Poučení z krizového vývoje - Windows XP Professional

Poučení z krizového vývoje - Windows XP Profession
Poučení z krizového vývoje - Windows XP Profession

Stalo se pravidlem a módou, že se u nás všechno vždycky alibisticky shazovalo na systém. Většinou z nedostatku lepších výmluv, ale v některých případech právem. To když byla řeč o operačním systému. Byly to totiž Windows, které poměrně dlouho brzdily rozvoj využití PC k účelům hudebníků.

Produkty firmy Microsoft bývaly v kruzích zasvěcenců často (právem) terčem kritiky a nevycházely z pod palby více či méně povedených vtipů rozlezlých po celém internetu. Nelze si nevzpomenout na fotografie klávesnice obsahující pouze klávesy Ctrl+Alt+Del nebo obrázek chlapíka táhnoucího kárku s ohromnými stohy papíru, jejž dokresluje komentář: "Omylem si vytiskl celý buglist Windows 2000."

Na konci minulého roku ale přišel Microsoft s novým operačním systémem, u něhož porušil tradici nazývání produktů podle roku, kdy se poprvé objevily, a pojmenoval ho Windows XP, tedy experience čili zkušenost. A musím říct, že toto označení nesou nová okna právem. Alespoň v tom smyslu, že jejich autoři využili svých letitých zkušeností a vyvarovali se opakování předešlých nezdarů.

 

Na první pohled

Hned po prvním spuštění si sebevětší laik nemůže nevšimnout, že se jedná o nový systém. Nová trojrozměrná grafika poznamená každičké okno v počítači. Jejich hrany jsou zaoblené a nádherně stínované. Vše jako by vystupovalo ještě kousek před monitor. Nové je také start menu, které má hned dva sloupce. Uživatel má jeho pomocí přístup ke všem nainstalovaným programům, ale také umožňuje rychlé spuštění posledních používaných aplikací. Stejně jako všechno ve Windows XP je nabídka start efektně animovaná - různá podmenu pomaličku vyjíždí, když na nich spočinete kurzorem, pozvolna se rozbalují a vylínají z průhledných barev. Tyto grafické opičárny jsou však vhodné tak pro kanceláře, kde se zbůhdarma válejí nadupané mašiny, u kterých nevadí, že se plýtvá s výkonem (1,4 GHz procesory se u Wordu a Excelu tak nudí, že jim přijde jako úžasná zábava animovat v reálném čase sponku - rádce), ale pro DAW je každý herz důležitý. Když jste se takovýchto věcí chtěli v předešlých verzích Windows zbavit, museli jste mít dobrodružnou povahu a vydat se vstříc nebezpečným ručním zásahům do registrů nebo doinstalovat programy pochybného původu, které vám systém upravily. U ixpéček už na tuto maličkost a spousty dalších podobných "tweaků" mysleli. Vizuální efekty si můžete upravit podle svého gusta; buď si necháte všechny (best appearance) nebo zvolíte nejlepší výkon - best performance - to se na obrazovce rázem objeví staré známé prostředí W2k (opravdu jen vizuálně).

 

Programy

Jestliže se před lety zvedaly vlny odporu kvůli tomu, že z Windows nešel odinstalovat Internet Explorer, nevím, co přijde teď. Kromě svých oblíbených audio aplikací a nějakého pokročilejšího textového editoru, nepotřebujete díky vestavěným programům ve WXP už prakticky nic. Windows Movie Maker vám dovolí základní editaci a střih videa a pomocí Windows Media Playeru 8 přehrajete jakýkoli audio file, ale stejně tak jednoduše grabnete nebo vypálíte audio CD ze zvukových souborů libovolného formátu.

Vypalování v ixpéčkách je vůbec radost, protože systém k CDR přistupuje, jako by to byl jen další disk, na který si v průběhu práce můžete cokoli odkládat a pak v jeden okamžik vypálit.

