Roland Lucina AX-09 - zajímavý syntezátor s neobvyklým designem a možnostmi

Roland Lucina AX-09 - zajímavý syntezátor s neobvyklým designem a možnostmi
Roland Lucina AX-09 - zajímavý syntezátor s neobvyklým designem a možnostmi

Lucina je původně jméno starořímské bohyně, která ochraňovala ženy. Jeho základem je latinské slovo lux, což značí paprsek nebo světlo. Dnes ale nebude řeč o ženách, nýbrž o novince firmy Roland, syntezátoru Lucina AX-09.

Tento model je dalším nástrojem z dílny firmy Roland, který je určen pro všechny „šoumeny“, kteří se chtějí po vzoru kytaristů či basistů volně pohybovat po pódiu.

 

Na první pohled

Syntezátor AX-09 Lucina zaujme hned na první pohled. Designově je to velice zajímavě provedený nástroj neobvyklých tvarů. Můžete si vybrat ze dvou barevných provedení. Bílá a černá. Co se týče rozložení ovládacích prvků, jsou řešeny tak, aby je měl hráč vždy co nejrychleji po ruce. Hlavně při hře vestoje.

 

Přední panel nástroje obsahuje klaviaturu s třiceti sedmi standardními klávesami, dvacet tři ergonomicky rozmístěných tlačítek ovládání, LED displej, Volume, šachtu se vstupem pro USB paměť a tři kontroléry - D-Beam, Modulation Bar a Touch Controller.

 

Na zadní straně najdete v levé části výstup nástroje R-L/Mono (6,3 mm), kombinovaný výstup V-Link/MIDI Out, vstup Foot Pedal (6,3 mm), vypínač Power On/Off, zdířku pro externí adaptér a úchyt pro kabel adaptéru. V pravé části je umístěn konektor USB Computer pro připojení počítače a dva mini jackové vstupy (3,5 mm) pro připojení externího audio přehrávače - Ext In - a sluchátek.

 

Na pravém i levém boku najdete úchyt pro řemen. Pokud by levý úchyt náhodou nevyhovoval, je k dispozici ještě úchyt třetí, který je na spodní straně, kde je také umístěna i šachta pro osm baterií typu AA.

 

Na první dojem

Po zapnutí nástroje problikl červený LED displej umístěný pod klaviaturou, objevila se na něm dvě červená písmena A H, rozsvítilo se fialově podsvícené číslo 1-Synth1 a nástroj byl připraven k použití.

 

Všechny ovládací prvky jsou logicky a přehledně uspořádány do jednotlivých sekcí. Vlevo od klaviatury je umístěna sekce D-Beam kontroléru s třemi tlačítky - Pitch, Filter a Assignable.

 

Volbou jednoho z tlačítek můžete pohybem ruky nad senzorem kontroléru ovládat jeden ze sedmnácti parametrů. V druhé řadě je tlačítko V-Link a ovládání USB paměti - Audio Player - a Preview pro spuštění a zastavení půl playbacku. Také zde najdete šachtu, do které se zasouvá USB paměť. Pokud paměť nepoužíváte, můžete ji zaslepit krytkou, aby se do ní zbytečně neprášilo. S odstraněním krytky může nastat menší problém, protože vstup šachty je úzký. Ten, kdo má tedy větší prsty, se bude s krytkou chvilku prát. Holt je to uděláno pro malé japonské prstíky či dětskou ruku. Na levé straně je umístěn i ovladač pro zesílení a zeslabení nástroje. Ve výřezu pro ruku najdete ovladače Modulation Bar/Touch Controller. Ty nahradily klasický joystick Pitch Bend/Modulation. Toto řešení je velice zajímavé a z praktického hlediska účelné, hlavně pokud u nástroje stojíte. Na takto řešené kontroléry si zvyknete velmi rychle.

Roland Lucina AX-09 - zajímavý syntezátor s neobvyklým designem a možnostmi
Roland Lucina AX-09 - zajímavý syntezátor s neobvyklým designem a možnostmi

Displej a zbytek tlačítek jsou umístěny netradičně, ale účelně pod klaviaturou. V sekci Octave jsou dvě tlačítka. Tlačítkem plus + a mínus - můžete posunout oktávu o tři kroky nahoru a dolů. Hned vedle je tlačítko Transpose. Podržíte-li jej, můžete pomocí tlačítek + nebo - provést transpozici. K dispozici je dvanáct půltónových kroků (+6, 0, -5). Mezi prvními třemi tlačítky a tlačítkem Shift je umístěn malý tříznakový displej, který je dobře čitelný za jakýchkoliv světelných podmínek.

