Korg Pa4X - profesionální aranžér

Korg Pa4X - profesionální aranžér
Korg Pa4X - profesionální aranžér

Na konci minulého roku představila firma Korg příznivcům profesionálních aranžérů novinku Pa4X, která se stala okamžitým hitem mezi „keyboardisty“ na celém světě. Do jara byl tento model na trhu nedostatkovým zbožím. Platilo to i pro ČR. Právě z tohoto důvodu se k testu Professional Arrangeru Pa4X dostávám až nyní. V následujících řádcích se podíváme, co nový model umí a co vše svému uživateli nabídne.

 

První pohled na nástroj

Model Pa4X se od svého předchůdce liší na první pohled hlavně barevným provedením (hnědo - černá kombinace). Šasi nástroje je kovové v kombinaci s plastem. Pokud se podíváte na nástroj z boku, zjistíte, že se změnil jeho profil. Kovové bočnice se středovým prolisem v barvě matného hliníku kryjí celý bok.

 

Ovládací prvky i jednotlivé sekce na čelním panelu jsou seřazeny podobně jako u předchozího modelu. Došlo zde pouze ke kosmetickým úpravám některých ovládacích prvků. Například tahové potenciometry Master Volume a Balance nahradily klasické otočné. Displej nástroje, který byl u předchozího modelu vystouplý, nahradil displej zapuštěný. V pravé horní části přibylo tlačítko pro zapnutí a vypnutí nástroje. A takto bychom mohli ve výčtu drobností pokračovat. Co se týče veškerého popisu nástroje, nabízí nový model bílo-oranžovou kombinaci. Ta je daleko lépe viditelná a usnadňuje hráči dobrou orientaci v jednotlivých sekcích. Téměř všechna tlačítka jsou provedena v barvě černé. Výjimkou je alfa dial kolečko a tlačítka pro pohyb nahoru a dolů. Ta jsou hnědá. Myslím si, že kombinace tlačítek u předchozího modelu (šedo-bílá) byla více viditelná, a nástroj se tak lépe ovládal za horších světelných podmínek. Někdy se mi zdá, že design maličko potlačuje účelnost. Ale je to jen můj úhel pohledu. Zadní panel oproti trojkové řadě je také mírně pozměněn. Nenajdete zde například klasický vypínač Power pro zapnutí a vypnutí nástroje. Naopak je zde tlačítko na předním panelu. Pa4x má k dispozici také výstup Video Out a slot pro Micro SD kartu. Šachta je schována pod černou krytkou. Pokud budete chtít vložit kartu, je nutné krytku nejdříve odšroubovat. Uspořádání zadního panelu je hodně podobné předchozímu modelu, pokud vezmeme v potaz výše popsané změny.

 

Na první pohled je jisté, že se nástroj vzhledově i technologicky posunul kupředu. Uvidíme, co je tedy schováno pod „kapotou“ tohoto profesionálního aranžéru.

 

Co vše v základu nabízí Pa4X

Nejvíce mne potěšilo tlačítko pro zapnutí a vypnutí nástroje, které je umístěno, tak jako u všech nových modelů řady Pa, na předním panelu. Pokud se na tuto věc podívám ryze z praktického hlediska, je daleko příjemnější zapínat nástroj na předním panelu než šmátrat rukou na panelu zadním. Změnil se i náběh operačního systému (OS). Je „pekelně“ rychlý. Pouhých čtyřicet šest vteřin. Nástroj měl v době testu k dispozici OS ve verzi 1.1.1 (23. 12. 2015). Na firemních stránkách Korgu je od 8. 7. 2016 verze OS s označením 1.2.1.

 

Pa4X má k dispozici širokoúhlý barevný displej Touch View, TFT o rozměrech sedm palců, který je plně dotykový. Tento displej vychází z předchozího modelu Pa3X Le. Čtyřka již nenabízí motorizované naklápění, tak jak tomu bylo u modelu Pa3X. Stačí tedy zmáčknout tlačítko Touch View Unlock, podržet jej, a můžete si ručně nastavit požadovaný úhel náklonu displeje. Čitelnost displeje je výborná z jakéhokoliv úhlu pohledu. Pokud byste přece jen potřebovali nastavit kontrast displeje, stačí podržet tlačítko Menu a otáčením kolečka Value nastavit požadovanou hodnotu. Vše je otázkou pár vteřin.

