Roland Fantom Xa - nástroj pro každého

Roland Fantom Xa
Roland Fantom Xa

Fantom Xa je výsledkem snahy vytvořit nástroj, který nabídne maximum síly a výkonu této řady za podstatně dostupnější cenu. Designéři proto museli volit řadu přiměřených kompromisů. Nejpozoruhodnější vlastností tohoto nástroje je však to, že v něm tyhle očekávané kompromisy budete jen těžko dohledávat. To nejdůležitější - kvalita zvuku a presetů - je na stejné úrovni jako v ostatních Fantomech.

Syntezátory řady Fantom na sebe okamžitě upoutaly zaslouženou pozornost. Základem jejich úspěchu je především nový zvukový generátor špičkových parametrů. Velký důraz je kladen i na modulační schopnosti, expandovatelnost a komunikaci s externím prostředím. Ve shodě s kvalitou je přirozeně i relativně vysoká cena.

Klávesnice s rozsahem pěti oktáv je vybavena rychlostní i tlakovou citlivostí (aftertouch mono nebo polyfonní). Pod prsty představuje slušný standard, ale rozdíl proti zdánlivě stejné klávesnici X6 je přece jen citelný. Dvojici koleček pro pitch bend a modulaci nahrazuje standardní rolandovský joystick (jako vždy musím znovu podotknout, že předpokládaná výhodnost tohoto řešení pro mě zůstává neřešitelnou záhadou). Široký panel obsahuje ovládací prvky, uspořádané do přehledných skupin: D Beam, arpeggiator, realtime ovladače, sekvencer, displej s přidruženými multifunčními tlačítky, mixer, alfa-kolečko, devět padů (MIDI trigger/numerický vstup/přepínání kategorií presetů) a řídící prvky pro sampling. LC displej je menší než u ostatních Fantomů a není barevný.

Na zadním panelu najdete audio výstup (čtyři jacky, konfigurovatelné jako 2x stereo nebo 4x mono), audio vstup (mic, line) s regulací vstupní úrovně, konektory pro CV pedál a pedálový spínač, MIDI In/Out/Thru, USB a port pro PC Card. Napájení z AC/DC adaptéru.

 

Zvukový generátor

Roland už od dob D-50 víceméně zachovává stejnou základní architekturu - patch (zvukový program) má k dispozici čtyři elementární komponenty (Tones). Výjimkou není ani řada Fantomů, zvukové strojovny X6/4/8 a Xa jsou navzájem kompatibilní, rozdíl je vlastně jen ve velikosti zdrojové sample ROM - v 64 MB je tu uložen téměř stejný počet vzorků (1228, asi o 250 méně než ve 128 MB X6/7/8). Toto srovnání už předem napoví, že při stejné koncepci a brilantním výkonu zvukového generátoru bude Xa znít o poznání "levněji". Týká se to zejména všech simulací akustických i elektrofonických nástrojů, jejichž úspěch jednoznačně záleží na délce vzorků a na struktuře multivzorku. Přesto v žádném případě nelze tvrdit, že by Fantom Xa zněl druhořadě. I tady najdete řadu velmi dobrých zvuků, zmíněný handicap totiž úspěšně vyrovnává nižší základní nabídka programů - 768 + 256 patchů místo 1152 + 256 (těch 256 přidaných programů odpovídá standardu GM2). Dalších 256 programových pozic je vyhrazeno pro uživatelské presety. Nové programy lze ukládat také na PC kartu. Maximální polyfonie nástroje je 128 hlasů.

Významné rozšíření nabízí i slot pro SRX kartu (karta obsahuje až 128 MB ROM nových samplů a programů).

4 MB RAM je možné pomocí standardních DIMM rozšířit o dalších 512, což znamená až 106 (mono) minut pro audio (lineární PCM16 bit/44,1 kHz). Do paměti můžete uložit až 2000 samplů.

Sampler a ROM player tvoří v nástroji jeden celek - modul sampleru slouží pouze pro nezbytné úpravy nahraných nebo importovaných zvuků, DSP aparát pro playback (obálky, filtry, LFO a modulace) zůstává stejný. Nahrávat můžete z audio vstupů, importovat (soubory wav nebo aiff) z počítače přes USB port nebo prostřednictvím PC karty. Fantom Xa umožňuje pohodlnou a detailní

Roland Fantom Xa
Roland Fantom Xa

úpravu vzorku, vytváření smyček, dynamické změny. Časová expanze nebo komprese je dostupná v reálném čase, díky tomu lze velmi jednoduše synchronizovat importované audio s tempem vestavěného nebo i externího sekvenceru. Zdrojem pro nahrávku samplu může být i resamplovaný zvuk samotného nástroje při hře z klávesnice nabo padů. Sampler zaznamená kompletní výstup se všemi použitými efekty. Resampling je ostatně normálním a nepřetržitým funkčním modem Fantomů, a také Fantom Xa nabízí funkci Skip Back Sampling - ta využívá toho, že nástroj nepřetržitě a nepozorovaně zaznamenává všechno, co se objeví na jeho zvukovém výstupu. Délka nahrávky závisí na nastavení a na dostupné kapacitě volné paměti. Tak máte v pracovní paměti k dispozici neustále aktualizovaný záznam posledních pěti až padesáti vteřin své produkce. Po stisknutí příslušného tlačítka se právě aktuální záznam promění v dostupný audio vzorek, který můžete stisknutím přiřazeného padu kdykoliv znovu přehrát a běžným způsobem upravit v sampleru. Něco podobného (ovšem pouze v MIDI podobě) známe z některých počítačových sekvencerů, automaticky zaznamenávajících data z MIDI vstupů v průběhu režimu Play. Fantomy však nahrávají audio a navíc i při stojícím sekvenceru. Každý z nás někdy zažil ten okamžik, kdy právě zahrál něco, co už se mu podruhé nepovede nebo nevybaví z paměti. Fantom vás takového stresu zbaví - už nikdy se nic neztratí.

