MyMix - monitorovací a nahrávací systém budoucnosti

MyMix - monitorovací a nahrávací systém budoucnosti
MyMix - monitorovací a nahrávací systém budoucnosti

Mix it. Track it. Share it. A to by vlastně stačilo. Tohle totiž MyMix dělá. Nestačí? Tak se podíváme blíž...

MyMix je, snad si mohu dovolit říct, převratná novinka firmy Movek. Firmu založil bývalý prezident Telex Pro Audio Group Mathias von Heydekampf před pouhým rokem. Firma Movek sídlí v Edině, stát Minnesota, USA. Přístroj nese obligátní označení Designed in USA., Made in China.

Popis

Balení se bude lišit podle „setupu“, který si objednáte. Jedna jednotka je zabalena vždy ve své barevné krabici, která vám leccos o přístroji řekne, ještě než ho vybalíte. Uvnitř najdeme jednotku samotnou, návod, napáječ. Napáječ je chytře připraven na evropský i americký trh, nejen že pracuje s napětím 100-240 V (a s frekvencemi 60 a 50 Hz), ale má také nasazovací trny pro evropskou i americkou zásuvku. Šikovné. Jednotka MyMix je elegantní přístroj, něco mezi počítačem a komfortním ovladačem multimediálního centra. Na spodní straně je připevněn adaptér na mikrofonní stojan. Na straně levé jsou dva otočné ovladače pro nastavení citlivosti vstupů a výstup na sluchátka (malý jack). Pravá strana je vyhrazena slotu pro SD kartu. Čelo přístroje hostí všechny vstupy a výstupy. Máme tu zleva doprava dva kombinované konektory Neutrik (XLR/TRS) s pojistkou pro oba vstupy. Vedle nich dva TRS, poctivé kovové konektory výstupů. Předposlední v řadě je síťová zásuvka. Poslední je pak vstup pro napáječ. Nejzajímavější je pak horní deska, které vévodí displej. Nad ním je označení přístroje, po pravé straně pak čtyři podsvětlená tlačítka. Pod displejem jsou dvě další tlačítka, vlevo Mute a vpravo Rec, opět podsvětlená. Poslední, nepřehlédnutelné, je velké datové kolečko. I to je krásně modře podsvíceno.

MyMix - monitorovací a nahrávací systém budoucnosti
MyMix - monitorovací a nahrávací systém budoucnosti

Zapneme

a přístroj se začne ihned chladit. Po krátkém natahování systému se otevře základní obrazovka. Na ní vidíte připojené vstupy do systému. Pokud je jednotka sama, vidíte své dva vstupy. Čtyři tlačítka vpravo nabízí různé funkce, dle údajů na obrazovce. Jimi vybíráme parametry k editaci, editujeme datovým tlačítkem, potvrzujeme stiskem datového kolečka. V základní obrazovce máme Master Volume - nastavuje hlasitost pro všechny vstupy najednou, Solo - zasóluje kanál, na kterém máme kurzor, Mute - analogicky a Settings, kde nastavíme všechny dostupné parametry. Tlačítky pod displejem mutujeme všechny výstupy a zapínáme a vypínáme nahrávání.

 

Nastavení

Nastavíme si jméno jednotky, jména svých dvou vstupů, to, zda fungují oba zvlášť (dual mono) nebo jako jeden stereo vstup, ekvalizaci a efektování vstupů, ekvalizaci celé jednotky (tedy všeho, co do jednotky směřuje a co posloucháme), uložíme do pojmenovaného profilu, abychom si příště mohli snadno vyvolat. Nebo poslechneme, přejmenujeme, vymažeme nahranou session. Dále si nastavíme datum, jas displeje a několik dalších drobností.

 

Christian Glück: MyMix vyvíjeli muzikanti pro muzikanty!

Protože se firma Movek, co se komunikace týče, chová naprosto příkladně, přináším vám ještě krátký rozhovor s Christianem Glückem, product managerem MyMix.

Dobrý den Christiane, můžete čtenářům přiblížit vznik tohoto přístroje?

