Roland Prelude - další generace music keyboardů je tady

Roland Prelude - další generace music keyboardů je tady
Roland Prelude - další generace music keyboardů je tady

Na první velké akci výrobců hudebních nástrojů v letošním roce Winter NAMM Show 2009 představila japonská firma Roland mezi svými třiceti novinkami také nový keyboard s názvem Prelude.

Není třeba ani mluvit o tom, že firma Roland je dlouholetým výrobcem klávesových nástrojů

s automatickým doprovodem, která si získala nemalou oblibu mezi mnoha hráči po celém světě. Právě v dnešním testu si představíme novinku této firmy Music Keyboard Prelude, která navazuje na oblíbenou nástrojovou řadu E a EXR.

 

Na první pohled

Elegantní design nástroje je proveden v stříbrno-černé kombinaci, která navazuje na předchozí modelovou řadu E. Na čelním panelu je jednašedesát kláves i většina ovládacích prvků, které jsou umístěny v horní, černé části nástroje, které vévodí LCD displej o rozměrech 240 x 64 bodů. Všechny ovládací prvky - šedesát tlačítek, senzor konroléru D-Beam a kolečko alfa dialu, jsou přehledně a logicky uspořádány do několika skupin - Backing Track, Style Family, Style Control, Edit, Keyboard, Mode a tlačítka skupin zvukových barev. Po levé ruce je umístěna tradiční rolandovská páčka pitch bender s Modulation. Nad ní je Volume pro zesílení, či zeslabení nástroje. Pod těmito ovladači je umístěna dvojice standardních jackových vstupů 6,3 mm pro připojení sluchátek.

 

Na zadním panelu mezi loy Roland a Prelude najdete všechny potřebné vstupy a výstupy. Potenciometr LCD Contrast, dvojici MIDI Out - V-Link/In, dva vstupy 6,3 mm pro pedály kontrol a Hold, minijack pro připojení externího přehrávače - Ext Input, Output nástroje R-L/Mono, 1 x port USB MIDI, 1 x port USB Memory, 1 x DC In pro připojení externího adaptéru, vypínač Power pro zapnutí a vypnutí nástroje a úchyt pro kabel adaptéru.

V balení dále naleznete adaptér, CD s ovladači a softwarem, uživatelské manuály, kde nechybí ani česká verze, a pultík k nástroji, který je tentokráte plexisklový.

 

Na první dojem

Po zapnutí nástroje se na mě rozblikala modře podsvícená tlačítka a na úvodním, taktéž modře podsvíceném, „elcédéčku“ proběhlo logo Roland a pak Prelude. Systém byl připraven k akci cca po třinácti vteřinách. Jako každý zvědavec jsem si nejdříve pustil demo skladby nástroje, které jsou celkem čtyři od různých autorů. Vše znělo kompaktně, přesvědčivě a místy i exoticky. Zvuk nástroje byl přirozený a přejemný jak ve sluchátkách, tak i v reproduktorech. Dvakrát jedenáct wattů je určitě plně dostačující pro domácí muzicírování.

 

Hned poté jsem naformátoval svoji dvougigabajtovou USB paměť, abych ji mohl nakrmit daty pro nástroj popřípadě z nástroje. Formátování proběhlo přímo na Preludu, bez jakýchkoliv problémů za cca třicet dva vteřin. Po naformátování jsem „flešku“ připojil k počítači, který ji bez problémů identifikoval jako Prelude. Po kliknutí se objevila složka Roland, která obsahovala další čtyři složky - Playlist, Song, Sound, Style - pro data samotná. Do počítače jsem nainstaloval z CD přiložený software a datová krmě mohla začít.

 

Přiložený SW

Na přiloženém CD najdete dva podpůrné programy - Playlist Editor a Style Convertor 3 -, které vám pomohou při přípravě dat pro USB paměť. Oba prográmky jsou bohužel určeny pouze pro OS Windows XP a Vista. Je jen škoda, že software také nebyl k mání pro OS Mac X. Ale třeba se jej ještě dočkáme. Rozepisovat se o tom jak vše funguje, by bylo na téma dalšího článku. Mohu jen říci, že vše funguje jednoduše a bezproblémově.

