Procházka GS 14"

Procházka GS 14"
Procházka GS 14"

I když nejsem příliš velký patriot, vždy mě příjemně potěší, když se mi do rukou dostane mistrovský nástroj pocházející právě z české kytarářské dílny, který nejenže je dobře zvládnutý po řemeslné stránce, ale i dobře vypadá (je příjemné kochat ucho i oko) a hlavně skvěle hraje. Jedním z takových je určitě kytara z dílny Petra Procházky s označením GS 14".

Jde o lubovou (arch top) kytaru, inspirovanou jak vlastní konstrukcí modelu americké firmy PRS, tak u tohoto typu nástroje velmi originálním a velice vkusným designem.

Tvarovaná vrchní rezonační deska je vyrobena ze smrkového masivu, do něhož jsou vyfrézovány dva klasické f-otvory. Zhruba 6,5 cm vysoké luby a klenutá dlabaná zadní deska korpusu nástroje jsou zhotoveny z masivu mahagonu. Tento materiál je použit rovněž na krk s menzurou 650 mm, jenž je k tělu přilepen. Krk je na nultém pražci 44 mm široký a 21 mm vysoký, na dvanáctém 54 mm široký, 23 mm tlustý. Hmatník osazený 24 dosti silnými a vysokými pražci je vyroben z indického palisandru a jsou do něj zasazeny velmi nenápadné perleťové značky. Co se týče hardwaru, osadil výrobce nástroj ladícími mechanikami firmy Schaller a kobylkou firmy Gotoh. Jediná věc, která mi trochu u ladicích mechanik vadí, je ta, že mají vůli, na což si musíte při ladění chvilku zvykat. Jedná se však o mechaniky s označením vintage, takže je možné, že jsou zhotoveny podle původních mechanik (a ty vůli nejspíš měly). O snímaní se starají dva humbuckery firmy Gibson 490 R, 490 T, jež můžeme ovládat pomocí tří zvonečkových ovladačů. (2x hlasitost 1x tónová clona). Nechybí ani možnost rozepnutí obou Gibsonů na singly. Sice při rozepnutí snímače klesne o dost hlasitost, ale své uplatnění určitě najde. Například k namíchání si zvuků singl u krku a HB u kobylky atd.

Co se týká herních vlastností, musím říci, že je potřeba na kytaru si trochu zvyknout a naučit se s ní a s tvorbou tonů pracovat. Kytara vám totiž neodpustí nic, jako třeba každé nedomáčknutí atd. - vše je slyšet. Je potřeba tón na nástroji opravdu vytvořit vlastníma rukama. Pokud se s ní ale sžijete a zvyknete si na ni, odvděčí se vám nádherným, tlustým a (díky lubům) dřevěným zpěvným tónem s velkou dynamikou. Díky nejspíš smrkové desce lze výsledný tón spíše charakterizovat jako měkčí, hodný a méně agresivní. Nevím proč, ale například pomalé jazzové balady mě baví na GS 14" hrát úplně nejvíc. Mile mne překvapilo, že nástroj není pouze hodnou jazzovkou, ale umí se taky pořádně rozpálit. Nemyslím tedy, že by se dal na ni hrát zrovna hard core, ale se zkresleným zvukem si kytara rozumí pěkně. Ve spojení např. s Messa/Boogie naprostá paráda. Na závěr tohoto testu bych jen uvedl, že nástroj lze pořídit za něco kolem 40 tisíc, což je cena (pokud ji srovnáme s podobně stavěnými nástroji například u renomovaných firem, jako je PRS nebo Gibson) o třetinu nebo dokonce v některých případech více než polovinu nižší. Výhodou tohoto řekněme custom shopu je, že si můžete na vaše přáni sami vybrat typ snímače, případně mechaniky barvu atd. Info www.guitar-makers.cz.

 

Info:

Procházka GS 14" je ručně vyráběná lubová kytara českého výrobce. Její cena je 45 000 Kč.

Plus:

zpracování

zvuk

možnost servisu

Mínus:

vůle na mechanikách Schaller

 

Abych v tom nebyl úplně sám, požádal jsem své kolegy o krátké vyjádření:

Tahle kytara definuje fussion. Můžete na ni hrát be-bopové hady i rockové riffy a vždy budete mít pocit, že to tenhle nástroj umí. Kytara vás přímo ponouká k hraní a napovídá melodické nápady. Je to určitě jeden z absolutně nejlepších nástrojů, co jsem kdy držel v ruce. Jirka Peša, rocková škola Come To Jam

 

Po řemeslné stránce precizní a vizuálně přitažlivá kytara, kterou bych zvukově zařadil někam na pomezí blues, rocku a jazzu a, nutno dodat, svou hmotností se řadí k nástrojům spíše těžším.

Marek Šmauz, rocková škola Come To Jam

Psáno pro časopis Muzikus