Korg X50 Camouflage Limited Edition - nástroj pro ty, kteří si rádi hrají (a nejen na vojáčky)

Korg X50 Camouflage Limited Edition - nástroj pro ty, kteří si rádi hrají (a nejen na vojáčky)
Korg X50 Camouflage Limited Edition - nástroj pro ty, kteří si rádi hrají (a nejen na vojáčky)

Jak vidno z nadpisu testu, módě limitovaných edicí se nevyhnula ani oblast kláves a syntezátorů. Korg X50 už přeci jen nějaký čas na trhu je, a tak si našel jistě spoustu spokojených uživatelů. Pokud se chcete mezi majitele tohoto nástroje přidat i vy, ale zároveň nechcete mít úplně to samé, co už má řada dalších, pokud chcete ukázat také svou individualitu, pak právě pro vás může být správnou volbou Korg X50 Camouflage Limited Edition.

Čím je limitovaná edice jiná?

Tuto otázku jsem si položil hned při vybalování nástroje z krabice. A možná trochu naivně jsem doufal, že rozdílů se najde víc. Po chvilce hledání na internetu jsem však zjistil, že kromě barevné varianty další rozdíly nebudou. Dle mého názoru by si limitovaná edice designově oblečená do maskáčů zasloužila trošku víc než jen tuto kosmetickou změnu. Například nějaký nový zvuk (ať již navíc přidaný nebo nahrazující některý ze stávajících) by jistě potěšil. Ale to by pak limitovaná edice určitě nestála na korunu přesně tolik, kolik původní verze. Na druhou stranu je potřeba přiznat, že Korg X50 není jediným nástrojem, který se v limitované edici liší pouze barevně. Častá a obvyklá změna z černých plastů na bílé (a vida – hned zde máme limitovanou edici, kterou prodáme o něco dráž) je už okoukaná, proto Korg chválím, že i při této kosmetické změně si dokázal zachovat originalitu a nabídnout přeci jen něco jiného než ostatní limitované edice. S trochou nadsázky – pokud vám zelená prostě přirostla k srdci a chodíte v maskáčích a kanadách do divadla i na ples, pak právě Korg X50 Camouflage může podtrhnout váš styl a image.

 

Ovládací prvky

Rozdíl limitované edice jsme si ujasnili. Další popisy budou tedy platné i pro běžnou (černo-stříbrnou) variantu. Ještě než se dostanu k popisu ovládacího panelu, musím pochválit „uši“ na přenášení, které najdete po stranách. Osobně mám rád věci, které nejen dobře vypadají, ale plní také nějakou praktickou funkci. Posouzení toho, zda tyto tyčky na stranách vypadají dobře nebo ne, nechám na čtenáři, ale praktickou funkci rozhodně plní.

 

Tak jak se chlapi dělí na „trenkaře“ a „slipaře“ (nebo chcete-li jiné dělení na „horňáky“ a „dolňáky“), tak klávesáky (včetně klávesaček – ať nezapomenu, že i ženy jsou mezi námi) bychom mohli rozdělit na „kolečkáře“ a „páčkaře“. Vysvětlení hledejte v tzv. sloupečku Mimochodem. Jak jste si mohli všimnout v mých předešlých testech, tak já se řadím ke „kolečkářům“. Proto jsem byl raději, když jsem viděl i u Korgu na panelu kolečka ohýbání tónu a modulace. Avšak mé zklamání nastalo při prvním použití. Obě kolečka jsou příliš malá, a navíc bych je raději viděl vedle klaviatury. Umístění koleček nad klaviaturou není z hlediska ergonomie ovládání nejšťastnější. Toto je ale daň za velmi kompaktní rozměry Korgu X50.

 

A co další ovládací prvky? Hned pod kolečky jsou dvě tlačítka s přiřaditelnou funkcí pro jednotlivý zvuk. Lze jimi měnit například oktávovou pozici, hodnotu nastaveného kontroléru apod. Následuje tahový potenciometr (fader) pro nastavení celkové hlasitosti. Nechybí samozřejmě, u syntezátorů této třídy klasická, čtveřice potenciometrů pro práci se zvukem v reálném čase, jejichž funkce lze přepínat tlačítkem Select. Samostatné tlačítko má i vypínání a zapínání arpeggiátoru. Základní funkce arpeggia lze ovládat také pomocí potenciometrů. Při nastavování tempa může pomoci se synchronizací také blikající červená LED. Nalevo od displeje najdeme ještě čtyři tlačítka pro volbu modu (Combi, Prog, Global a Multi). Uprostřed ovládacího panelu je podsvětlený displej LCD s rozlišením 240 x 64 bodů. Pokud máte problém přečíst malá písmenka, může být pro vás nastavování některých parametrů na relativně malém displeji složitější. Pak bude lepší využít možnosti propojení s počítačem, o kterých se zmíním dále.

 

Napravo od displeje najdete již tradičně například tlačítka pro výběr zvuků z jednotlivých bank nebo nekonečné data kolečko. Zastavím se zde však u čtyřsměrového ovladače, který usnadňuje pohyb v menu a práci s nástrojem. Přijde mi to praktičtější než čtyři tlačítka se šipkami nahoru, dolu, doprava a doleva.