 

Klaviatura nástroje

Má šedesát jedna standardních kláves s rychlostní úhozovou dynamikou, u které je možno nastavit čtyři úrovně. Light, Medium, Heavy a Fixed. Mně nejvíce vyhovovala, třetí jmenovaná - Heavy, pomocí které se dalo u jednotlivých zvukových barev dosáhnout maximálního výrazu.

Nástroj má k dispozici dva režimy klaviatury - Split a Dual. Dělící bod Splitu, tedy rozdělení klaviatury, lze volně přiřadit. Standardně je nastaven na C4.

Klaviaturu můžete od interního zvukového modulu odpojit a použít ji pro řízení jiného, externího zvukového modulu. Při hře jsem neshledal žádný problém, a tak mohu s klidným svědomím říci, že kvalita klaviatury plně odpovídá této cenové kategorii.

 

Zvukový modul nástroje

Nástroj má k dispozici slušnou porci zvukových barev a bicích sad, které jsou rozděleny do třech kategorií. Základní kategorie obsahuje 896 zvukových barev, GM2 256 a World je rozdělena na části Euro se 228 a Latin se 111 zvukovými barvami. U bicích sad je tomu podobně. Základních je 32, GM2 9 a World 18. Suma sumárum 1491 zvukových barev různých hudebních nástrojů z celého světa a 59 bicích sad, mezi kterými najdete také řecké, turecké, orientální, latinské a další sady. Seznam zvukových barev i bicích sad najdete přehledně sepsán na konci manuálu. Zvukové barvy World, bicí sady a jejich rozložení jsou v extra příloze. Kvalita všech zvukových vzorků je v této kategorii díky 256 megabajtům paměti nadstandardní. Škála zvukových barev je tak pestrá, že si každý z vás určitě vybere.

 

Zvukový modul má k dispozici 128 hlasů, což je víc než dostačující. Myslím, že v této cenové kategorii moc nástrojů s tímto počtem hlasů nenajdete! Nástroj také umožňuje editovat zvukové barvy a zpětně je ukládat do uživatelských pamětí. Celkem je k dispozici devatenáct parametrů, které můžete dle své libovůle upravit a uložit.

 

Výběr zvukové barvy či bicí sady můžete provést dvojím způsobem. Pomocí kolečka Value nebo pomocí funkce Numeric, kde zadáte patřičné číslo zvukové barvy či bicí sady a potvrdíte tlačítkem Enter.

 

Hudební styly

Style Family má k dispozici šest skupinových tlačítek - Pop/Rock, Dance, Jazz/Latin, Traditional, Word a User. Uspořádání je podobné jako u zvukového modulu. První čtyři skupiny jsou základní - 130 hudebních stylů. Skupina World jich má 123 a User je určena pro vaše, tedy uživatelské hudební styly. K dispozici je rovná stovka. Pro test jsem použil hudební styly z nástrojů Roland E 55, VA 5, E 500, G 70 a E 50. Všechny styly hrály bez problémů. Jinými slovy, Prelude je zpětně kompatibilní s předchozími modely. Data stylů v uživatelské paměti můžete exportovat či importovat dle libosti pomocí USB paměti. Na přiloženém CD také najdete prográmek Style Convertor, který vám pomůže nějaký ten hudební styl vytvořit.

Každý hudební styl má k dispozici celkem osm partů, tak jak je tomu již delší dobu u firmy Roland dobrým zvykem. Samozřejmostí je nastavení hlasitosti každého partu.

 

K dispozici je 4 x Intro/Ending, 4 x Main, 6 x Fill In, což je pro bohatost aranžmá plně dostačující.

Všechny hudební styly byly vytvořeny nově jen pro Prelude. Pestrost stylů v pevné paměti je skutečně zajímavá. V sekci World najdeme styly různých evropských zemí, jako je například Maďarsko, Polsko, Srbsko atd. Česko samozřejmě nechybí. Od čísla 168 do 177 pod označením CZ najdeme cimbálovku, country, folk, čtyři polky, které konečně nezní německy, tango a valčík. Myslím, že slogan na samolepce která je nalepena na nástroji: „With European Collections“, je plně výstižný! Pokud je tomu tak i na ostatních světadílech, jedná se o zajímavý koncepční záměr!

K mému údivu jsem bohužel nikde v manuálu nenašel seznam hudebních stylů. Kdepak asi naši japonští přátelé udělali chybu?

