v režimu sekvencer, MIDI Groovy, samply atd.).

Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation
Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation
Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation
Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation

Co se týče operačního systému, nástroj měl v době testu k dispozici aktuální verzi 1.11 z 3. srpna 2011. OS Pa3X jsem si prošel a musím říci, že je velmi propracovaný. Najdete zde skutečně vše, co budete při své práci potřebovat. Nic mi zde skutečně nechybělo. Jelikož je to již druhá verze OS, dá se do budoucna počítat s tím, že bude následovat další. Upgrade OS bude určitě volně ke stažení pro všechny uživatele na www.korgpa.com.

 

Historie aranžérů (díl 1)

První aranžér firmy Korg byl uveden na trh v roce 1983 pod označením SAS-20 Arranger Keyboard. Po deseti letech výzkumu se v roce 1993 uživatelé dočkali prvního profesionálního aranžéru „i -series“, Interactive Music Workstationu s modelovým označením i-3. O rok později jej následoval model i-2 a v roce 1995 nabídla firma uživatelům ucelenější řadu nástrojů. Nabídka obsahovala modely i-1, i4S, i5S, a dokonce i modulovou verzi i5M. Současně byl nabídnut první vokální procesor s označením ih - Interactive Vocal Harmony, který byl určen právě k těmto nástrojům.

 

Klaviatura nástroje

Pa3X se nabízí v provedení 61 nebo 76 kláves. Klaviatura je polovyvažená s rychlostní úhozovou dynamikou a aftertouchem.

Nástroj nabízí následující režimy klaviatury. Upper 1,2,3 vám umožní hrát dvěma až třemi vrstvenými zvuky v rozsahu celé klaviatury nebo s automatickým doprovodem. Pokud zvolíte funkci Split, rozdělíte klaviaturu nástroje na dva díly. V pravé (Upper) části můžete hrát až tři vrstvené zvuky a v levé (Lower) jeden. Dělící bod splitu je volně přiřaditelný. Stačí zvolit v OS nástroje záložku Split a nastavit Split Point třeba na C4.

 

Klaviaturu můžete také využít k ovládání externích zařízení jako například softwarový nebo hardwarový sekvencer či zvukový modul. Na výběr je propojení přes MIDI nebo USB, a to v případě softwarových sekvencerů v počítači. Samozřejmostí je podpora Mac OS i Windows. Pokud by vás zajímaly detaily, stačí nahlédnout do manuálu, kde je vše podrobně popsáno.

 

Zvukový modul nástroje

Pa3X má k dispozici víc než 1100 zvukových barev a 90 sad bicích. Zvukový modul využívá technologie EDS (Enhanced Definition Synthesis), RX (Real eXperience), DNC (Defined Nuance Control) a RDA (Real Drum Ambience). Díky výše zmíněným technologiím může každý hráč pracovat s výrazem, s nejjemnějšími nuancemi a artikulací jednotlivých zvukových barev. Nástroj podle dokumentace podporuje standardy GM, GM2 a XG.

Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation
Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation
Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation
Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation

Zvukové barvy jsou seřazeny do šestnácti bank - Piano, Electric Piano, Mallet & Bell, Accordion, Organ, Guitar, Strings & Vocals, Trumpet & Trombone, Brass, Sax, WoodWind, Synth Pad, Synth Lead, Ethnic, Bass a Drum & SFX. Do uživatelských pamětí můžete uložit celkem 512 zvukových barev a 128 bicích sad a to je víc než slušné. Nástroj umožňuje plnou editaci zvukových barev i bicích sad, což jistě oceníte. Nebudete tak ničím limitováni a můžete si připravit zvukové barvy dle svých představ. Co vše můžete editovat, se dozvíte z manuálu Pa3X Advanced Edit Manual v110, který není součástí balení. Lze jej zdarma stáhnout z firemních stránek Korgu.

 

Zvukové barvy nástroje jsem si prošel a musím říci, že je to v základu skutečně slušná nálož. Najdete zde skutečně vše. Od kvalitního zvuku koncertního piana, přes etnické zvuky až po zvukové barvy, používané v soudobé pop music. Na mne osobně nejvíce zapůsobily zvukové barvy nesoucí v názvu označení DNC. Ty zněly bez výjímky díky svému zpracování a artikulaci skvěle. Podobně jako konkurenční zvukové barvy firmy Yamaha - Super Articulation.

Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation
Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation

Digital Drawbars

Nástroj má k dispozici také Digital Drawbar Organ Sound, což není nic jiného než emulace klasických tonewheel varhan let minulých. Pokud se přepnete do tohoto režimu, máte k dispozici záložky funkcí Percussion Rotary a Tone Noise. Pod nimi najdete devět virtuálních sliderů - 16’, 51/3’, 8’, 4’, 2 2/3’, 2´, 1 3/5’, 1 1/3’, 1’, které jsou spřaženy s mechanickými slidery. Pomocí těchto mechanických sliderů můžete upravovat varhanní zvukovou barvu dle svých požadavků přímo v reálném čase. To oceníte zejména při živém hraní. Svá nastavení můžete samozřejmě ukládat do Performance a mít je tak vždy rychle po ruce. Tolik tedy k sekci Digital Drawbars.

