Korg SV-2 88 - pódiové piano

Korg SV-2 88
Korg SV-2 88

Co výrobce hudebních nástrojů, to na výběr několik stage pian. Jedná se většinou o nástroje s klasickým klavírním rozsahem, které se svou mechanikou blíží klasickému pianu. Korg není v této skupině nováčkem, důkazem toho budiž retro nástroj Korg SV-2 88. Měl jsem tu možnost na něj několik týdnů hrát, nabízím vám výsledek svého (z)koumání.

Ne jeden výrobce hudebních nástrojů napodobuje staré nástroje, přidává do nich elektronku ke zkreslení zvuku, uvnitř bývají obsažené zvuky starých klávesových nástrojů - Rhodes piano, Wurlitzer, clavinet apod. Stejnou cestou jde i Korg SV-2 88, který zaujme každého svými tvary a musím nekriticky říct, že i zvukem. Zní skutečně luxusně, tak jak se od piana této cenové kategorie očekává. Ale postupně.

Korg má kromě SV-2 také model SV-2S, rozdíl mezi oběma tvoří pouze přítomnost, či nepřítomnost reproduktorů. Nástroj navazuje na ikonický model SV-1. Byl to první model piana tohoto vzezření a myslím, že tím Korg celkem prorazil. V roce 2020 představili model SV-2 vylepšený o nové samply, efekty atd.

 

Robustní nástroj

Stage piano je jedním slovem robustní, ale není přehnaně veliké - především ne vysoké. Hmotností 20,4 kg (verze s reproduktory 21,5 kg) se řadí mezi podobně těžké nástroje, jako je např. Kawai MP7, Dexibell Vivo S9, Kurzweil Forte apod. Hmotnost je daná mohutným kovovým krytem. Přiznám se, že nemám příliš rád lacině vypadající nástroje. Tohle lacině rozhodně nevypadá. Abychom byli úplní, tak je k dispozici ještě verze se 73 klávesami, o zhruba tři kilogramy lehčí.

Korg SV-2 88
Korg SV-2 88

Hmotnost stage piana ovlivňuje mimo jiné klaviatura. Víme, že někteří výrobci sázejí na dřevo a jejich klaviatury jsou skutečně dřevěné. Nemusíme chodit daleko - Yamaha, Kawai, Roland, a existuje i dřevěná mechanika italského výrobce Fatar. Korg má vlastní mechaniku s označením RH3. Je plastová a připadá mi velmi podobná mechanice v Kawaii MP7, který léta vlastním. Nemám ruce klavíristy, ale mohu zodpovědně říci, že se na ni hraje luxusně. Rychlé pasáže, pomalé v dynamice. Dřevo bych jim odpustil. O té podobnosti mechanik přemýšlím, zdá se mi to velmi podobné, ale ověřit to samozřejmě nelze, protože to podle mě žádný z výrobců nepotvrdí.

 

Filozofie nástroje

Je to nástroj na pódium, každý hudebník tedy očekává to, co při živém hraní nejvíce potřebuje. Líbí se mi, že je akcentované piano v různých podobách (to se u stage piana dá jaksi očekávat), doplněných je skutečně jen pár zvuků. Stejně důležité jako zvuky jsou možnosti přidávaných efektů. Jsme pořád na pódiu a cesta k nim musí být velmi snadná, takový klavírista nemá čas něčím cvakat, aby na něj všichni čekali. Efekty jsou rozdělené do sekcí: ambient, modulation, amplifier, pre-fx a přítomný je také ekvalizér. Popisovat jednotlivé efekty, jak znějí v kombinaci s jinými, asi nemá cenu, protože je potřeba to slyšet na vlastní uši. Mohu zodpovědně říci, že jsem v životě slyšel skutečně levné efekty (nebudu jmenovat konkrétní nástroje), Korg to má ale vychytané velmi dobře. Navíc si troufám tvrdit, že kvalita efektů je primárně dána cenou nástroje. A SV-2 nestojí zrovna málo. Zajímavé jsou efekty zkreslení... Je tam efekt AC-30. My (skoro)pamětníci víme, že to byl legendární kytarový aparát Vox. Korg totiž Vox před lety koupil a přirozeně tak využívá jeho největší „highlity“. Další příkladem je klávesový nástroj Vox Continental, který obsahuje původní zvuky retro varhan stejného názvu (a samozřejmě další zvuky naopak z Korgu a ne z Voxu).