 

Rekordér

Prelude má k dispozici šestnáctistopý rekordér pro nahrávání vlastních skladeb. Můžete použít dva způsoby. První způsob je nahrávání pomocí automatického doprovodu, kde jsou některé z šestnácti MIDI stop napevno přiřazeny. Přiřazení kanálů/stop je následovné: 1 - Accomp1, 2 - Accomp Bass, 3 - Accomp2, 4 - Upper Part, 5 - Accomp3, 7 - Accomp4, 8 - Accomp5, 9 - Accomp 6, 10 - Accomp drums, 11 - Lower Part a 15 - Melody Intelligence.

 

Druhý způsob je klasický, po partech do jednotlivých stop. Možností jak nahrávat či dohrávat je vícero a záleží na každém z vás, co a jak bude chtít využít.

 

USB Memory Player

Přehrávač umí přehrát v reálném čase soubory SMF i Audio a podporuje následující formáty: SMF 0/1 bez omezení stop s maximální velikostí 240 kB, wav/aiff - 44,1 kHz/8/16/24 bitů, mp3 - od 32 do 320 kbps a VBR (variable bit rate). K uloženým skladbám lze vytvořit playlisty pomocí přiloženého softwaru Playlist Editor či Preludu samotného. Nástroj i software umí pracovat maximálně s 999 songy či playlisty.

 

Pro praktickou zkoušku jsem vytvořil tři playlisty. Jeden obsahoval okolo 150souborů SMF, druhý sedm playbacků ve formátu wav a třetí obsahovala deset skladeb mp3 v různé bitové hloubce.

 

Vše fungovalo rychle, spolehlivě a tak, jak má. Samozřejmě jsem otestoval i avizovanou funkci Minus One/Center Cancel, která spolehlivě umlčela vybraný part u SMF či minimalizuje hlasitost středního pásma při přehrávání wav, aiff či mp3 souborů, tak jak ji známe z karaoke.

 

Další funkce nástroje

V této části si popíšeme další funkce a možnosti tohoto zajímavě koncipovaného nástroje a začneme hezky od operačního systému. Nástroj, který jsem měl možnost testovat, měl verzi OS s označením 1.02. Update nebyl v době testu k mání, ale do budoucna se s ním určitě počítá. Systémové nastavení, které je celkem bohaté, se ukládá do systémové paměti. Z ní se dá importovat či exportovat na USB paměť. Bohužel musím konstatovat, že ne úplně všechny funkce.

 

Co se týče ladění, má nástroj k dispozici temperované ladění a arabské ladění. Není problém si však vytvořit vlastní ladění, třeba orientální či barokní, protože nástroj umožňuje nastavení každého půltónu v rozmezí -63 až +63 centu, za cožž chválím.

 

Funkce Melody Intelligence vám umožní při hře s automatickým doprovodem přidat k vaší melodii hrané v pravé části manuálu další hlasy. Harmonie je vyhodnocována na základě zadaných akordů, hraných v levé části manuálu, tedy v doprovodu. Celkem je výběr z osmnácti typů harmonizací.

Metronom je neocenitelná pomůcka pro každého muzikanta, která se již zabydlela ve standardních výbavách nástrojů. Na tomto nástroji jsou k dispozici tři režimy - Always, Rec, Play a tři režimy pro hlasitosti metronomu - Low, Medium a High. Tempo lze nastavit v rozmezí od 20 do 250 BPM. Chybí zcela možnost nastavení taktů. Ty se dají nastavit pouze posuvem rytmů. K dispozici je 2/4, 3/4, 4/4, 8/4, 6/8, 7/8, 9/8 a 12/8. Myslím si, že by nástroji určitě neškodilo jedno tlačítko navíc, pro spuštění a zastavení metronomu, tak jak je to třeba u E 50.

 

Kontrolér D Beam je starý známý ovladač z rolanďáckých nástrojů. Pouhým mávnutím ruky můžete využít některou z dvaceti osmi funkcí, kterou si můžete dle vlastního výběru nastavit. Pod samotným senzorem D-Beam kontroléru najdete ještě tři funkční tlačítka Pitch, Filter a Volume.

Nástroj má k dispozici také tři efektové procesory. Reverb - pět typů, chorus - tři typy a multi-FX - sedmdesát osm typů. Každý procesor může mít nastaven pouze jeden typ efektu. MFX nelze aplikovat do nahraných dat songu.