Co se týká hudebních programů, pokud podporovaly Windows 2000, nenarazil jsem na nejmenší zádrhel (Samplitude, Nuendo, Vegas, Soundforge... vše běhá bez problémů) a stejně tak u většiny programů určených pro W98 - i když nevím, jestli je moudré se pouštět do softwarové archeologie.

Problém může vyvstat se starším hardwarem, pro který už výrobce nevyvíjí drivery, ale opět platí, že pokud má karta driver pro W2k, většinou lze použít i pro XP.

 

Výkon XP

Aby programy fungovaly, je sice základ, ale pro ještě důležitější je, jak pracují. Zvykli jsme si, že s každou verzí Windows ztratíme větší a větší kus místa na disku - zvyk je železná košile, pro WXP počítejte cca s 1GB. Také jsme se už smířili s tím, že budeme potřebovat mnohem silnější počítač než pro předchozí systémy. V tomhle ohledu jsou nová okna mnohem tolerantnější. Jejich hardwarové nároky jsou menší než u W2k a na PIII, 256 MB RAM, se mi podařilo je donutit reagovat stejně rychle jako W98! A nebyl to zas takový problém, protože systém je pro uživatele mnohem otevřenější. Běh počítače obstarává něco přes osmdesát programů - služeb (services), které se v rámci úspory výkonu dají vypnout. Na svém počítači jsem jich po zralé úvaze nechal běžet asi deset, čímž jsem ušetřil cca 50 MB operační paměti (na DAW opravdu nepotřebujete vzdálený přístup do registrů a podobné drobnosti).

Windows XP mnohem lépe než jeho předkové pracuje s pamětí a procesorem. Je nastaven tak, že maximální výkon vyhrazuje pro operace v popředí, a multitasking pro něj není ničím neznámým. Můžete zároveň vypalovat CD, sledovat film a mít otevřené další dva programy, aniž by měl počítač problémy (vzpomeňte si, co se děje u W98, když kopírujete na disketu - celý počítač je na tu chvíli úplně vyřazen).

Multitasking však ještě více oceníte, pokud pracujete s vícestopým audio editorem (Samplitude, Nuendo). Windows XP totiž tak šikovně rozdělují procesorový čas mezi jednotlivé aplikace (nebo podprogramy jako jsou efekty), že na stejném stroji můžete spustit mnohem víc realtimových pluginů.

 

WXP je držák!

Windows vždycky padaly daleko častěji než sníh. Ale tahle tradice už je také u konce. Ixpéčka jsou neobyčejně stabilní. Pakliže nastane nějaký problém, maximálně shodí aplikaci, která jej způsobila. Díky důmyslné vnitřní ochraně nemusíte systém přeinstalovávat. Kdykoli nějaký program přepíše nějaký systémový soubor, vyžádají si CD, ze kterého ho mohou nahradit tím původním. Pokud se vám ale přece jen stane, že systém přestane pracovat, jak by měl, je tu utilita nazvaná System Restore, jejíž pomocí vytváříte ve Windows záchytné body. To jsou vlastně bezpečné konfigurace - čisté instalace, k nimž se počítač může vrátit a to včetně nainstalovaných aplikací. Vyžaduje to sice velké množství místa na disku, ale stojí to za to.

 

Závěrem

Popsat na jedné stránce všechny funkce gigabajtového systému je asi mimo lidské síly. Z pohledu muzikanta ale musím říct, že Windows XP mají všechno, co od systému k tvorbě hudby potřebujete. Jsou stabilní, takže se nemusíte bát o svou práci, skvěle pracují s audio aplikacemi a zlepšují výkon počítače. Jsou uživatelsky bezkonfliktní, přehledné a tvárné. Co víc si můžete přát?

Více informací o nových Windows najdete na www.microsoft.com/cz. Fóra zkušenějších uživatelů, tipy, triky a úpravy - včetně seznamů, které služby můžete vypnout, hledejte na www.tweakxp.com.

Psáno pro časopis Muzikus