MyMix vyvíjeli muzikanti pro muzikanty a důvod byl jednoduchý - chtěli se konečně dobře slyšet! Koncept přístroje vznikl díky dostupnosti audio sítí vysoké zvukové kvality. Začali jsme v lednu 2009 a již po roce jsme MyMix představili na NAMM a vyhráli s ním cenu Best of Show. Tým, který stojí za MyMix je složen z muzikantů a veteránů hudebního průmyslu. MyMix řeší problémy, které přesahují běžné starosti, zda vylepšit zvuk lepším mikrofonem nebo lepším reproduktorem...

 

Zajímá mě, a jistě bude i naše čtenáře, zda bude někdy možné využít MyMix pro jamování s muzikanty, kteří jsou třeba na druhé polokouli, přes internet?

MyMix využívá dostupné ethernet AVB (Audio Video Bridge), které se stanou do několika let průmyslovým standardem pro audio a video ve vysokém rozlišení. A i když funguje s běžnými switchi, při zapojení do internetu by se musely citlivé signály dostávat přes ostatní s příslušnou prioritou a akceptovatelnou latencí, což by fungovalo pouze kdyby byly všude nasazeny AVB switche, které ale ještě nejsou na trhu. (pozn. autora: AVB je právě vyvíjený standard, který bude specifikovat parametry pro časově synchronizovanou stream službu s nízkou latencí přes IEEE 802 sítě.). Prvním takový pokusem je VoIP a i tam, kde je kvalita signálu pouhá telefonní (a tedy malý objem přenášených dat), nefunguje přenos bezproblémově. A teď si představme audio ve vysokém rozlišení - MyMix potřebuje 1,15 MB na kanál za vteřinu! A to v „reálném“ čase, tedy s latencí nižší než 10 ms. Ale jakmile bude připravena infrastruktura, my jsme připravení!

 

Při testování jsem narazil na takovou drobnost, nefungovala mně micro SD karta s adaptérem, je to omezení systému nebo náhodná nekompatibilita?

MyMix podporuje SDHC, které mají limit 32 GB, v závislosti na počtu kanálů, (maximum je 16 plus stereo mix), to je dost na tři a půl hodiny záznamu! Doporučuji ale používat 16 GB, jsou o mnoho levnější a kapacita stačí pro jeden a tři čtvrtě hodiny, což pro běžný koncert stačí. Budoucnost jsou SDXC, již dostupné, ale velmi drahé. Co se micro karet týče, adaptér by fungovat měl, ale ne všechny pracují spolehlivě. Testoval jsem například A Data Class 10, 16 GB kartu a fungovalo bez problémů. Kvůli velkému objemu dat doporučuji Class 6 (nebo Class 10) karty. A právě Micro SD jsou obvykle Class 2. Přesto některé fungují.

 

Díky za vysvětlení. A jaká je nejbližší budoucnost?

Právě jsme představili IEX16L, což je 16ti kanálový expander vstupů. S novým software, který představíme pravděpodobně už v říjnu, odpadne omezení 8 jednotek, nebo 16 kanálů na jednu síť. Od října může mít MyMix systém kolik jednotek budete chtít! Čtyřicet? Padesát? Klidně celý orchestr, bez problémů. A počet audio síťových kanálů je limitován pouze switchem - 256 kanálů není problém :-). No a to samozřejmě není všechno, ale nemůžu vytáhnout z klobouku všechny králíky najednou...

 

