Peavey 6505MH - kytarový lampový zesilovač

Peavey 6505MH - kytarový lampový zesilovač
Peavey 6505MH - kytarový lampový zesilovač

Peavey 6505MH

Malý, ale vzteklý

Do kapsy se sice nevejde, ale nejen na chatu se tahle plně vybavená lampová minihlava stěhuje skvěle.

V posledních letech se na trhu objevila záplava malých lampových kytarových zesilovačů a komb, které umožňují kytaristům hrát s typickým lampovým zvukem relativně potichu i odehrát malé akce, ale v obrovské většině případů jsou to zesilovače s velmi omezenou výbavou a výrazným tlakem na ekonomicky výhodné řešení jak pro spotřebitele, ale také pro výrobce. Podívejme se nyní na minihlavu Peavey 6505, která se ubírá jiným směrem.

 

Rockerem i po večerce

Základní koncepce vychází z představy nabídnout kytaristům plně vybavený hi-gain zesilovač, ale v malém provedení s menším výkonem. S dvaceti watty výkonu koncového elektronkového zesilovače uhrajete nejen malé kluby (při troše disciplíny v orchestru), ale po návratu zpět domů můžete z plného výkonu snižovat na pět i jeden watt a pokračovat v hraní a cvičení bez likvidace rodiny a sousedů zvukem. To vše při výbavě velkého zesilovače.

 

Co bylo dřív? Slepice, nebo vejce, Peavey 6505, nebo 5150 pro EVH? Základním modelem řady, která přišla na trh před 24 lety, byl model 6505. Byl vybaven čínskými elektronkami, které sice byly relativně poruchové, ale byly jediné, které v té době byl schopen Peavey sehnat v dostatečném množství. Model 5150 pro Edwarda van Halena byl až na vzhled totožný, ale vybavený kvalitnějšími elektronkami. Na začátku výroby zesilovače s logem EVH 5150 byly použity americké elektronky Sylvania, které měl Peavey skladem, ale rychle došly. Na konci devadesátých let pak začaly být dostupné ve velkých množstvích elektronky od New Sensor (ruské) a zesilovač byl pak osazován těmito elektronkami.

 

Malý rozměry, velký výbavou

Vzhledem a ovládacími prvky zesilovač nezapře příslušnost k řadě Peavey 6505. K dipozici máte stejně jako u velké 6505 dva a půl kanálu: Rhytm, který umí čistý zvuk, ale umožňuje přepnutí do režimu crunch s dostatečným zkreslením pro klasický rockový doprovod, a zkreslený kanál Lead. Přepínání je možné jak na čelním panelu, tak pomocí nožního přepínače. Vyvážení zvuku kanálů je dobré, je to potřeba, protože máte k dispozici pouze společné korekce. Při potřebě nacinkanějšího zvuku kanálu Rhytm máte ještě možnost zvýraznit vyšší frekvence pomocí přepínače Brite. Oba kanály mají samostatné regulátory hlasitosti. Zesilovač dostal do výbavy i digitální reverb, jeho úroveň je společná pro oba kanály. Výkonový zesilovač pak ještě umožňuje finalizovat zvuk pomocí ovladačů Presence pro přidání vyšších středů a Resonance pro zvýraznění spodních zvukových pásem, což využijí hlavně tvrdí rockeři.

 

LED diody, indikující ve většině zesilovačů pouze zapnutí, jsou zde dvě, dostaly do vínku funkci T.S.I. a změnou barvy ze zelené na červenou vás upozorní na nutnost výměny výkonové elektronky. Jelikož jsou diody dvě a koncové elektronky také, tak snadno poznáte, která elektronka se hlásí o výměnu.

 

Na zadní straně zesilovače pak naleznete konektory jack Send/Return efektové smyčky, pro nožní ovládání pak konektory stereo jack pro připojení nožních spínačů volby kanálů a režimu kanálu Rhytm (čistý a crunch zvuk), konektory stereo jack pro spínání reverbu a kupodivu i efektové smyčky a pochopitelně i výstup pro reproduktor 8 nebo 16 Ω.

