Mooer TresCab - digitální simulátor reproboxů

Mooer TresCab - digitální simulátor reproboxů
Mooer TresCab - digitální simulátor reproboxů

TresCab nemá nic společného s treskou obecnou. Je to kytarová krabička upravující syrový a ostrý zvuk kytary (overdrive, distortion, fuzz atd.) na zvuk, který se dá poslouchat i přes Hi-Fi soupravu. Jedná se o výrobek firmy Mooer, která vyrábí „mikropedály“ pro kytary.

To „mikro“ jsem si vymyslel, ale asi to nejlépe charakterizuje rozměry pedálu. Krabička umí pět různých simulací reproboxu kytarového aparátu: 1x 8” kombo, 1x 10” kombo, 1x 12” otevřené kombo, 2x 12” otevřené kombo a 4x 12” uzavřený kytarový box. Výrobce nijak nespecifikuje, jestli se jedná o simulaci nějakého konkrétního reproduktoru, resp. reproduktorů. Pracuje to vlastně jako takový „speciální ekvalizér“ a pracuje to moc hezky. Zvuk z počítačových bedýnek leze hodně podobný zvukům, které jsou slyšet na studiových nahrávkách slavných rockových a metalových kapel. A o to tady jde: mít možnost zapojit všechny svoje krabičky přímo do PC a cvičit, nahrávat nebo jen tak blbnout. Zvuková variabilita TresCabu je velmi široká. Možná až moc. Zmíněných pět režimů je vzájemně zcela odlišných, každý má jinak nastaveny výšky, středy i basy. K tomu máme navíc dva potenciometry. Jeden simuluje vzdálenost mikrofonu od reproduktoru a druhý zase umístění mikrofonu vůči středu reproduktoru. A díky tomu, že to jsou potenciometry, a ne přepínače, tak lze parametry měnit hezky plynule. A navíc to má přepínač, který přepne simulaci umístění mikrofonu na korekce. Ale nejsou to jen tak nějaké korekce. Korekce výšek funguje podobně jako low pass filtr, tedy ořezává to celé široké spektrum výšek, ne jenom určité pásmo.

 

Druhý potenciometr pracuje podobně s nižšími frekvencemi ve středobasovém rozsahu. Takže suma sumárum tady máme pět dvojic zvuků, které jsou navíc plynule laditelné. Cool. Rozdíly mezi jednotlivými režimy jsou velmi znatelné. Není dobré mezi nimi rychle přepínat, protože pak si nevyberete. Je dobré to nějak zhruba nastavit, zahrát si s oblíbenou kapelou a podle té nahrávky zvuk doladit. TresCab se zapojuje logicky až za distortion. Tak jsem hned vyzkoušel, co se stane při obráceném pořadí, a ono to skoro nic nemění, jen to přidá šum. Tedy používat to až „za“ zkreslením nebo na konci krabičkového řetězce (můžete samozřejmě různě experimentovat). Krabička je tak malá, že se do ní nevejde baterie, takže potřebujeme devítivoltový zdroj. Jacky jsou umístěny excentricky pro Z propojky, abychom mohli případné další krabičky Mooer hezky seřadit.

 

Jak to hraje

To, co dělá TresCab, se mi hodně líbí, zvukově se to pohybuje (podle velikosti simulovaných reproduktorů a beden) od tenčích ostřejších zvuků směrem k hutným. Ale zmíněnými korekcemi se to dá celé přeštelovat, takže každá varianta simulace je použitelná. To se dá dobře využít při multitrackovém nahrávání s jednou kytarou (ne každý má doma pět aparátů), kdy je lepší, aby ve všech stopách nebylo hráno na stejný zvuk. Takže např. doprovodný riff bychom si střihli na 4x 12” bednu a sólo na ostřejší zvuk otevřeného 1x 12” boxu apod. Nahrávka pak získá větší barevnost a opravdovost (opravdovost pomocí simulace :-)). A navíc nemusíme nahrávat přes reprobedny a nastavovat složitě mikrofon. Můžeme nahrávat v noci přes sluchátka a nerušit při tom blízké či vzdálené sousedy.

 

Něco k té velikosti

Mooer jsou opravdu malinké šikovné krabičky a dovedu si představit pedalboard napěchovaný těmihle mazlíky. Ono mít dvacet velkých krabiček ve velkém kufru, a nebo mít dvacet malých krabiček v malém kufru, je rozdíl mnoha kil, a když pak dojde na tahání věcí při koncertech, tak každé kilo navíc, které nese chatrné rockerovo tělo, je hrozně těžké.

 

Info:

Mooer TresCab je digitální simulátor reproboxů, který napodobuje různé typy osazení a umožňuje simulovat polohu a umístění mikrofonu vůči reproduktoru. Cena je 2632 Kč.

 

Plus:

zvuk

velmi šikovné zařízení

široké možnosti nastavení

malé rozměry

přepínání mezi módem MIC a EQ

 

Mínus:

cena

napájení jen 9V zdroj

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

  

Vstup/výstup jack 6,3 mm, 470 kΩ/100 Ω
Napájení pouze 9V zdroj (mínus uprostřed)
Rozměry 93,5 x 42 x 52 mm
Hmotnost 150 g
Konstrukce kovová

 

www:

www.mooeraudio.com

Psáno pro časopis Muzikus