Co to tedy dělá

Představte si že máte osobní monitorovací pult. Jste zpívající kytarista: do vstupu jedna zapojíte mikrofon (a může být i kapacitní, přístroj umí phantom, na displeji se zobrazí ikonka s bleskem), do dvojky kytaru nebo mikrofon, kterým snímáte svou aparaturu. Kolega klávesák si zapojí do obou vstupů své klávesy stereo (nebo master ze svého pultu, kde si smíchává své několikery klávesy/počítač/sekvencery a jiné). Basista si do své jednotky zapojí baskytaru. Nebo DI ze svého aparátu. Bubeník zapojí do obou vstupů stereo výstup smíchaných bubnů. A teď: všechny čtyři jednotky propojíte do sítě (třeba do jednoho mini switche). Každému se na jeho displeji okamžitě objeví 4 x 2 vstupy. Jmenují se tak, jak si jednotliví spoluhráči nazvali jednotky a vstupy. Třeba Joe Satriani Lead Guitar a Joe Satriani Lead Voc, pod tím Victor Wooten DI, Richard Tee Fender Rhodes L, Richard Tee Fender Rhodes R a Dennis Chambers drum mix L, Dennis Chambers drum mix R. U každého si nastavíte, kolik ho chcete slyšet, umístíte ho/ji do panorámy, naefektujete. Zasólujete, zamutujete. Vše se děje okamžitě. Fantazie? A k tomu, pokud si vložíte do své jednotky SD kartu, můžete kdykoliv zapnout nahrávání. Pozor, to není všechno, největší pecka je, že se nahrává nejen to, co slyšíte (váš mix zdrojů), ale také všechny stopy zvlášť! A to v kvalitě wave, 24 bitů, 48 kHz. I ze zkoušky můžete mít velmi kvalitní materiál pro mix dema. O koncertě nemluvě! Parádní „živák“ rychle a snadno.

MyMix - monitorovací a nahrávací systém budoucnosti
MyMix - monitorovací a nahrávací systém budoucnosti

Dojmy

Nedávno jsem testoval zařízení, které taktéž neslo větičku Designed in USA, Made in China. Rozdíl mezi těmito přístroji je několik světelných let. Je zřejmě jedno, kde je jaký přístroj nebo nástroj vyroben, spíše asi záleží na tom, jak ho kdo vymyslí a jak výrobu ohlídá. Když jsem poprvé zapojil do vstupů kytaru, byl jsem velmi překvapen, jak dobře to hraje. Stejně tak pak zesílením mikrofonu, čistotou zvuku. Práce s přístrojem je absolutně jednoduchá. Všechno je srozumitelné. O sítích a počítačích nemusíte vědět vůbec nic. Jenom spojíte chlapce a dívky, konektory a zásuvky a „šou“ začíná. Zapojit si místo sluchátek můžete in ear a MyMix přišroubovat na mikrofonní stojan nebo schovat ke zvukaři. Na pódiu ubude dlouhých a záludných mikrofonních hadů. Všechny dráty budou krátké, a to přímo z nástrojů a mikrofonů do MyMixů. Mezi nimi pouze tenký, nenápadný CAT5 křížový kabel.

 

Info:

MyMix je monitorovací a nahrávací systém budoucnosti.

 

Plus:

koncepce

zvuk

ovládání

 

Mínus:

 

samplovací frekvence: 48 kHz

bitová hloubka: 24 bitů

systémová latence: < 3 ms

frekvenční odezva: 20 Hz to 20 kHz (+0 dB, -1 dB)

SNR: > 104 dB

THD: < 0,022 %

přeslech :< -80 dB (mezi L a R)

síť: Fast Ethernet 100 Mbps

vstupy: 2 vstupy, 2 x combo Neutrik XLR/TRS

impedance vstupy: 2 kΩ (mikrofon)/20 kΩ (linka)

gain vstupy: +4 dB až +60 dB mikrofon, -16 dB to +40 dB linka

výstupy: 2 výstupy, 2 x 6,5 mm TRS

sluchátka: ano (3,5 mm)

phantom: ano

napájení: PoE nebo adaptér (součástí balení)

 

PoE, zkratka, která znamená power over ethernet, tedy česky napájení přes síť. Pokud síťový prvek, např. switch (PSE, Power sourcing equipment), je touto funkcí vybaven, nemusíte svou jednotku MyMix (PD, powered device) napájet externím napaječem. Technologie vyžaduje kabelové vedení CAT5, které je běžně rozšířené. Standard byl ratifikován v roce 2003 a nabízí výkon až 15,4 W, stejnosměrný proud při napětí 37-57 V. Využití: webové kamery, router, mini switche, VoIP telefonní přístroje a další.

Psáno pro časopis Muzikus