 

Dalších devět tlačítek - Special Tone, Tone 1-6, inc/+ a dec/- slouží pro výběr zvukové barvy. Sekce Favorite má k dispozici tři tlačítka - A, B a Write. Jsou to vlastně dvě paměti, do kterých si můžete uložit svoje oblíbené zvukové barvy. Posledním tlačítkem je Lock. Jak napovídá sám název, slouží k uzamčení nástroje, aby nedošlo k nechtěnému přepnutí při hraní.

 

Všechna tlačítka jsou dostatečně velká a ovládají se příjemně. Obsluha je intuitivní a jednoduchá.

 

Ovládání nástroje za tmy je bezproblémové, protože všechna tlačítka jsou podsvícena fialově či červeně. Jediné, na co si hráč musí zvyknout, je ovládání některých funkcí. Jejich volba je prováděna kombinací dvou až tří tlačítek.

 

Klaviatura nástroje

Má k dispozici třicet sedm kláves s rychlostní citlivostí úhozu. Ta je také standardně nastavena. Můžete si také nastavit citlivost úhozu od 1 do 127. Klaviatura poté nereaguje na rychlostní citlivost. Myslím si, že tato funkce je vcelku zbytečná a nevidím v ní žádný větší přínos.

 

Zvukový modul nástroje

Nástroj má k dispozici celkem sto padesát zvukových barev různých hudebních nástrojů. Celkem sto čtyřicet čtyři jich můžete najít v šesti skupinách po dvaceti čtyřech - 1 Synth/Pad, 2 Piano/Keyboard, 3 Organ/Accordion, 4 Strings/Choir, 5 Brass/WWinds a 6 Guitar/Bass. Ti z vás, kteří mají zažité klasické rozložení „rolanďáckých“ zvukových barev, si budou muset zvyknout na toto netradiční členění. Na nástroji jsou ještě k dispozici Special Tones. Je to speciální skupinka šesti zvuků - Synt 1 (Synth Lead), Synt 2 (Poly Synth), Synth Bass, Violin, Trombone a Jazz Scat. Zvukové barvy lze také editovat.

 

K dispozici jsou parametry Portamento Switch, Portamento Time, Volume, Reverb, Realese Time, Attack Time, Cutoff a Resonance. Vámi upravený zvuk můžete uložit do paměti A nebo B.

 

USB Memory Player

Podporuje formáty wav, aiff a mp3 (viz tabulka). Vzal jsem tedy svoji gigabajtovu „flešku“, naplnil ji v počítači daty uvedených formátů a spustil přehrávání half playbacků. Vše fungovalo tak, jak bylo uvedeno v manuálu, bez sebemenšího problému. Páni konstruktéři nezapomněli ani na nastavení hlasitosti podkladů (0-127) nebo volbu přehrávání, kdy si můžete navolit buď přehrávání jedné skladby nebo všech skladeb hezky za sebou.

 

Je jen škoda, že přehrávač nepodporuje přehrávání skladeb ve formátu SMF 0/1, i přesto že nástroj má k dispozici dostatečnou 128hlasou polyfonii, ale bohužel nedisponuje 128 zvuky standardní GM banky.

 

Komunikace s počítačem

Nástroj můžete propojit s počítačem pomocí USB kabelu. Nástroj si rozumí jak s Windows, tak Mac OSX. Podporovány jsou následující operační systémy: Windows XP, Vista 32 bitů, 64 bitů, Win 7 32 bitů, 64 bitů, Mac OS X 10.5 (Leopard) a dřívější, 10.6 (Snow Leopard). Ovladače však nejsou součástí dodávky. Musíte si je stáhnout a nainstalovat ze stránek výrobce - www.roland.com . Po nainstalování ovladače můžete Lucinu použít se svýmMIDI sekvencerem v počítači buď jako řídicí klaviaturu nebo zvukový modul.

 

MIDI/V-Link

Lucina má k dispozici MIDI Out, pomocí kterého můžete MIDI kabelem propojit nástroj třeba se zvukovým modulem. Možnosti MIDI nastavení jsou následovné: MIDI kanál 1-16 (standardně Ch 1), specifikace, zdali bude přenášen MSB/LSB (standardně Off) a specifikace, zdali bude přenášena změna programu (standardně Program Change On).

 

Podobným způsobem lze využít i V-Link. Nástroj jednoduše propojíte pomocí MIDI kabelu třeba s Edirol P-10, zmáčknete tlačítko V-Link a vaše „show“ s vizuálními efekty může začít. Nastavit lze funkce - přepínání obrázků a rychlost jejich spouštění.

