Native Instruments Komplete 4 - dokončení testu softwarového balíku

Native Instruments Komplete 4  - dokončení testu softwarového balíku
Native Instruments Komplete 4 - dokončení testu softwarového balíku

Měsíc se s měsícem sešel a my tu máme poslední část povídání o sadě virtuálních nástrojů a efektů od Native Instruments. Na dnešek nám zbývají poslední čtyři - Vokator, Spektral Delay, Kontakt 2 a Reaktor 5.

Vokator

Jak lze vytušit už z názvu, jedná se o vokodér - tedy o věc, kterou lze neuvěřitelnou spoustou způsobů pracovat s hlasem - všichni známe ty různé "roboty" a podobně. Na rozdíl od jednoduchých vokodérů má tenhle podstatně širší možnosti. Obsahuje totiž v podstatě regulérní dvouoscilátorový syntezátor, s kterým lze dál pracovat s hlasem, který je na vstupu. Výsledkem pak jsou opravdu nejrůznější výtvory, které těžko popsat - asi bude nejlépe si některé z nich poslechnout na našem CD. Na výstupu jsou k dispozici běžné efekty, jako kompresor a ekvalizér. Jak je u těchto přístrojů běžné, lze ho ovládat z klávesnice v reálném čase, zakomponovat ho do sekvenceru nebo použít vestavěný přehrávač souborů (ten je použit například v demo-nahrávkách, které s Vokatorem dostanete). Abyste nemuseli hned studovat všechny ty parametry, kterými lze Vokator donutit k poslušnosti, pro začátek si určitě vystačíte s některým z více než čtyř stovek presetů.

 

Spektral Delay

Tuhle věcičku jsem si nechával nakonec, protože jsem si říkal, že na opakovačce nemůže být nic tak superzajímavého. Ovšem to jsem se přepočítal! Název Spektral nese proto, že zvukové spektrum je rozděleno na 160 (!) pásem (interně počítá s 1024 pásmy), z nichž každé můžete ovládat zvlášť. Tedy pro každé z nich nastavit jinou délku zpoždění, počet opakování, zpětnou vazbu... Samozřejmostí je synchronizace efektu s MIDI. Prostě musím přiznat, že jsem si s tím nějakou tu desetiminutovku hrát vydržel. Jen, popravdě, mi není úplně jasné, k čemu tuhle (jinak technicky dokonalou) věc použít, protože efekty, které se mi po dobu testování podařilo vyrobit, se hodily buď do sci-fi filmu, nebo do nějakého šíleného trance. Ale jak říkám - nápad je to úžasný a technicky nemá chybu.

 

Kontakt 2

Kontakt je "jen" sampler. Ale dobrý. Svědčí o tom i asi dvacet cen, které od odborníků posbíral. V podstatě na něm není nic zvláštního - snad jen to, že podporuje surround. To ostatní je standard (i když podle mě rozhodně vysoký): samplování v 192 kHz a 32 bitech, možnost navrstvit 64 samplů na sebe, neomezený počet hlasů (tedy omezený jen výkonem počítače). Ale ještě něco zvláštního na něm vlastně je: podporuje totiž veškeré myslitelné formáty samplů. Tedy jak formáty plechových samplerů (EMU, Akai, Roland, Kurzweil, Ensoniq...), tak formáty samplerů počítačových (GigaStudio, HALion, Reason...). Kromě toho si poradí s veškerými druhy audia. Dokonce mu nevadí ani disky, které samy Windows nedokážou přečíst (díky nekompatibilitě souborového systému), a přečte je taky. Poradí si i s image disků (tam zvládá img, iso, dmg a dokonce i nrg). A abyste pro začátek nebyli úplně na suchu, dostanete rovnou patnáctigigovou knihovnu samplů, v níž najdete všechny základní věci (včetně orchestrálních nebo banky kytar - to se mi líbilo dost). Nespornou výhodou je, že Kontakt nevyžaduje kopii knihoven na pevný disk, ale "louduje" si je rovnou z CD - takže vám zbytečně neužírá místo na disku.