 

Pa4X nabízí všem uživatelům dnes již standardní výbavu fyzických ovladačů (joystick, tlačítka assignable switches, ribbon kontrolér, slidery atd.). Z mého pohledu mi zde k práci se zvukovými barvami, doprovody či sekvencerem v reálném čase nic nechybělo.

 

Klaviatura nástroje se nezměnila. K dispozici jsou dvě varianty - 61 a 76 kláves. Testovaný model měl 76 polovyvažovaných kláves s tlakovou citlivostí (semi-weihted keys with velocity and after touch). Možnosti klaviatury jsou standardní: rozdělení klaviatury, vrstvení zvuků, nastavení dělicího bodu, rozpoznání akordů (pět možností), nastavení citlivosti klaviatury (osm úrovní) a další. Mohu říci, že tento druh klaviatury je z mého pohledu plně dostačující. Ptáte se proč? Ne vždy je pro hru s různými zvukovými barvami vhodná plně vyvažovaná klaviatura. Samozřejmě to platí i obráceně. Kompromisem tedy může být právě dobrá polovyvažovaná klaviatura s tlakovou citlivostí, tak jak je tomu v případě tohoto modelu.

Pojďme se nyní přesunout k hudebním stylům.

 

V sekci Style najdeme více než 500 (přesně 508) předpřipravených hudebních stylů z výroby. To je o stovku více než u modelů Pa3X a Pa3X Le. Pokud přepneme na stránku Style, nástroj nám nabídne tři záložky: Factory, User a Direct. Factory a User (Favorit 1-10 a User 1-3) můhou mít k okamžitému použití až 1248 hudebních stylů přímo v nástroji. Všechny tovární hudební styly jsem si pečlivě prošel. Protože jsem kdysi dávno začínal s rockovou muzikou, zaměřil jsem se právě na sekci Rock. Našel jsem zde takové pecky jako HighwayHell Rock (Highway to Hell - AC/DC), Alabama Rock (Sweet Home Alabama - Lynyrd Skynyrd), Johny Rock (Johnny B. Goode - Chuck Berry) nebo Walk of Rock (Walk of Life - Dire Straits). V tomto výčtu bychom mohli pokračovat nejen v této „rockové“ kategorii, ale i v ostatních. Všechny hudební styly jsou precizně zpracovány a znějí jak z desky. Každý hráč si zde najde jistě ty svoje oblíbené. Teď si říkáte, kde mám vzít ale další hudební styly? Odpověď je jednoduchá. Třeba výběrem ze starších modelů, s kterými je Pa4X zpětně kompatibilní (řada Pa a série i). Toto řešení je skutečně unikátní. Nepřijdete tak o své oblíbené hudební styly a budete je mít vždy k dispozici, i když vyměníte nástroj. Výsledný zvuk hudebních stylů byl plně srovnatelný se staršími modely.

Korg Pa4X - profesionální aranžér
Korg Pa4X - profesionální aranžér

Kladete si otázku, jak je to možné? Je to díky zvukové bance Legacy, ve které jsou právě vybrané zvukové barvy hudebních nástrojů předešlých řad. Jelikož můj archiv obsahuje hudební styly z obou sérií, vše jsem na zapůjčeném nástroji vyzkoušel. Výsledek mne nezklamal. Co se týče ostatní výbavy (formální části, Guitar Mode 2, pady atd.), tak zde se nic dramatického neodehrálo. Model Pa4X nabízí novou funkci MIDI konvertoru - Create Style from MIDI File. Ta vám pomůže vyrobit z vašich podkladů ve formátu SMF (mid) hudební styly. Co se týče kvality hudebního stylu, vždy bude záležet na tom, jak dobře (nebo špatně) je MIDI podklad vyroben. Pokud si po převodu ještě trochu pohrajete s převedenými stopami a využijete možností „péá čtyřky“, docílíte zajímavých výsledků.