 

MIDI rozhraní, má k dispozici dvě varianty. První je klasická, tedy pomocí dvojice MIDI In/Out, a ta druhá je přes konektor USB MIDI. Pokud propojíte MIDI Out s kompatibilním přístrojem, můžete využít i funkce V-Link a ovládat dálkově svoje obrázky a videosekvence. Nastavení V-Link je samozřejmostí.

 

Závěr

Roland Prelude je svojí koncepcí zajímavě řešený nástroj, snoubící v sobě řadu moderních technologií. Tento music keyboard má k dispozici víc než dostačující stodvacetiosmihlasou hlasou polyfonii, kvalitní zvukový modul s možností editace, slušnou řádku hudebních stylů, kterou můžete kdykoliv rozšířit o své oblíbené styly ze starších kompatibilních nástrojů, popřípadě si připravit styly vlastní. Přehrávač nástroje umí pracovat s vícero formáty hudebních podkladů v reálném čase, takže nejste odkázaní pouze na SMF, ale klidně můžete použít třeba své podklady, které jste si i s vokály předtočili v domácím studiu a uložili v audio formátu wav, aiff nebo mp3. A to byl jen necelý závěrečný výčet toho, co nástroj umí.

Dovolím si skromně tvrdit, že díky své filozofii „World“, která může být odlišná v různých částech světa, osloví široké pole „muzikychtivých“ zájemců, kteří se budou chtít s nástrojem jen tak pobavit doma nebo jej použít ke svým hudebním produkcím

Co tedy popřát Rolandu Prelude? No přece hodně spokojených preludujících!

 

Info:

Roland Prelude reprezentuje další generaci music keyboardů, která tvoří ucelené hudební pracoviště nejen pro domácí muzicírování, za více než přijatelnou cenu 25 010 Kč.

 

Plus:

zajímavá koncepce nástroje

128 hlasů polyfonie

možnost editace zvukových barev

kompatibilita s hudebními styly starších keyboardů

podpora formátů SMF 0/1, wav/aiff a mp3

dvojí možnost MIDI propojení

USB paměť jako externí médium

 

Mínus:

absence seznamu hudebních stylů nástroje v manuálu

umístění ovladače kontrastu

krkolomné nastavení metronomu

nelze vybírat samostatně styly, zvukové barvy a songy při ukládání do interní paměti nástroje

absence obou SW pro MAC OS

 

klaviatura: 61 kláves s rychlostní úhozovou dynamikou

polyfonie: 128 hlasů!

zvuková banka: 896 zvukových barev + 256 GM2 + World, 32 bicích sad + 9 GM2 + World

wave paměť: 256 MB (16 bitů)

hudební styly: 130 stylů + World

možnosti stylů: 4 x Intro/Ending, 4 x Main, 6 x Fill In

efektové procesory: 5 x reverb, 3 x chorus, 78 Multi-FX

displej: 240 x 64 bodů, modře podsvícený černobílý grafický LCD s možností kontrastu

sekvencer :16 Track, Rec Mode (Mix, Replace), Count In, Punch In-Out, Input Quantize

uživatelské paměti: User Performance - 128 čeho?, User Styles - 100 čeho?, User Songs - 200 čeho?

USB: USB MIDI, USB 2.0 hi-speed flash paměť

podporované formáty: SMF 0/1, wav/aiff/mp3, Style, Performance, System Settings, Playlist

další výbava: Minus One/Center Cancel - ano, key touch - Light, Medium, Heavy, Fixed - 1-127, Melody Intelligence - ano (18 typů), Tap Tempo - ano, Octave - ano (+4 až -4), Transpose: ano (-6/+5), Fade Out - ano, D-Beam - ano, V-Link - ano, Updating system: ano (na flash)

interní ozvučení nástroje: reproduktory 2 x 10 cm, stanovený výkon na výstupu 2 x11 W

dodávané příslušenství: uživatelské manuály, CD-ROM (Style Convertor 3.0, Playlist Editor), AC Adaptor (PSB-7U), Music Rest

rozměry: 1044 x 317 x 121 mm (šířka, hloubka, výška)

váha: 7,8 kg

Psáno pro časopis Muzikus