 

Další přepínače a výstupy již tak běžné nejsou: posuvný přepínač vám umožní díky integrované výkonové brzdě měnit výkon zesilovače ve skocích od 20 W (plný výkon) přes 5 W až k „panelákovovému“ režimu s výkonem 1 W.

 

V prostřední části zadního panelu potěší výstup na sluchátka i linkový výstup XLR pro nahrávání, oba výstupy s emulací reproduktoru, navíc ještě i zapínání výkonové brzdy, která vám umožní nahrávat a cvičit i bez připojeného reproduktoru.

 

Zcela vpravo na zadní straně pak naleznete další překvapení ve formě USB rozhraní pro přímé nahrávání do počítače.

 

Dosti ale suchého popisu, pojďme si zahrát.

 

Rock on!

Po připojení do klasické reprobedny se z malé hlavy a zahrání ozve typický Peavey hi-gain zvuk posledních dvaceti let. Spousty gainu a typické, trochu chlupatější silné zkreslení. Je to skutečně 6505 v malém provedení, příslušnost ke stáji v žádném případě nezapře. Čistý je klasický čistý zvuk, Crunch potěšil a překvapil možností z něj dostat i docela velké zkreslení pro rockovou doprovodnou hru.

 

V koncovém stupni jsou použité dvě elektronky EL-84, které mají pochopitelně trochu jiný zvukový charakter než 6L6 ve velké 120W hlavě, ale zvuk si celkově zachovává všechny typické znaky řady 6505 a to i přes to, že v předzesilovací části je polovina elektronek oproti velké verzi (tři místo šesti). Navíc ale dostáváte reverb, který je velmi příjemný zejména při domácím hraní, ale svoji práci odvede i na scéně. Na rozdíl od velké verze bylo u testovaného vzorku ve zvuku přes reprobednu o trošku více brumu, samozřejmě i v závislosti na zkreslení, ale odstup byl pro hi-gain zesilovače pořád dobrý.

 

Doma je doma... a ve studiu je také doma

Peavey 6505MH je ale vybaven velmi dobře nejen na pódium, ale i pro nahrávání v domácím i větším studiu. Kromě výkonové brzdy má i integrovanou umělou zátěž, kterou aktivujete pomocí přepínače Speaker Enable/Defeat, nemusíte tak po zkoušce nebo koncertě stěhovat do patra spolu s ním velkou a těžkou reprobednu, můžete tak zesilovač provozovat rovnou bez ní a díky simulaci zvuku reproduktoru buď cvičit do sluchátek nebo přes výstup XLR jít rovnou do zvukové karty počítače. Ze zvuku přes interní simulaci reproduktoru jsem úplně nadšený nebyl, musel jsem na mixážním pultu víc točit korekcemi, abych si upravil zvuk dle přání, ale nakroutit výsledný zvuk jde.

Peavey 6505MH - kytarový lampový zesilovač
Peavey 6505MH - kytarový lampový zesilovač

Integrované USB rozhraní umožní jednoduché nahrávání zvuku zesilovače do počítače. Je to běžný šestnáctibitový USB audio kodek od Texas Instruments, zde nečekejte žádné funkce studiové audio karty. Potřebujete si prostěnahrát zvuk třeba do notebooku na cestách? Propojíte USB konektory, většina soudobých (i deset let starých) operačních systémů má přímou podporu pro tento USB audio kodek (testoval jsem na více systémech včetně Linuxu), takže během pár vteřin operační systém zařízení nainstaluje a vy nahrajete, co potřebujete... Bohužel se vám asi po připojení zesilovače přes USB přepne zvukový výstup počítače na tento USB audio kodek, ale ze sluchátek zapojených do zesilovače žádný zvuk z PC nepřehrajete. Nemáte tak možnost míchat zvuk do sluchátek ze zesilovače a z počítače. Ale pro prosté orientační nahrání nápadu jde o dostatečné řešení. Umím si představit třeba letní tvůrčí siestu na chatě, kam pojedete maximálně s notebookem, obyčejný USB kabel je skladnější než XLR s externí zvukovou kartou... Jelikož jde o jednoduché jednosměrné nahrávání, nečekejte žádné ovladače ASIO, jde jen o co nejjednodušší záznam zvuku.