Pady jsou zároveň multifunkční ovladače. Typicky k nim můžete připojit zvuky bicích a perkusí nebo libovolný Tone (sample) či sekvenci, ať už audio nebo bicí (pattern). Přiřazený zvuk může znít pouze po dobu stisknutí padu, ale může také automaticky doběhnout až do konce i po jeho uvolnění. Pady jsou použitelné i pro potřeby modulace (narozdíl od "velkých" Fantomů tady ovšem chybí jejich tlaková citlivost) nebo k synchronnímu spouštění videosekvencí a grafiky z externího zařízení, kompatibilního s režimem V-Link (standard V-Link pochází z dílny Roland, a tak jej zatím najdete pouze u zařízení Roland/Edirol).

Velmi užitečným doplňkem je Arpeggiator se 128 továrními presety (dalších 128 může vytvořit uživatel) a s velkou modulační flexibilitou.

V nabídce je také 256 rytmických patternů, rozdělených do 32 skupin. Stejný počet si můžete jednoduše vyrobit sami.

Modulační systém je podle očekávání velice rozsáhlý a detailně editovatelný. Kromě klasických prvků stojí za zmínku D-Beam kontrolér, infračervený ovladač reagující na pohyb ruky nad čidlem. Ten má tři provozní mody - analogový syntezátor s ovládáním intonace, spouštění přiřazených zvuků (podobně jako pady) a modulace zvoleného parametru. Na panelu nástroje najdete i čtyři potenciometry a tlačítka, určené speciálně pro modulace v reálném čase. Všechno dohromady najde uplatnění především u analogových zvuků, kterých najdete mezi presety velmi mnoho a většinou ve vynikající kvalitě. Tak jak vyjde z továrny, zapůsobí Fantom Xa právě a zejména syntetickými presety, které velmi vynalézavě využívají mohutné editační i modulační kapacity. Není však problém doplnit je s pomocí sample RAM nebo SRX expanze o cokoliv dalšího. Audio engine Fantom Xa v každém případě zaručí stejnou zvukovou kvalitu, jakou vynikají ostatní Fantomy.

 

Sekvencer

Sekvencer nabízí šestnáct multitimbrálních MIDI stop, Time Track a Beat Track (takt). Pracuje v lineárním nebo patternovém režimu, jeho celková kapacita je 400 000 not, tempo v rozsahu 5-300 BPM, časové rozlišení 480 TPQN (Tick Per Quarter Note - pulsy na čtvrťovou notu). Záznam v reálném čase i v krokovém modu, rozsáhlé možnosti kvantizace a další editace (skupinové operace i mikrorežim). Drobnou nevýhodou při práci s detaily (což platí i pro editaci zvuku) je relativně malý displej s omezenými grafickými schopnostmi.

Sekvencer přehrává i vytváří formát SMF, umožňuje také souvislý řetězový playback zvolených songů.

Vcelku lze konstatovat, že sekvencer jednoduše splňuje všechny dnes obvyklé nároky.

 

Efektové procesory

Kromě editace samotného presetu máte v nástroji k dispozici ještě pět efektových sběrnic. Na jedné je umístěn samostatný reverb (pět typů - velmi kvalitní, obsahují i virtuální simulace akustických prostředí na hranici mezi klasickým a konvolučním reverbem), na druhé lze zvolit ze tří typů chorusů. Tři další sběrnice jsou určeny pro multiprocesor, můžete jim přiřadit jeden ze 78 algoritmů. Ty obsahují jeden až několik efektů v různé konfiguraci. Všechny jsou detailně editovatelné, většina z nich je velmi kvalitní a výběr nabízí všechno, co můžete potřebovat pro dokonalý mix i pro mastering (třípásmový laditelný kompresor). Zvláštností je několik 3D efektů odvozených z legendárního procesoru RSS. Zajímavé jsou i možnosti Step modulace, ovládané sekvencerem.

Efektové procesory velmi významně posilují celkově vynikající zvuk nástroje.

 

Závěrem

Fantom Xa je v mnoha ohledech spojen s "velkými" Fantomy, jimž se vyrovná kvalitou zvuku, MIDI schopnostmi a do značné míry i expanzibilitou. Může posloužit jako levnější alternativa pro ty, kteří na Fantom X nedosáhnou a spokojí se s méně kvalitní klávesnicí, menším počtem padů (bez tlakové citlivosti) a zúženou nabídkou presetů (zejména akustických simulací). Chybí také osm lineárních audiostop, které jsou nově součástí sekvenceru řady Fantom X.

Zatímco Fantomy X6/7/8 jsou dnes stále ještě v mnoha ohledech bezkonkurenční, Fantom Xa snese srovnání s řadou jiných nástrojů své cenové kategorie. Přesto však jej lze označit za velmi dobrý syntezátor se spoustou jedinečných fines.

 

Info:

Roland Fantom Xa je syntezátor a sampler, 61 kláves, sekvencer, rytmy, USB, SRX expanze, zjednodušená verze řady Fantom X6/7/8. Maloobchodní cena je 46 440 Kč.

 

Plus:

kvalita zvuku

128hlasá polyfonie

D-Beam kontrolér

Skip Back Sampling

 

Mínus:

displej

klávesnice

Psáno pro časopis Muzikus