Co je důležité, to je nastavení nástroje dle libosti každého hudebníka. Všechny zvuky lze opatřit jakýmkoli efektem z popsané sbírky. Nastavení nelze uložit přímo do dat toho kterého zvuku, ale do oblíbených položek. Jsou to tlačítka skutečně jako ze 60. let - velká, podsvícená, i ve tmě je skvěle uvidíte. Možností je celkem 64, tedy patrně dost možností pro každého. Podobný systém ukládání zvuků nemá jen Korg, kupřékladu nová Yamaha YC je v tomto téměř stejná. To nakonec dokazuje, že to je dobrý nápad.

Ještě se krátce zastavme u věci, která každého neznalého možná rovnou oslní. Je to lampa, která svítí už při zapnutí nástroje. Ano, SV-2 má vlastní lampový obvod (podobně jako zmiňovaný Vox Continental) a zvuky při určitém nastavení efektů využívají to pověstné teplo lampy, chcete-li flašky, jak se dříve říkávalo. Jedna zajímavost: lampa pořád svítí. Zkoumal jsem to a pak se dočetl, že to světlo není přímo od té lampy, ale že tam je LED dioda. Ale ověřit to neumím.

 

Zvukový arzenál

Hudební nástroj dělají především zvuky. Žijeme v době, kdy lidské poznání je na tak vysoké úrovni, že nelze říci, který klávesový nástroj zní lépe. Záleží na každého hráče. Korg zní jednoduše skvěle, a to ve všech zvucích. Velmi mě překvapily smyčce, to je nádhera, dechy, syntetické žestě, varhanní zvuky, všechno zní parádně. Nástroj využívá EDS-X (Enhanced Definition Synthesis - eXpanded), podobný zvukový engine je v Korg Krome. Zvuky lze vrstvit na sebe, celkem tři, je možný split dle libosti.

Důležité je zmínit software SV-2 Editor (pro Win i Mac), skrze který lze nástroj ovládat, ukládat důležitá nastavení do oblíbených položek. Před tím je tedy nutné připojit klávesy kabelem USB do počítače a nainstalovat ovladač (někdy nebude potřeba).

Celkově na mě Korg SV-2 88 působí velmi sebevědomým dojmem. Je to skutečně nástroj propracovaný do posledního detailu, který se nemusí bát velkého pódia, nemusí se bát různě veliké kapely. Zvuky obsažené v kovovém šasi zní výborně, nástroj nemá podle vyloženě slabou stránku.

Korg SV-2S 88
Korg SV-2S 88
Korg SV-2S 88
Korg SV-2S 88
Korg SV-2 73
Korg SV-2 73
Korg SV-2 73
Korg SV-2 73

Info:

Korg SV-2 88 je pódiové piano s typickým retro vzhledem. Cena je 47 590 Kč. Menší verze se 73 klávesami stojí 40 390 Kč. K dispozici je i stejné provedení s reproduktory, které pořídíte za 54 590 Kč, verzi se 73 klávesami pak za 51 490 Kč.

 

Plus:

vynikající zvuk

výborná klaviatura

celková filozofie nástroje

 

Mínus:

chybějící pitch band a modulation

pro někoho velká váha

 

Technická specifikace

počet kláves 88/73
klaviatura kladívková RH3
počet zvuků 72
efekty 5 skupin, 1 master efekt
vstupy 2x jack 6,3 mm
výstupy 2x jack 6,3 mm, XLR, 3x pedál, MIDI in/out, USB, sluchátka
napájení 110–240 V
spotřeba 16 W (SV–2), 25 W (SW–2S)
hmotnost 20,4 kg (SV–2, 88 kláves), 21,5 (SW–2S, 88 kláves)

 

https://www.korg.com/us/products/synthesizers/sv_2/

Psáno pro časopis Muzikus