Rode NT2-A

Rode NT2-A
Rode NT2-A

Kapacitní model mikrofonu s jednopalcovou membránou NT2-A, dodávaný tentokrát v jednoduchém koženkovém pouzdře bez pavouku a pop-filteru, nabízí zcela logicky oproti svému předchůdci (NT2) řadu vylepšení. Nová konstrukce ochranné mřížky a modernější design mikrofonu samozřejmě zaujme na první pohled, ale zdaleka to není jediná změna k lepšímu. NT2-A má slyšitelně menší šum (udávaných 7 dBA ho řadí k současné špičce) a umí zpracovat bez zkreslení také vyšší úrovně akustického tlaku (až 157 dB) při zachování stejné citlivosti (16 dB), jaká byla u NT2. Navíc je tu třetí přepínatelná směrová charakteristika (osmička), která dle mého soudu posunula kvalitativně tento mikrofon mnohem výše, než by se dalo očekávat. Nejde totiž jenom o možnosti snímání stereotechnikou M & S: osmička má totiž v mikrofonní ose NT2-A mnohem jemnější a neutrálnější charakter než kardioida (chybí zdvih kolem 5 kHz) a ve studiu s dobrou akustikou bych ji neváhal použít. Koule zní poněkud průrazněji než bývá zvykem, a to i ze směrů mimo osu, čímž dochází k ještě většímu zvýraznění prostoru, než by se dalo očekávat. Pokud jste zvyklí se všesměrovou charakteristikou pracovat, asi byste v případě NT2-A volili kratší vzdálenost od zvukového zdroje, než na jakou jste normálně zvyklí. Srovnáváním zvuku - jak jinak, s těmi nejznámějšími modely - se dostáváme v případě kardioidy opět mnohem blíž k Neumannu než k zvukově velice neutrální AKG C 414. Zvuky mimo osu se barevně chovají obdobně a nechybí ani sytě znějící "rajcující" basy, které Neumanna tolik proslavily. Příjemné zvýraznění vrchního frekvenčního pásma má za následek dobrou čitelnost detailů v mixáži pro perkusivní nástroje či akustické kytary, u smyčcových nástrojů či ostřejšího hlasu bych určitě zvažoval i jinou alternativu.

Třetí hodnota také přibyla pro nastavení frekvence oříznutí subbasů (0, 40 a 80 Hz) a do třetice má třetí polohu i funkce útlumu (PAD: 0, -5, -10 dB). Standardní vybavení předpokládá montáž na stojan pomocí pevného otočného kloubu, ke kterému je mikrofon aretován maticí obepínající canonové připojení. Nový model je téměř o třetinu těžší než NT2 a na vysunutém ramenu lehčího stojanu se výhružně pohupuje - doporučuji co nejstabilnější montáž.

Co je na tomto modelu asi nejpřekvapivější, je jeho cena. V současnosti ho lze pořídit za 9990 Kč, což se obejde bez komentáře.

Psáno pro časopis Muzikus