 

Funkce T.S.I. pro kontrolu elektronek

Peavey do zesilovače 6505MH integroval funkci T.S.I., která má za úkol monitorovat proud koncovými elektronkami a v případě odchylek od dobrých mravů zobrazit varovné hlášení o nutnosti výměny elektronky pomocí červené LED diody, případně přímo elektronku odpojit.

 

Obvod počítá s tím, že může dojít i k provoznímu stavu, kdy proud je na hranici, i v rámci testů se mi dařilo červenou LED diodu trochu rozsvěcet, ale obvod je vybaven automatickým resetem, pokud to není nic vážného a uděláte pauzu při hře, může se LED dioda opět vrátit k „normální“ zelené barvě. Kontrolky signalizují i špatně nastavené předpětí elektronek, pokud se vám rozsvítí červená, není dobrý nápad rovnou vyměnit příslušnou koncovou elektronku za jinou, při výměně musí být provedeno nastavení předpětí pro tuto elektronku, je to tedy výzva k cestě zesilovače k servisnímu pracovníkovi, který ví, jak vše nastavit správně.

 

Zápas skončil, výsledek je 65 : 05

V úvodu jsem napsal, že trh je zaplaven řadou levných malých zesilovačů, které ale mají pouze omezené možnosti a výbavu. V porovnání s běžným zesilovačem s podobným výkonem nabízí plnou výbavu, těch pět bodů na pravé straně (malý, lehký, hraje, je levnější než velká hlava, neřve zvukaři přes kapelu) má také. Na jeho straně pak naskakují další a další body za reverb, nožní ovládání, vypínatelnou smyčku, 2,5 kanálu (jako u velké hlavy), simulovaný výstup jak na sluchátka, tak i do linky, možnost rychlého nahrávání přes USB, integrovanou výkonovou brzdu a další. Samostatnou a zcela subjektivní kapitolou je pochopitelně celkový zvukový charakter. Není to ani Vox, ani Marshall nebo MESA/Boogie, je to prostě typický zástupce rodiny hi-gain zesilovačů Peavey. Zvuk nemá tolik těla, co jeho velcí bratři, ale je podstatně lehčí, transportovatelnější a variabilní. Pokud se vám charakteristický zvuk Peaveye líbí a hledáte jeho lépe přenosnou verzi, kterou i využijete pro cvičení a domácí nahrávání, může být přesně tím, co hledáte.

 

Info:

Peavey 6505MH je dvacetiwattový kytarový lampový vícekanálový zesilovač s možností snižování výkonu na pět wattů a jeden watt s přepínatelnou efektovou smyčkou, digitálním reverbem, výstupem pro nahrávání a sluchátka a USB audio rozhraním. Doporučená cena je 15 490 Kč.

 

Plus:

variabilita

výbava

simulovaný výstup pro cvičení a nahrávání

integrovaná výkonová brzda

snadné pracovní USB nahrávání

 

Mínus:

trochu více šumu a brumu oproti velké verzi

USB audio rozhraní neumožňuje mix zvuku z PC do sluchátek připojených do zesilovače

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Elektronky 2x výkonové EL–84, 3x předzesilovací 12AX7
Kanály 2 se společným třípásmovým ekvalizérem
Režim přepínatelný crunch na čistém kanálu
Reverb digitální
Efektová smyčka přepínatelná
Sluchátkový výstup ano
Umělá zátěž pro provoz bez připojeného reproduktoru ano
Regulace výkonu 20/5/1 W
Indikace stav výkonových elektronek T.S.I.
Hmotnost 7,55 kg
Rozměry 356 x 185 x 197 mm (š x v x h)

 

www:

peavey.com/products/index.cfm/item/658/118738

Psáno pro časopis Muzikus