 

Reaktor 5

Zařazení Reaktoru do balíku Komplete 4 je pro mě trošku rozporuplné, a to proto, že Reaktor sám je balíkem šedesáti tří samplerů, syntezátorů, bicích automatů a efektových procesorů. Jejich jména vám nejspíš nic moc neřeknou (aspoň bráno podle mě...): Carbon, Junatik, Green Matrix, Vierring, Beat Slicer, Steampipe a spousta dalších. Přiznám se i bez mučení, že opravdu otestovat všechny je nadlidský úkol, který jsem rovnou vzdal. Nicméně obecně se dá říct, že tahle věcička je opravdu ideální pro ty, kdo si rádi hrají se zvukem a potřebují k životu zvuky nové a originální. Reaktor je kompletně modulární záležitost, můžete si sestavit vlastní nástroj z kolika modulů chcete, za něj zařadit pár těch efektů a podobně. Navíc s Reaktorem dostáváte přístup k NI Online User Library, kde v současné době najdete víc než dvě tisícovky dalších zvuků. To, co jsem zvládl otestovat, jsou veskrze tlusté analogové zvuky, zcela jistě se výborně hodící do stylů typu drum`n`bass (což si opět můžete poslechnout na našem CD).

Pro mě je bohužel Reaktor tou nejméně přínosnou částí balíku, protože doba, kdy jsem vydržel ladit zvuk i půl dne, je dávno za mnou a ušetřený čas radši věnuji jiným činnostem...

Native Instruments Komplete 4  - dokončení testu softwarového balíku
Native Instruments Komplete 4 - dokončení testu softwarového balíku

Tak to shrneme

Jestliže výrobce tvrdí, že tenhle balík je všechno, co do studia potřebujete, tak zas tak moc nepřehání... Stačí už jen pořádný sekvencer a je hotovo. Teda taky ještě nějaký ten nápad - ty ale díky inspirativnosti některých nástrojů přicházejí tak nějak samy... Tedy ještě musíte přidat pořádný počítač, protože s minimální požadovanou konfigurací byste moc slávy neudělali.

Po celou dobu, co jsem tenhle balík testoval, ani jednou nelehl (tedy až na Battery - jak jsem psal minule). Což bych u takhle žravých a původně ne tak úplně pro PC určených programů rozhodně neočekával. Navíc jsem ocenil spolehlivou komunikaci se Sonarem, což v minulosti u VST plug-inů nebylo tak úplně zvykem (ale to je spíš zásluha vývojářů Cakewalku...). Jedinou nevýhodou jsou nedostatky v instalaci některých knihoven (zejména u Akoustik Piana a Battery) a (bohužel samozřejmé) velké požadavky na diskový prostor.

Můj závěr tedy je, že pokud to s nahráváním muziky myslíte trochu vážně (a nejste milionáři), rozhodně nemá smysl investovat do železných nástrojů, kupte si pořádnou zvukovku, nějakou tu klávesnici a Komplete 4. Dovolím si tvrdit, že nebudete litovat...

 

Info:

Native Instrument Komplete 4 je balík softwarových nástrojů, samplerů a efektových procesorů. Doporučená maloobchodní cena je 35 390 Kč.

 

Vokator

Plus:

možnosti práce se zvukem

vestavěný syntezátor

Mínus:

žrout času

 

Spektral Delay

Plus:

neuvěřitelné možnosti práce se zvukem

technické provedení

Mínus:

rozporuplné využití (pro mě)

 

Kontakt 2

Plus:

prakticky neomezená kompatibilita s ostatními samplery

natahování vzorků rovnou z CD/DVD

možnost použít i formáty pro Windows nečitelné

Mínus:

tak tady mě ale fakt žádný nenapadá...

 

Reaktor 5

Plus:

prakticky neomezené možnosti práce se zvukem

Mínus:

roztříštěnost ovládání jednotlivých modulů

 

Technická specifikace:

Komplete 4

verze SW: 4

platforma: Win/Mac/Mac Intel

požadavky na HW minimální: MS Win XP, Pentium nebo Athlon 1,4 GHz, 512 MB RAM nebo MAC OS X 10.4, G4 1,4 GHz, 512 MB RAM

požadavky na HW doporučené (mnou): procesor > 2,5 GHz, 2 GB RAM, >50 GB místa na HDD

balík jsem testoval na: Pentium D 2,8 GHz a 1 GB DDR/400 MHz a WinXP SP2

počet presetů: 8500

podpora standardů: Audio Units, VST, RTAS, DXi, Core Audio, ASIO a DirectSound

 

Vokator

typ: vokodér

počet presetů: 400

spektral delay

typ: efektový procesor

 

Kontakt 2

typ: sampler

vzorkování: 192 kHz, 32 bitů, 64 vrstev

dodávaná knihovna: přes 15 GB vzorků

 

Reaktor 5

typ: balík 63 softwarových syntezátorů, samplerů, bicích automatů a efektů

počet presetů: tisíce + 2100 on line v NI Online User Library

počet hlasů: neomezený

Psáno pro časopis Muzikus