 

Další sekce, na kterou se podíváme, je Sound. Z výroby je k dispozici více než 1800 (přesně 1827) zvukových barev, včetně vícevrstvého Stereo Piana s pedálovou a tělovou rezonancí. Bicích sad, včetně Ambient Drums, je z výroby více než 100 (přesně 119). Pokud přepneme na stránku Sound, zobrazí se čtyři záložky: Factory, Legacy, GM/GS a User. V prvních třech záložkách najdete všechny výše zmíněné zvukové barvy a bicí sady. Poslední sada je uživatelská (512 zvukových barev & 128 bicích sad). Sem můžete ukládat svoje „výtvory“ a připravit si tak požadované zvukové barvy nebo vámi sestavené bicí sady. Uživatelská paměť PCM RAM má 400 MB. Nebojte se tedy být kreativní. Nástroj je schopen plně editovat jak zvukové barvy, tak bicí sady.

 

Pokud budete chtít editovat zvukové barvy, musíte přepnout v sekci Mode do režimu Sound. Zde se zobrazí okno editace a můžete začít s úpravou a nastavením zvolené zvukové barvy. Postup, jak upravit zvukové barvy, je jednoduchý a pochopíte jej i bez manuálu. Stačí si jen chvíli pohrát s parametry. Editace Macro nabízí parametry Attack, Decay, Release, Cutoff, LFO Depth, LFO Speed, LFO Decay, Resonance. Voice Assign Mode nabízí Poly, Mono, Legato. K dispozici je nastavení MFX1 & MFX2. Právě tyto parametry vám pomohou společně s efektovými jednotkami změnit zvolenou zvukovou barvu k nepoznání. :-) V bance u jména jednotlivých názvů zvukových barev najdete také devítimístné číslo (např. 121.011.022). Toto číslo nám říká, ve které bance a na jaké pozici je „zvuk“ uložen.

 

Když už jsem zmínil zvukové efekty, podíváme se, jak je na tom „čtyřkový“ model. Oproti předchozím modelům (Pa3Le, Pa3X) jsou i u „efektů“ odlišnosti. Pro doprovodnou část (Accompaniment) a skladbu (Song) jsou určeny čtyři efekty insert a tři efekty master (každý 148 typů). Pro zvukové barvy hrané na klaviatuře je k dispozici jeden efekt insert a dva efekty master (také 148 typů). Pro finální mastering jsou využity efekty od známé izraelské firmy Waves Audio - MAXX Suite (MaxxEQ, MaxxBass, MaxxTreble, MaxxStereo a MaxxVolume). Zde firma vsadila na jistotu. Raději využila zkušeností a kvalit tohoto softwarového výrobce, než aby mrhala časem při vývoji vlastních efektů. Podobně je tomu i u technologie firmy TC Helicon, která je špičkou mezi výrobci vokálních procesorů. Nástroj nabití čtyřhlasý harmonizér s dalšími efekty (Double, μMod, Reverb, Filter, HardTune, PitchCorrection & Compressor. EQ, a Gate). Jedním slovem řečeno: luxus. Dovoluji si tvrdit, že spojení Korgu & Waves Audia & TC Heliconu funguje skvěle a je to řešení bez kompromisu.

 

Další možnosti nástroje

V této části se podíváme letmo na ostatní možnosti, které nástroj nabízí. Některé z nich se staly standardem  profesionálních aranžérů firmy Korg a jiné mírně změnily svoji tvář.

 

Začneme od knihovny zvukových kombinací (Keyboard Set Libery) u starších modelů označovaných Performance. Okno zvukových kombinací nabízí tři záložky: Factory (11 záložek - 340 přednastavených kombinací, celkem 528 míst), User (11 záložek, 528 míst) a Direct (přímé načítání). Celkem můžete mít v paměti nástroje 1056 zvukových kombinací, což je víc než dost možností pro všechny vaše skladby. Další kombinace můžete mít připraveny a uloženy na interních nebo externích médiích (HDD, USB flash disk atd.) a kdykoliv je dle potřeby použít.

