Mesa Boogie Dual Rectifier - tříkanálový celolampový zesilovač určený pro příznivce hi-gainu

Mesa Boogie Dual Rectifier
Mesa Boogie Dual Rectifier

Ačkoli by se o Dual Rectifierovi dalo říct, že se jedná o univerzální zesilovač, svou pozici si vydobyl hlavně u kytaristů tvrdších stylů.

Především však definuje konkrétní typ zvuku označovaný jako "american hi-gain", nebo přímo "rectified". Tento zvuk se dnes snaží napodobovat nejen malí hand-made výrobci, ale i větší firmy, nehledě na to, že by se bez něho dnešní modelery sotva obešly.

 

Koncepce

Novinkou na Dual Rectifieru (dále DR), oproti starším typům, je další kanál. Nyní tedy disponuje třemi kanály stejně jako Triple Rectifier, od kterého se i nadále liší výkonem (Dual = 100 W, Triple = 150 W) a usměrňovačem (v Triple najdeme usměrňovač se třemi elektronkami, Dual obsahuje pouze dvě). Pro doplnění informací je třeba se okrajově zmínit ještě o padesátiwattovém Single Rectifieru, který lampový usměrňovač nemá vůbec.

Kanály DR jsou řešeny trochu netypicky. První je určen hlavně pro čisté zvuky, avšak další dva kanály jsou si téměř rovnocenné. Všechny mohou pracovat v režimech. První kanál lze přepínat do režimů Clean a Pushed, u ostatních lze volit režimy Vintage, Modern a Raw.

A právě ony "téměř rovnocené" kanály číslo 2 a 3 se liší v tom, že jsou drobně optimalizovány pro určitý režim. Díky tomu máme najednou k dispozici dva typy zvuků (poskytnuté dvěmi různými režimy), nebo dva velmi podobné zvuky se shodným základem, lišící se jen drobně (při volbě stejného režimu).

 

Vzhled a ovládání

Design DR není nijak přehnaně moderní či extravagantní. Spíše můžeme hovořit o klasickém vzhledu s určitou majestátností, kterou mu dodává přední kovový plát a ocelové větrací mřížky. Přední panel je členěn do tří sekcí náležících jednotlivým kanálům, které disponují stejnými ovladači (Gain, Bass, Mid, Treble, Presence a Master). Najdeme zde ještě globální ovladače pro hlasitost (Output a Solo), vypínače (Power a Standby) a minipřepínače pro volbu režimů.

Zadní panel obsahuje několik jacků pro připojení efektů do smyčky, připojení reproboxů a nožního přepínače. Vše doplňují další přepínače s méně zásadními, ale zajímavými funkcemi. Nožní přepínač je pěticestný (tři kanály, zapnutí smyčky a jump pro sólo). Obsahuje "heavy-duty" přepínače a celkově působí robustně. Pro zesilovač i pedál jsou k dispozici plátěné obaly.

Jakožto detailista, který "umí vylepšit i Mesu", bych navrhoval, aby kabinet (4 x 12" Celestion Vintage) obsahoval "důlky" pro nožičky zesilovače. Další drobnost - popisky ovládacích prvků jsou v normálním úhlu pohledu zakryty ostatními knoflíky.

Kabinet i zesilovač mají celkem velkou hmotnost a pronesou se, což je, alespoň u kabinetu, kompenzováno kolečky.

 

Čistý kanál

První kanál v režimu Clean je určen pro nezkreslené tóny. Ty produkuje do určité míry gainu a razance hry, přičemž se z něj linou teplé a příjemné zvuky. Vysoký gain a ráznější hra power akordů vytváří znatelné zkreslení říznějšího rázu, které se u jednotlivě vybrnkávaných tónů neprojevuje. Přepnutím do režimu Pushed se situace mění, o čistém zvuku zde rozhodně mluvit nelze. Výsledek by se dal popsat termínem "overdrive". Tento režim postrádá pilovitý nádech, ale burácivost a trhavost poskytuje.