 

Sampler

Nástroj má k dispozici také interní sampler vybavený novou technologií Sound Compression Tool, která je bezeztrátová. Pa3X umí importovat vzorky Korg, Wave, AIFF a Akai. Export vzorků je možný do formátu Wave a AIFF.

 

Sampler vám umožní vytvořit nové vzorky dvojím způsobem. Buďto z externího zdroje, např. mikrofonu, CD, MD nebo audio rekordéru, který připojíte do Pa3X, a nebo klasickým načtením souborů z externí paměti či HDD. Díky standardním funkcím sampleru jsou vzorky plně editovatelné.

Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation
Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation
Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation
Korg Pa3X (1.díl) - professional arranger workstation

Pokud by vás zajímaly podrobnosti o formátech, se kterými umí nástroj pracovat, nebo co vše můžete se vzorky provádět, nahlédněte do již zmiňovaného manuálu Pa3X Advanced Edit Manual v110.

 

(Tolik tedy k Pa3X v tomto prvním díle testu. Druhý díl testu najdete v příštím čísle Muzikusu.)

 

Technická specifikace:

 

klaviatura: 61 nebo 76 polovyvažovaných kláves s rychlostní úhozovou dynamikou a aftertouch

 

polyfonie: 120 hlasů

 

zvukový generátor: Korg EDS (Enhanced Definition Syntesis), 120 oscilátorů, třípásmový EQ pro každou stopu, filtry s rezonancí, DNC (Defined Nuance Control), plná editace zvukových barev a bicích sad

 

zvukové barvy: z výroby více než 1100 zvukových barev, včetně stereo piana a GM 1,2 a XG kompatibilních zvukových barev, více než 90 bicích sad s RDA (Real Drum Ambience), uživatelských zvukových barev je 512 a 128 bicích sad

 

hudební styly: 459 hudebních stylů z výroby, volně upravitelných, 12 bank Favorite + 3 banky User, celkem 1200 pamětí pro hudební styly, provedení osmistopé, 4x Single Touch, 4x Pad a 1x Style Performance pro styl, Guitar Track Mode 2, Parallel a Fixed NTT, zpětná kompatibilita s hudebními styly řad i -Series a Pa

 

možnosti stylů: 3x Intro, 4x Variation, 3x Fill, 3x Ending, Synchro Start/Stop, Tap Tempo/ Reset, Fade In/Out, Bass Inversion, Auto Fill, Manual Bass, Tempo Lock, Memory, poměr hlasitostí doprovodu/hraní v reálném čase, umlčení doprovodu, mapování bicích, úpravy virblu a šlapáku, Single Touch

 

efektové procesory: až 8 stereo digitálních multiefektů, 140 typů efektů včetně Vocoder, Final Mastering efekty od WAVES (MaxxEQ, MaxxBass, MaxxTreble, MaxxStereo, MaxxVolume), nový Voice Processor od TC Helicon se 7 efekty, - 4 -part Harmonizer, Double, μMod, Reverb, Delay, Filter, HardTune, Pitch Correction Plus, Compressor, EQ, Gate

 

samplování: Record, Edit, Time Slice, Compression Tool, Import formátových souborů Korg, WAV, AIFF, Akai, Export WAV a AIFF

 

displej: 320 x 240 FTP grafický barevný dotykový displej s motorizovaným naklápěním (pouze u modelu Pa3X -76)

 

sekvencer/přehrávač: Realtime Style Sequencer Record, sekvencer Quick Recorder & Edit - funkce Multitrack a Step Record - plně vybavený sekvencer 16 stop

až 200.000 eventů, nativní formát SMF, XDS dvojitý přehrávač - podporované formáty MID, MID+G, KAR, MP3 s textem a MP3+G

 

vstupy výstupy: Audio Input - XLR samice MIC, jack mono 6,3 mm Right, Left, Audio Output - 4x jack mono 6,3 mm Right, Left, Out 1, Out2, Digital Output S/P DIF 48kHz - koaxiální, MIDI In/Out/Thru, Pedal - konektor pedálu EC5, 2x jack mono 6,3 mm Assignable, Damper,

USB - USB to MIDI přes Device, Most (R) - zadní panel (1.1. Full - speed) Host (F) - přední panel (2.0 Hi -speed), Video Out - zaslepený, jack stereo 6,3 mm sluchátka (čelo nástroje).

 

dodávané příslušenství: AC síťová šňůra, notový pultík, DVD Accessory disk, manuály

 

volitelné příslušenství: PaAS (Pa Amplification System) pro Pa3X, USB paměť, volitelný harddisk 2,5“ SATA s HDIK -2 kit (u Pa3X -61), standardní USB DVD/CD/FD mechanika se zapojením do portu USB Host, 256 MB paměť pro samply na boardu EXB -M256, grafické video rozhraní na boardu VIF4 NTSC/PAL, Expression pedál EXP -2, Volume pedál XVP -10, Multi -Switch pedál EC5, Damper pedál DS -1H, DS -2H (s podporou half pedálu), pedálový spínač PS -1

 

rozměry: 980 x 366 x 145 mm (Pa3X -61) a 1192 x 366 x 145 mm (Pa3X -76)

 

hmotnost: 14,7 kg (Pa3X -61) a 17,5 kg (Pa3X -76)

Psáno pro časopis Muzikus