 

Pokud zmáčknete tlačítko Record - nahrávání -, dostanete se do nabídky Style/Pad Record. Zvolit si můžete práci s hudebními styly (nahrávání a editování aktuálního stylu, nahrávání nového stylu nebo konvertování stylu z SMF), nebo pady (nahrávání a editování padu nebo nahrávání nového padu). Pokud podržíte tlačítko Record dvě až tři vteřiny, zobrazí se okno pro nahrávání audia ve formátu mp3. Nastavit si můžete kvalitu střední, vysokou a nejvyšší. Také lze zvolit médium, kam bude nahrávka směřována (disk, HD a USB F). Nahrávání je rychlé a spolehlivé. Vyzkoušel jsem přímé nahrávání na HD i USB flash. Kvalitu jsem volil vždy nejvyšší. Zaznamenávat můžete vše, co nástroj nabízí. Pro přípravu podkladů ve formátu SMF je k dispozici plnohodnotný šestnáctistopý sekvencer s kapacitou až 200 000 událostí. K dispozici jsou standardní režimy záznamu. Rychlý, multistopý a krokový záznam.

 

Pro přehrávání je k dispozici patentovaný duální přehrávač s X-Faderem, jehož historie sahá do roku 2000, kdy byl na trh uveden první profesionální aranžér řady Pa s touto technologií. Stačí tedy přejít do režimu Song Play, zvolit Player 1 nebo 2, médium z kterého má být skladba přehrávána, vybrat skladbu, a můžete začít hrát. Vše je skutečně rychlé, intuitivní a spolehlivé. Samozřejmostí dnešní doby je změna ladění, potlačení vokálu (pokud je nahrán v „centru“) nebo zpomalení nahrávky, což se může hodit třeba při nácviku vašeho partu. Podporované formáty najdete v tabulce tohoto testu. Vše jsem vyzkoušel a nenašel jsem nic, co by mi chybělo. Napadá mne snad jen jediné: Player by mohl podporovat i standardní audio formát wav při přehrávání. To platí i pro výše zmíněné nahrávání. Bohužel tento formát není podporován je to velká škoda. Je podporován pouze u samplingu.

Korg Pa4X - profesionální aranžér
Korg Pa4X - profesionální aranžér

Jak jsem již nakousl v předchozí větě, Pa4X podporuje sampling. Do režimu vstoupíme jednoduše. Zvolíte mode Sound, zmáčknete tlačítko Record a na displeji se zobrazí okno s názvem Sampling. To nabízí celkem čtyři záložky (Edit, Loop, Info a Record) s možností nastavení jednotlivých parametrů. V pravé horní části si můžete zvolit v nabídce následující funkce: Write, Delete, Normalize, Cut, Trim/Crop, Select All, Init Multi Sample, Load Sample, Import, Export a Exit From Record. Nástroj podporuje standardní formáty, které najdete popsány v technické specifikaci. Zapomenuty nejsou ani „sample format“ legendárních samplerů Akai S1000 a S3000.

 

Ten, kdo rád pracuje s varhanním zvukem v reálném čase, může využít funkce Drawbars. Zde si nastavíte parametry tak, jako například na starých dobrých „Hammondkách“. K dispozici jsou standardní funkce, které najdete v záložkách Percussion/Rotary a Tone/Noise. Nechybí ani virtuální táhla. Na výběr je tedy ovládání buďto fyzickými táhly nebo virtuálními táhly. Osobně raději pracuji s fyzickými táhly.

 

Když už jsme u fyzických táhel, tak ta jsou multifunkční. Slide Mode nabízí čtyři možnosti: Volume, Drawbars, Assignable A a Assignable B. Vždy tedy bude záležet na tom, co chcete táhly ovládat. Já jsem nejvíce používal první dva mody.

 

Výbava, možnosti a základní ovládání Pa4X vycházejí z předchozího modelu Pa3X Le. V klidu můžeme říci, že jeho předchozí, odlehčená verze (Le) nám naznačila, jakým směrem se bude budoucí vlajková loď řady PaX ubírat. A přesně tak tomu i je.

 

Co nového přináší verze OS 1.2.0 a 1.2.1

Nejdříve jsem nainstaloval OS verzi 1.2.0. Ta nabízí uživateli celkem devatenáct vylepšení. Namátkou: U hudebního stylu (Style) a zvukové kombinace (KBD) zobrazuje nástroj v hlavním okně i banky (Bank), ze které pochází. Maximální tempo je nyní 300 BPM a nejnižší možná hlasitost metronomu je 10. U patnácti SC presetů (Quarter Tone Scale Presets) nyní můžete provést přejmenování. Funkce vyhledávání (Search) nyní pracuje i s pady, zvukovými presety, samply a multisamply. Nahrávání ve formátu mp3 teď komprimuje nahrávané soubory pomocí kódování CBR. U samplování je možné uživatelské samply komprimovat. Také bylo přidáno tlačítko EditSample na stránku Multisample → Edit. A takto bychom mohli pokračovat. Pokud vás zajímají detaily, prostudujte si důkladně více než třicetistránkový manuál k OS 1.2.0.

