Rockstar Custom EFX

Rockstar Custom EFX
Rockstar Custom EFX

STALO SE ZVYKEM, ŽE NÁROKY NA BICÍ STŘEDNÍ CENOVÉ TŘÍDY, KDY ZAPLATÍTE DVACET AŽ TŘICET TISÍC ZA SADU, NEUSTÁLE ROSTOU. FIRMY JAKO YAMAHA, PEARL, SONOR A BŮHVÍJAKÉ DALŠÍ PROTO V RÁMCI NEUTUCHAJÍCÍHO KONKURENČNÍHO BOJE TYTO ŘADY NEUSTÁLE INOVUJÍ, VYLEPŠUJÍ, POPŘÍPADĚ ZLEVŇUJÍ. JAPONSKÁ TAMA NA TLAK KONKURENCE REAGUJE NOVOU ŘADOU EFX.

 

Tama rozšířila řadu Rockstar a k běžně nabízeným jednobarevným fóliím přidala dvě perleťové a jednu chromovou. Na stránkách katalogu vypadaly tyto bicí vesměs lákavě, půjčil jsem si proto jeden set na test.

Korpusy jsou z osmi vrstev, použité dřevo je mahagon a basswood (někteří výrobci uvádějí basswood jako lípu, tato informace je však neověřená).

Tomy mají v této třídě již běžné uchycení za ráfky, korpusy tom tomů jsou mělčí, naopak šlapák byl prodloužen o jeden palec. Cena soupravy, kterou jsem si na test půjčil (10", 12", 14", 14" x 5,5", 22", bez hardwaru), je něco pod dvacet tisíc, přesněji 19 980 korun českých.

 

Vybalujeme

Když jsem dvě mohutné krabice, v nichž byla souprava naskládána, nasoukal do zkušebny a začal nedočkavě otevírat, musel jsem "balícím pracovníkům" vyslovit poklonu. Vše bylo utříděno velmi systematicky a pečlivě, klipsny držící ráfek velkého bubnu byly dokonce zabaleny zvlášť, každá ve vlastním sáčku. Jak bylo vidět, cesta soupravu mohla ohrozit jen minimálně. Povrchová úprava mnou testovaného setu byla Rock Chrome. Původně byla výsadou dražší řady Artstar ES, ta se však už nevyrábí, a tak je jedinou možností, jak si tuto povrchovou úpravu opatřit, je pořízení Rockstarů. Tato fólie je dost osobitá, myslím, že nejvíc nadchne rockery, metalisty, avantgardní jazzmany a tak podobně. Hodně by mě zajímaly perleťové verze. Fólii jsem zkoumal dost detailně a našel několik řemeslných nepřesností. Je jich však poměrně málo (cca 2-3) a jsou patrné až při opravdu zaujatém pozorování. Set každopádně vypadá velmi osobitě a efektivně. Blány jsou na tomech Tama Hazy 250 nahoře a Tama Hazy 200 dole, u virblu je klasická kombinace písek - rezonanční taktéž tamácké produkce. Na kopáku je natažena 250 ring mute na úderové straně, rezonanční je plná černá s logem Tama bez otvoru pro mikrofon. Jak už bylo v Muzikusu mnohokrát řečeno, je to ideální: bubeník chtivý "mikrofonního otvoru" si jej zhotoví, ti ostatní nemusejí kupovat plnou.

 

Kopák

Asi nejlepší buben sady. Opravdu absolutní nástroj. S přepravní blánou hraje výborně, skvěle reaguje na změnu profi blan. Zkoušel jsem Remo Emperor a Ambasador (pískované), šlapák si zachoval svůj charakter, a přitom byla změna velice markantní. Trochu jsem jej zatlumil dekou a musím konstatovat, že tvoří opravdu vynikající fundament pro celou sadu. Výborně se pojí s přechody, dobře drží ladění. Škoda, že ráfky drží jen osm šroubů, je to jediný znak, který jej odlišuje od "top-profi" sad. Tama dříve nabízela Rockstary s kopákem, který měl ráfky z jí patentované hmoty Accu Tune. Už tehdy hrál velmi slušně, leč, co se vzhledu týče, s některými barevnými kombinacemi tento ráfek opravdu moc neladil. U EFX byl nahrazen dřevěným a myslím, že to byl krok správným směrem. Tahle dvaadvacítka je prostě opravdu velice dobrá.