 

Další funkce a možnosti nástroje

Nástroj má k dispozici také metronom. Nastavit lze několik parametrů. Zapnutí a vypnutí metronomu, tempo (20-250 BPM), takt (2/4, 3/4, 4/4, 5/4, 6/4, 7/4), zesílení metronomu (0-10) a výběr zvuku metronomu (šest možností).

Roland Lucina AX-09 - zajímavý syntezátor s neobvyklým designem a možnostmi
Roland Lucina AX-09 - zajímavý syntezátor s neobvyklým designem a možnostmi

Pokud použijeme Foot Pedal, můžeme jím ovládat následující funkce: Modulation, Porta Time, Volume, Pan, Expression, Hold, Portamento, Sostenuto, Resonance, Release Time, Attack Time, Cutoff, Aftertouch, Pedal Up, Pedal Down. Pokud budete používat pedál jiné firmy, můžete nastavit i správnou polarizaci.

 

K nástroji je také možné připojit externí audio přehrávač. Ten jednoduše propojíte pomocí audio kabelu s Lucinou.

 

U nástroje můžete kromě adaptéru využít i bateriový provoz. Stačí vložit osm tužkových baterií velikosti AA a můžete začít hrát. Výrobce doporučuje baterie Ni-MH Výdrž baterií by měla být okolo čtyřech hodin. AX-09 umožňuje i výběr ladění. Nastavit lze temperované nebo arabské ladění.

 

Závěr

Syntezátor Lucina AX-09 je zajímavý nástroj určený hlavně pro mladé začínající hudebníky z řad teenagerů. Tomu také odpovídá i jeho zajímavý design a možnosti. Nástroj se dá také dobře využít ve spojení s počítačem. Použít jej můžete buď jako řídicí klaviaturu nebo zvukový modul. Pokud zrovna nehrajete s kapelou a chcete si doma jen tak „zamuzicírovat“, stačí zasunout USB paměť nebo připojit jakýkoliv audio přehrávač s profesionálními podklady a můžete začít s vaší domácí show. Tak neváhejte a zaskočte si ke svému nejbližšímu prodejci tuto krásku jménem Lucina vyzkoušet!

 

Info:

Roland Lucina AX-09 je zajímavý syntezátor s neobvyklým designem a možnostmi, který můžete zakoupit na našem trhu - White: 15 500 Kč a Black: 17 500 Kč.

 

Plus:

128 hlasů polyfonie

zajímavě řešený design nástroje

nově řešený kontrolér Modulation Bar/Touch Controller

USB Memory s funkcí Audio Player

 

Mínus:

absence formátu SMF 0/1 u přehrávače

absence ovladačů pro počítač

 

klaviatura: 37 kláves s rychlostní úhozovou dynamikou

polyfonie: 128 hlasů

displej: LED - 7 segmentový, 3 znakový

efekty: reverb

ladění: temperované, arabské

zvuková banka: 150 zvukových barev (144 základních + 6 speciálních)

sekce audio přehrávače: Podporuje přehrávané formáty WAV/AIFF - 8/16/24 bitů, 44,1 kHz, mp3 - mpeg1 audio layer 3, 32-320 kbps/VBR, 44,1 kHz

kontroléry: D-Beam Controller, Modulation Bar, Touch Contoler

vstupy a výstupy: output (L/Mono, R), V-LINK/MIDI Out, foot pedal, ext in (pro audio přehrávač), phones

USB: USB počítačový konektor, USB paměťový slot

dodávané příslušenství: uživatelská příručka, rychlý start manuál, Tutorial DVD, vícejazyčné samolepky pro nástroj, krytka USB vstupu, řemen, adaptér

napájení: adaptér/tužkové baterie Ni-MH typu AA (8 ks)

rozměry: 832 x 245 x 95 mm (šířka, hloubka, výška)

hmotnost: 3,7 kg

 

Roland SH-101 je asi nejslavnějším tříoktávovým "pádlem" 80. let minulého století. Vyráběl se v letech 1982-86 ve čtyřech barevných provedeních - modrá, červená , zelená a šedá. Stojednička byl klasický analogový syntetizér, který se dal použít jak na stojanu, tak po připevnění rukojeti a řemenu jako kytara. Tento model byl u muzikantů velmi oblíben. Ve své výbavě jej používali či používají třeba - Bjork, Mike Oldfield, The Prodigy, UB40 a další. V našich luzích a hájích jej proslavil hlavně Michal David.

Psáno pro časopis Muzikus