 

Celý update trvá i s restartováním nástroje pár minut. Nový OS nabízí zdánlivě drobná vylepšení, která pomohou zlepšit práci s nástrojem i jeho možnosti. Určitě tedy všem doporučuji jeho update.  Další update OS 1.2.1 přišel v sedmém měsíci 2016. Jednalo se pouze o opravy chyb předešlé verze. Pokud vás budou zajímat detaily, úplný seznam je k dispozici v manuálu k upgradeu. Rozhodně neváhejte a tuto poslední verzi si nainstalujte.

Korg Pa4X - profesionální aranžér
Korg Pa4X - profesionální aranžér

Softwarové editory pro Pa nástroje

Pokud budete chtít editovat svůj profesionální aranžér z pohodlí počítače, může se vám hodit některý z editorů, které jsou pro tyto nástroje k dispozici. Jeden je přímo od Korgu a jmenuje se SongBook Editor 2.0. (verze z 11. 5. 2016). Tento software podporuje pouze systém Windows. Třeba se v budoucnu dočkají i uživatelé Maců. V tomto prográmku můžete například vytvářet nové položky SongBooku, importovat soubory MID a mp3, přidávat texty ve formátu txt, hromadně upravovat parametry a další. Jednoduše řečeno, jedná se hlavně o práci s daty SongBooku.

 

Druhý software je komerční a jmenuje se Korg Pa Manager V. 2.2 (24. 3. 2016) a můžete si jej zakoupit (zhruba za 90 eur). Tento program je jak pro uživatele Windows, tak pro uživatele Mac OS X. Nabízí toho mnohem více než SongBook Editor. K dispozici jsou moduly Style Manager, Pad Manager, Performance Manager, Sound Manager, PCM Manager, Sample Manager a Korg Pa File Viewer. Myslím, že tento prográmek toho nabídne uživateli daleko více a vyplatí se za něj tu necelou stovku zaplatit. Ten, kdo tak udělá, nebudete rozhodně této investice litovat.

Každý z obou programů nabízí uživateli zajímavé možnosti. Bude tedy záležet pouze jen a jen na vás, co vše budete chtít editovat.

 

Úložný prostor

Pa4X používá PCI kompatibilní formát zařízení DOS FAT16 a FAT32. Testovaný nástroj měl v základu k dispozici interní úložiště označené jako Korg Disk (SSD disk velikosti 1 GB) a hard disk označený jako Korg HD (velikost 512 GB/7200 otáček). Hard disk je dle slov výrobce pouze v základní výbavě u modelu se 76 klávesami. Do nástroje můžete také vložit kartu micro SD. Podporovány jsou standardní velikosti. To stejné platí pro USB flash disk. Vyzkoušen jsem „flešky“ různých výrobců od 1 MB až po 64 GB a nebyl s nimi vůbec žádný problém. Pokud by vám i toto bylo málo, můžete ještě připojit třeba další externí hard disk typu SSD. K připojení „flešky“ nebo externího HDD slouží USB Host (F) na přední straně a USB Host (B) na zadní straně. Dovolím si tvrdit, že tyto možnosti jsou plně dostačující.

 

Co ještě pořídit

Model Pa4X nemá v interní výbavě ozvučení. Doporučuji dokoupit externí ozvučení PaAS Amplification System (10 790 Kč). Ten výborně poslouží při vystoupeních v malých místnostech o kapacitě okolo čtyřiceti až padesáti lidí. Na větších sálech, kdy je nástroj připojen do PA, může sloužit jako odposlech.

