"Není každý den posvícení" - RockBass by Warwick Streamer 5

…není každý den posvícení… - RockBass by Warwick S
…není každý den posvícení… - RockBass by Warwick S

Asi před rokem jsem měl možnost testovat jeden z prvních k nám dovezených nástrojů ze série RockBass, pocházející z asijské dílny u nás dobře známé německé značky Warwick. Testování dopadlo tehdy nadmíru dobře, a tak jsem byl zvědav, jak budou hrát basy dovezené v dalších várkách. Jakožto "renomovaný odborník" na levné asijské nástroje jsem tedy s chutí sebral další "šikmookou" basu, uvařil si misku rýže, nalil saké a pustil se do testování.

 

RockBass by Warwick Streamer 5 je, jak už název napovídá, kopie nástroje zřejmě nejrozšířenější série, vyznačující se především výrazným horním rohem. To samozřejmě není zásadní znak nástroje, řečeno s klasikem: "na funkci to nemá vliv", ale basa je díky tomu snadno odlišitelná od jiných. Ale teď už vážně.

Tělo nástroje je vyrobeno z carolenového dřeva (těžší a tvrdší odrůda horské borovice). Musím ocenit jeho nízkou hmotnost a docela pěknou kresbu, i když, jak léta naznačují, není z nejhustších, tedy tvrdost pouze průměrná. Znělosti těla poměrně hodně napomáhá to, že tělo je nalakováno, jak je u RockBassů zvykem, velmi tvrdým lakem vyleštěným do vysokého lesku. Javorový krk je s tělem spojen čtyřmi šrouby, v místě spoje má tělo snížený profil. Palisandrový hmatník je osazen čtyřiadvaceti pražci. Hlava je přeplátovaná černým plastem, ladicí mechanika je stříbrná, uzavřená, dobře fungující. Co ještě říci o krku? Má poměrně svérázný profil, je docela objemný, zvláště u hlavy, kde budou mít asi hráči s menší tlapkou trochu problém.

Javor, z nějž je krk vyroben, není z nejtvrdších, proto výrobce ve snaze o alespoň průměrnou tuhost přidal na objemu, což je zde ke škodě věci. Poměrně dlouho jsem si na krk zvykal a nemohl jsem se zbavit krumpáčoidního pocitu v ruce. U čtyřstrunné verze je krk rozhodně povedenější. Dílensky je ovšem truhlařina na nástroji provedena velmi dobře, vše sedí, pražce jsou zapilované, a nástroj tak budí seriózní dojem. Kobylka je festovní a dobře stavitelná. Zde se také sluší napsat, že jsem s ní ani nemusel moc laborovat, neboť nástroj byl seřízený, struny na něm poměrně slušné, stačilo naladit a brnknout si.

Baskytara je osazena pasivními snímači MEC. Jde o humbuckery s tradičním ovládáním - třemi potenciometry. Dle mého by si tahle basa zasloužila aktivku, ale o tom bude řeč za chvíli. Další zrada na nástroji je zkosená jacková zdířka, která nejen že designově příliš nezapadá, je navíc dost velká a překáží. Pokud máte na kabelech zkosené jacky jako já, můžete je rovnou upájet, i ty rovné z nástroje docela trčí a překážejí. Škoda, jinak je ovládání nástroje poměrně povedené, basa dobře sedí, pravačka má oporu třeba na vystouplých snímačích, a když si zvyknete na profil krku, dá se na basu celkem pohodlně hrát.

Basa nasucho, to je moje oblíbené téma. Tahle, abych pravdu děl, nic moc, tón je vyrovnaný, konkrétní, ale nástroj nemá atak a nezní kdovíjak hlasitě. Carolenové dřevo, jak vidno, asi nebude žádné terno. Je třeba však poznamenat, že na nástroji byl vlk kompletně vyhuben, proto je možno na krku libovolně skotačit beze strachu z nárazu na paskvilní tón. Po zapojení do aparátu se ku zlepšení stavu toho moc neděje. Snímače MEC jsou sice kvalitní, nebručí, nesyčí, nevrčí a nekoušou, produkují vyrovnaný, leč slabý tón. Signál na výstupu z nástroje potřebuje něčím nakopnout, zvlášť struna H se vyloženě ztrácí. Nástroji každopádně chybí aktivní elektronika, nechápu, proč ji výrobce u této basy nenabízí. Tón je pravda kultivovaný a vyrovnaný, ovšem zcela bez jakékoli dravosti a ataku. Jistě se najdou hráči, kterým tento sound vyhovuje, já osobně však u nástroje určitý drajv vyžaduji a tahle basa mi přijde prostě zvukově suchá a neznělá. Struna H plní spíše optickou roli, díky slabému výstupnímu signálu skoro nezní a to je škoda. Nejsem velkým příznivcem aktivních elektronik, ale tato basa ji rozhodně potřebuje, pak by mohla hrát, jak se sluší a patří.

Co říct nakonec? RockBass by Warwick Streamer je pěkně udělaná, dobře vypadající basa s průměrným zvukem za zhruba dvanáct tisíc korun. Za tyhle peníze dostanete basu, kterou si budou lidé z dálky plést s mnohem dražším originálem, a pokud máte chuť a prostředky k namontování aktivky nebo předzesilovače, můžete mít nástroj, se kterým si asi ostudu neuděláte. Je ovšem otázka, jestli se to za tyhle prachy ještě vyplatí.

 

Info:

RockBass by Warwick Streamer 5 je pětistrunná basa s pasivní elektronikou. Její cena je 11 890 Kč.

Plus:

dílenské zpracování

lak

snímače

Mínus:

slabý výstupní signál

jacková zdířka

profil krku

neznělá struna H

Psáno pro časopis Muzikus