 

Virbl

Naopak, nejslabší článek soupravy, i když poměrně slušný. Má velmi pěkný zvuk, je hodně univerzální a dá se ladit téměř v kompletním ladícím spektru, přičemž si zachovává citlivost na struník. Nejvíc se mi líbí od středního ladění výš, kdy není téměř potřeba jej tlumit a reaguje velice živě a charakterně. Problém nastane při hře cross stick. Ráfky, které jsou na celé soupravě nasazeny, jsou podle mého soudu příliš slabé (myslím, že tloušťka je 1,8 mm, ale krk za to nedám, nenašel jsem šupléru :)), v důsledku čehož je cross stick hodně potichu a co se barvy zvuku týče, není z nejosobitějších a nejfunkčnějších. Tento zvukový deficit vynikne hlavně při hře habrovými paličkami, hickor zvuku sice pomůže, ale stále to není ono. Ale silnější ráfky na virbl u sad v této cenové kategorii dle mých informací žádná firma nedává. Stejně jako šlapák i virbl má pouze osm šroubů, ačkoliv je pravda, že ladění drží velice slušně. Ostatně, Billy Cobham má na své podpisové Yamaze taky jen osm šroubů... Abych ale jen nenadával: velmi mě oslovil mechanismus struníku. Oproti starším Rockstarům a Rockstar Custom je daleko stabilnější, robustnější a propracovanější. Verdikt? Pokud nehrajete často cross stick, bude se vám virbl nejspíš líbit, je univerzální a neurazí.

 

Tomy

S přepravními blánami hrají velice živě a velmi dobře se pojí s kopákem. Moc se mi na nich líbily i pískované Ambasador a pískované Emperor. S Ambassadorkami se zvuk malinko zkultivuje a jazzově vyschne, ze soupravy se stane ideální nástroj dejme tomu do jazzového tria. Naopak do bigbandu, na fusion nebo na rock bych doporučil právě pískované Emperorky. Na tvrdší styly pak Emperor čiré nebo Pinstripe. Uchycení za ráfky je spolehlivé, rozkmit tomů je v normě. Desítka má šest šroubů, což já pokládám za plus: lépe se ladí (křížový způsob) a lépe ladění drží. Zjistil jsem však, že některé firmy (Gretsch, Sonor) vyrábějí "desítky" přechody s pěti šrouby i v nejvyšších řadách. Tímto tedy prosím pravidelného čtenáře, aby si v mém testu na bicí Sonor, který vyšel v červnu, škrtl u zmíněné "sonoří" sady "pětišroubové mínus za šetření". I když já v šesti šroubech spatřuji velké plus, právě z důvodů výše uvedených. Všechny kotle jdou snadno ladit a mají širokou škálu dynamického projevu, s "přepravkami" se mi líbí jejich živost.

 

Další doplňky, další komponenty

K soupravě se dodává robustní tamácké "téčko", stejné, jaké se používá u řad nejvyšších. Téčko tvoří dva oddělitelné držáky kotlů. Pomocí kulového kloubu je možností nastavení prakticky neomezeně. Pokud si bubeník objedná závěsný tom tom, dostane attachement (svorku) a ještě jeden kloubový držák, právě na uchycení tohoto nástroje. Jako bonus dostanete navíc paličky, které mě však zas až tak za srdce nevzaly, nevyhovovalo mi jejich těžiště a připadaly mi příliš krátké. Ale dostanete je. Ladící klička je samozřejmostí.

 

Takže?

Až na malý bubínek je to výborná souprava s osobitým vzhledem. Jakožto osobu hrající jazz by mě spíš zajímala perleťová povrchová úprava, nicméně musím konstatovat, že chrom je velice působivý a vzhledem k tomu, že je možné dokoupit další samostatné bubny, nebude bubeníkovi nic (kromě finanční situace) bránit ve vytvoření megasady a la Peter Criss nebo Billy Cobham. Hraje to opravdu velice slušně, silnější ráfky na virbl, deset šroubů na malý a velký buben, a byla by to absolutně "profi" souprava. Ale za necelých dvacet tisíc není moc o čem přemýšlet.

 

Info:

Tama Rockstar Custom EFX je inovovaná sada bicích vycházející z řady Rockstar. Liší se od ní hlavně novými povrchy plastových fólií. Jedná se o univerzální bicí střední třídy, fólie Rock chrome vezme za srdce nejspíše rockery, jazmany by mohly zajímat perleťové úpravy. Cena je 19 800 Kč za sadu bez hardwaru.

 

Plus:

vyvážení soupravy

kopák (!!!!!)

dřevěné ráfky u basového bubnu

šest šroubů na desítce tom tomu

univerzální zvuk

snadné ladění

přepravní blány

 

Mínus:

slabé ráfky u virblu, díky němuž je crosstick tišší

drobné nerovnosti na fólii, jsou však patrné až při hodně blízkém zkoumání

Psáno pro časopis Muzikus