 

Potřebovat budete také nějaké pedály. Vybrat si můžete ze široké korgovské nabídky: PS-1, PS-3, DS-1H, XVP-10, XVP-20, EXP-2 nebo EC-5. Jako minimum bych volil 1x sustain pedál a 1x pedál pro ovládání hlasitosti. Z výše uvedené nabídky bych sáhl pro osvědčený DS-1H, který nabízí i funkci částečně stlačeného pedálu (1490 Kč) a novinku XVP-20 (4450 Kč). Díky softwarové kalibraci pedálu můžete použít v podstatě jakýkoliv sustain pedál. Já vyzkoušel tři: Korg DS-1H, Yamaha FC-5 a Proel PFS-30. Všechny fungovaly bez problému. Pokud budete chtít skutečný luxus pro ovládání nástroje, neměl by vaší pozornosti uniknout EC-5 (4200 Kč). Tento externí pětinásobný nožní přepínač vám může dobře posloužit při live hraní pro ovládání různých funkcí nástroje.

 

Moje doporučení je investovat do dobrého a rychlého USB flash disku o velikosti 64 GB, protože místa není nikdy dost. Osobně používám Sandisk Extreme USB 3.0 64 GB (asi 1199 Kč) i přesto, že většina nástrojů zatím podporuje USB 2.0. Jsem tak připraven do budoucna. :-)

 

Pokud si náhodou pořídíte variantu s 61 klávesami a budete chtít využít služeb interního HDD, musíte si dokoupit speciální sadu pro instalaci standardního 2,5” SATA hard disku MDIK-3 (3190 Kč). A protože hard disk není součástí sady, ještě HDD. Nejlevnější klasický 2,5” SATA disk (500 GB/7200 otáček) dostanete již od 1500 Kč. Já osobně bych volil rychlý a spolehlivější Samsung 850 EVO 500 GB - SSD disk 2,5”, SATA III. Podpora HDD je dle slov výrobce až do 2 TB.

 

Na závěr této části provedu malé porovnání. Nástroj Pa4X 76 vás v paketu vyjde na 107 990 Kč. Jestliže si zvolíte paket Pa4X 61, vyjde vás na 102 990 Kč. Pokud k tomuto paketu přičteme sadu pro instalaci HDD a samotný „standardní“ harddisk, jsme na celkové ceně 107 580 Kč. Myslím, že díky těmto počtům je jasné, jakou variantu je lepší zvolit.

 

V letošním roce (2016), nachystala firma Korg pro všechny své fanoušky z „exotických“ zemí překvapení v podobě profesionálních aranžérů Pa4X s označením Oriental. Nástroj je koncipován podobně jako klasický Pa4X. Největší změna se dotkla zvukových barev, bicích sad a hudebních stylů. Ty jsou právě zaměřeny více na „exotické“ země. Najdete zde skutečné lahůdky. Například mezi hudebními styly to jsou Saidi (Egypt), Payduska (balkánský tanec), Bastaki (Irán), Harmandali (Turecko), Sirtaki (Řecko) a další. Pokud vás zajímá, co vše uživatelům nabízí verze Pa4X Oriental mrkněte na web.

 

Sečteno, podtrženo

Pa4X je momentálně vlajkovou lodí celé řady profesionálních aranžérů firmy Korg. Podobně jako u Music Workstationu, můžeme hovořit o uceleném hudebním pracovišti, které každému hráči umožní vytvořit kompletní hudební nahrávku na vysoké úrovni. Tak jak už jsem vzpomněl v jedné z výše uvedených částí, Korg nabízí spojení svých nejvyspělejších technologií s technologiemi takových firem, jako je Waves Audio nebo TC Helicon, což ve výsledku dává všem uživatelům velmi zajímavé možnosti a hlavně nadčasovost. Nástroj s takovouto výbavou pak pomaleji stárne, drží si svou cenu a jen tak rychle jej nebudete muset měnit. Navíc, jak jsme si již řekli, je to řešení bez kompromisů. A co se týče konkurence, tak ta by se dala spočítat na prstech jedné ruky. A nepotřeboval bych k tomu víc než dva prsty.

 

Možnosti uplatnění Pa4X může být široké. Od výuky hry na EKN (elektronické klávesové nástroje) přes studiové použití až po živé hraní. Z mého pohledu splňuje nástroj všechny moje potřeby a nároky, které na profesionální aranžér mám. Pokud chcete vidět a slyšet, co vše umí Pa4X, najděte si na YouTube nějaké to video. Rozhodně nebudete litovat.