Mesa Boogie Dual Rectifier
Mesa Boogie Dual Rectifier

Zkreslení

Vintage režim je trochu paradoxní pojmenování kanálu v kontextu s dnešní terminologií, protože se rozhodně jedná o tvrdý, vysoce zkreslený zvuk. Jaký je tedy rozdíl mezi tímto režimem a režimem Modern? Vintage má o něco rovnější, možná méně dynamický charakter, méně se houpe a celkově působí slaběji. Při rychlém hraní můžeme nabýt dojmu, že v některých nastaveních frekvencí má rychlejší odezvu než Modern.

Modern naopak působí dynamičtěji, silněji, mohutněji, burácivěji a valivěji. Má mnohem větší objem a zaplňuje svým zvukem celý prostor. Většinou si pod zvukem DR představím charakteristickou trhavost, spíše suššího rázu, ale vhodným nastavením frekvencí může znít kytara i šťavnatěji. Režim Raw je sice nejméně zkreslený, ale zato se v něm najvíce projevuje dynamika zesilovače. Intenzivnější údery trsátkem jednoznačně zapřičiňují větší nakreslení. Proto je vhodný pro různé nakřáplé tóny, crunche apod. Zejména při hraní akordů lze intenzitu pěkně rozložit tak, aby byly některé akordy zpěvnější. U režimu Modern, ten je dostatečně zkreslený sám o sobě, se dynamika projevuje spíše větším tlakem, jenž se valí z kabinetu.

 

Další zvukové možnosti

Zvukové možnosti DR však končí o něco dále. Ve hře je totiž ještě možnost volby mezi lampovým nebo polovodičovým usměrňovačem. Inicializací kterékoli z těchto dvou možností se zvuk nijak radikálně nemění, ale přesto se drobné odlišnosti projeví. Především jsem měl při aktivním lampovém usměrňovači pocit, že se musím mnohem více snažit, protože mi toho méně odpustí. Poslechově se zdálo, že charakter zvuku není tolik ostrý a pilovitý. Na lampový usměrňovač se ještě váže možnost použití přepínače výkonu. Ta by měla pomoci dosáhnout potřebného vybuzení při menším "vyhulení" zesilovače. Rozdíl ve zvuku je však nakonec minimální. Kdo by chtěl se zvukem trochu víc zaexperimentovat, tomu je umožněno vyměnit si lampy za jiný typ (6L6 za EL34). Poté nastane výrazná změna, která by měla zapřičinit posun zvuku ke šťavnatým anglickým tónům.

 

Vychytávky

Co se týče konstrukční univerzálnosti, pak nelze zapomenout, že je navržen tak, aby se dal využít třeba jen jeho koncový zesilovač. Taktéž obsahuje paralelní efektovou smyčku, přičemž prvky v ní zapojené lze přiřadit k různým kanálům. Při hraní sól se dá využít možnosti skokového zvýšení hlasitosti kytary.

 

Závěr

Při posuzování zesilovače snad ani nelze komentovat jeho zvuk, protože ten je prověřený celými zástupy kytaristů. Vždy tu samozřejmě bude prostor pro polemizování o dosti vysoké ceně, která je částečně dána oblíbeností značky, na druhé straně si musíme uvědomit, že jde o zesilovač s mnoha vychytávkami...

 

Info:

Mesa/Boogie Dual Rectifier je tříkanálový celolampový zesilovač určený pro příznivce hi-gainu. Ideální kombinaci tvoří s 4 x 12" Recto boxem obsahujícím reproduktory Celestion V30. Tato varianta přijde na doporučených 106 000 Kč. Dual Rectifier stojí 76 900 Kč, box 4x12" Recto 37 900 Kč.

 

Plus:

zvuk

univerzálnost

komfort

 

Mínus:

cena

popisky knoflíků

Psáno pro časopis Muzikus