 

Konektory

Na zadním panelu nechybí nic důležitého. Vedle tlačítka pro zapínání najdeme konektor pro napájecí adaptér, který je součástí dodávky nástroje. Dále je zde USB konektor (typ B) pro připojení k počítači, klasická dvojice MIDI konektorů (in, out), vstup pro damper pedál a dva další pedály s programovatelnou funkcí, dva konektory hlavního výstupu. Poslední dva konektory nejsou v této cenové třídě až tak obvyklé – jde o individuální výstupy, které lze využít například po posílání vybraného signálu do externího efektového procesoru.

 

Na přední straně vlevo najdeme konektor na malý (3,5mm) jack, který slouží jako sluchátkový výstup. Pro připojení klasického 6,3mm jacku bude nutné použít redukci.

Korg X50 Camouflage Limited Edition - nástroj pro ty, kteří si rádi hrají (a nejen na vojáčky)
Korg X50 Camouflage Limited Edition - nástroj pro ty, kteří si rádi hrají (a nejen na vojáčky)

Klaviatura

Korg X50 je vybaven klaviaturou s rozsahem šedesát jedna kláves. Samozřejmostí je dynamika (rychlostní citlivost). Tlakovou citlivost u syntezátorů v této cenové třídě nehledejte. Varianty s větším rozsahem klaviatury bychom hledali také marně. Od Korgu X50 je odvozen jen Korg microX s rozsahem dvacet pět kláves.

 

Zvuk

Zvuková nabídka je široká. Od klasických nástrojů až po syntetické zvuky. Paměť ROM s kapacitou 64 MB je obsazena 470 multivzorky a 518 bicími vzorky. Vzorkovací frekvence je 48 kHz (což opět není až tak obvyklé v dané cenové třídě). Zvukově Korg X50 čerpá z HI (Hyper Integrated) syntézy známé ze série Triton. V modu Combination najdete 384 připravených kombinací, které jsou poskládány až z 8 jednotlivých zvuků dostupných v režimu program. Tyto kombinace si můžete upravit podle svého. Lze tak vytvořit opravdu hutný a bohatý zvuk. Nalezení konkrétního zvuku usnadňuje uspořádání do bank a kategorií. Ve výbavě nechybí ani kompletní sada zvuků GM, včetně bicích sad kompatibilních s tímto standardem.

 

Inspirací co a jak kterým zvukem zahrát může být tlačítko Audition, po jehož stisku zazní ve smyčce demonstrační fráze ke každému zvuku v režimu Program. Pomocí této funkce jsou nahrány také některé zvukové ukázky na CD příloze Muzikusu.

 

Tónový generátor nabídne polyfonii 62 hlasů v režimu single a 31 hlasů v režimu double. Není to nijak mnoho, ale pro živou hru na klaviaturu tyto hodnoty obvykle dostačují.

 

Při efektování zvuků můžete vybírat z 89 typů efektů. K dispozici je jeden vkládací (insert), dva hlavní (master) efekty, jeden hlavní (master) ekvalizér (třípásmový).

 

Arpeggio

V režimu Program a Combi můžete využít možností arpeggiátorů. Ano, množné číslo je zde na místě, protože jsou dva na sobě nezávislé. Vybírat můžete z pěti presetových nebo 251 přednastavených (ale uživatelem editovatelných) frází. Lze tedy nastavit například jednu frázi arpeggia pro bicí, další frázi pro basu a tyto nechat hrát současně a do toho hrát ještě přímo na klaviaturu jinými zvuky.

 

Software

Spolu s nástrojem dostanete CD, na kterém kromě ovladače najdete také aplikaci Korg X50 Editor. Nainstalovat ji lze jako samostatně spustitelnou (tzv. stand alone) nebo jako plug-in pracující pod některou z hostitelských aplikací (například Cubase). Jak jsem již uvedl, vzhledem k poměrně malému displeji nástroje a snaze na něj dostat hodně informací, jsou některé popisky příliš malé a hůře se v tom pak orientuje. Nedostatek malého displeje vyvažuje kvalitní editor pro počítač. Zde lze pohodlně upravit, nastavit, změnit libovolné parametry a tyto pak vyslat do nástroje přes USB.

Na přibaleném CD najdete jak ovladač, tak i editační program (Korg X50 Editor) ve verzi pro platformu PC i Mac.

 

Info:

Korg X50 je digitální syntezátor kompaktních rozměrů, který navazuje na tradice série Triton. Dostupný je nyní také v limitované edici Camouflage, lišící se barevným provedením. Dovozcem doporučená maloobchodní cena je 19 550 Kč.

 

Plus:

individuální výstupy

vzorkování na 48 kHz

v režimu Combi až osm vzorků

dodávaný software

nízká hmotnost a kompaktní rozměry

 

Mínus:

velikost a umístění koleček Pitch Bend a modulace

malý displej

3,5mm jack na sluchátka

 

Technická specifikace:

počet kláves: 61

polyfonie: 62 hlasů (single)/31 hlasů (dual)

paměť ROM: 64 MB

vzorky: 470 multi + 518 bicích

zvuky: 512 programů + 384 kombinací + 40 bicích sad + 128 multi nastavení

efekty: 89 typů; 1 x insert, 2 x master, 1 x třípásmový master EQ

displej: podsvětlený LCD 240 x 64 bodů

MIDI: in, out, USB

rozměry: 975 x 257 x 80 mm

váha: 4,3 kg

Psáno pro časopis Muzikus