 

Info:

Professional Arranger Korg Pa4X se na českém trhu prodává ve dvou provedeních. Pa4X s 61 klávesami pořídíte za 99 990 Kč a verzi se 76 klávesami za 105 250 Kč i s DPH. Můžete také zakoupit dva sety.

Pa4X 61 & PaAS za 107 990 Kč nebo Pa4X 76 & PaAS za 113 670 Kč.

 

Plus:

nový design „čtyřkolého“ modelu

celková výbava a možnosti nástroje

spojení Korg & Waves Audio & TC Helicon

bezkabelový reprodukční systém PaAS

vylepšené možnosti nového OS 1.2.1

 

Mínus:

černo-hnědá kombinace tlačítek

absence podpory audio formátu wav při přehrávání i nahrávání

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Klaviatura 61 a 76 polovyvažovaných kláves s tlakovou citlivostí
Polyfonie/oscilátory 128 hlasů/128 oscilátorů
Zvukové generátor EDS-X (Enhanced Definition Synthesis-eXpanded, filtry s rezonancí, třípásmový EQ pro každou stopu
Zvukové barvy/hudební styly tovární: více než 1800 zvukových barev včetně vícevrstvého klavíru, GM, XG a více než 90 sad bicích včetně Ambient Drums/500 hudebních stylů
Možnosti stylů hudební styly jsou osmimi stopé, 3x Into, 4x Variation, 4x Fill, 1x Break, 3x Ending, Fade In/Out, Synchro Start/Stop, Tape Tempo/Reset, Auto Fill, Bass Inversion, Manual Bass, Memory, Accompaniment Mute, Drum Mapping, Snare & Kick Designation, Style to KBD set Mode, ke každému stylu možno 4 keyboard sety a 4 pad sety, možnost výroby hudebních stylů, Guitar Mode 2
Sampling load: formát Korg, wav, aiff a SoundFont, save: formát Korg, wav a aiff, Funkce: Full Edit, Time Slice, Sampling
Sekvence rychlý záznam (Quick Record, multistopý záznam (Multitrack Record) a krokový záznam (Step Record) – plnohodnotný sekvencer, 16 stop, až 200 000 událostí, nativní formát SMF
Mp3 přehrávač/rekordér dvojitý přehrávač a rekordér s transpozicí (+6/– 5 půltónů), změnou tempa (± 30 %), pokročilé potlačení vokálu, záznam do souboru mp3 (hudební styly, SMF, mp3 podklady, keyboardové stopy, pady a efekty)
Přehrávání skladeb pomocí přehrávače XDS Crossfade Dual Sequencer s X-Faderem pro prolínání skladeb, podporované formáty: mid, kar, mp3 + lyrics, mp3+G, oba přehrávače mají k dispozici funkce Select, Start / Stop, Home, Rewind a Fast Forward, podpora textu, notace a akordů na displeji nebo externím monitoru, funkce Jukebox
Kompatibilita I-Series – Styles, Pa-Series – Styles, Performance, Program/Sound, Song, SongBook, Pad
Vstupy/výstupy vstup damper pedálu, vstup přiřaditelného pedálu/přepínače, vstup pro multipřepínací pedál, vstup pro mikrofon (Mic) – combo XLR s gainem a fantomovým napájením, linkový 1 (Line 1) – 2x mono jack 6,3 mm, linkový 2 (Line 2) 1x stereo jack 3,5 mm, MIDI In/Out/Thru, USB Host/Device, audio výstup (Audio Output): 4x mono jack 6,3 mm (Left/Right, Out 1, 2), sluchátkový výstup 1x stereo jack 6,3 mm video výstup (Video Out) 1x RCA
Dodávané příslušenství síťový kabel, notový stojánek, uživatelský manuál a DVD-ROM (obsahující uživatelské manuály ve formátu pdf, video manuál, ovladače Korg USB-MIDI
Rozměry Pa4X 61: 980 x 364,4 x 125,56 mm (šířka, hloubka, výška); Pa4X 76: 1.192 x 364,4 x 125,56 mm (šířka, hloubka, výška); Poznámka: oba se spuštěným displejem
Hmotnost Pa4X 61 13,9 kg, Pa4X 76 16,3 kg

 

www:

www.korg.com/us/products/synthesizers/pa4x/index.php

www.korgpamanager.com

Psáno pro časopis Muzikus