Roland RD-88 Stage Piano - digitální piano řady RD

Roland RD-88 Stage Piano - digitální piano řady RD
Roland RD-88 Stage Piano - digitální piano řady RD

Digitální piana řady RD jsou známá mezi klávesisty po celém světě. Na letošní NAMM Show představil Roland novinku s označením RD-88 Stage Piano. Co vše vám tato novinka nabídne, si řekneme v dnešním testu.

Vizuální pohled na „RDéčko“

Přednímu panelu vévodí klaviatura RH-4 s 88 klávesami v úpravě ivory feel, což má navozovat pocitově barvu slonové kosti. Nad klaviaturou, přesně uprostřed, je umístěn grafický LCD displej o rozměrech 128 x 64 bodů. Vpravo i vlevo od displeje jsou rozmístěny všechny ovládací prvky, které jsou přehledně rozděleny do pěti sekcí. V nich najdete vše potřebné pro ovládání nástroje. „Osmdesátosmička“ disponuje i dvěma kolečky. To digitální piana běžně nenabízejí. Řada RD je má však standardně. Pro upřesnění: Modely RD-200 a 88 nabízí dvě kolečka a RD-800 a 300NX klasické „rolanďácké bendery“. Není zapomenuto ani na ozvučení piana. To se ukrývá pod dvanácti obdélníkovými otvory na pravé i levé straně horního panelu a pod podobnou mřížkou ve spodní části nástroje.

Zadnímu panelu nástroje vévodí velké logo Roland a typové označení RD-88. To proto, aby nikdo nebyl na pochybách, na jaké piano hrajete. Pod logy najdete všechny vstupy a výstupy pro připojení pedálů, sluchátek, flash paměti, počítače, externího MIDI zařízení, mikrofonu, externího audio zařízení nebo připojení nástroje do mixpultu (viz tabulka).

Na první pohled mi nic zásadního nechybělo. Snad jen pultík na noty. Neměl jsem kam postavit svůj iPad a musel jsem tak použít externí stojan na noty. Ponor a tuhost klaviatury byly při prvním ohmatání velmi příjemné. Na ovládání je vidět, že se Roland zaměřil na přívětivost ovládání nástroje v reálném čase. V rámci konektivity nabízí osmdesátosmička všechny dostupné standardy. A není jich málo. Uvidíme tedy, jak si nástroj povede v praxi.

Roland RD-88 Stage Piano - digitální piano řady RD
Roland RD-88 Stage Piano - digitální piano řady RD

Co vše nabízí RD-88

Kromě toho, že se jedná o zajímavé pódiové piano, nabízí tento model uživateli i spoustu dalšího. Kvalita hned první zvukové barvy koncertního piana (Concert Grand) nenechá nikoho na pochybách. Má krásné cinkající vršky a v basech jsou nádherně slyšet kmitající basové struny. Klaviatura nástroje perfektně dopomáhá k tvoření i těch nejmenších dynamických nuancí. Nástroj má samozřejmě také další zvukové barvy. Jsou rozděleny do deseti základních kategorií - Piano, E.Piano, Clav/Mallet, Organ, Strings, Pad/Choir, Guitar/Bass, Brass/Winds, Synth, Other. Přistupovat k nim můžete přímo z hlavního panelu. S jednotlivými barvami můžete pracovat také v reálném čase. Například přidávat či ubírat hloubku efektů chorus, delay nebo reverb. U Hammondek můžete například měnit ostrost zvuku nebo rychlost efektu rotary. Upravovat nebo měnit lze také hlasitosti Upper 1 a 2. Zesílit nebo zeslabit můžete mikrofon nebo playback hrající například z mobilu. Takto bychom mohli ve výčtu pokračovat... Zvuková nálož je víc než dostačující. Přes 3000 zvukových barev a 400 scén, které využívají zvukových generátorů ZEN-Core, SuperNATURAL Piano a SuperNATURAL E.Piano. A to vše ve třech partech. Nechybí ani funkce split a dual. Zvukové kvalitě samozřejmě notně dopomáhají také efektové procesory (viz tabulka). Ty dodávají celkovému zvuku finální šmrnc.

RD-88 nabízí hráči i další možnosti. Využít můžete služeb předprogramovaných rytmických patternů, které použijete například při svém jamování nebo skládání. Pro cvičení můžete využít také služeb metronomu. Nástroj lze lehce proměnit na MIDI master keyboard nebo DAW kontrolér. Z „flešky“ si můžete v režimu Song spouštět různé podklady. To se může hodit při sólovém hraní třeba někde v klubu nebo na vernisáži. Podporovány jsou formáty wav i mp3 (viz tabulka).

Zapomenuto není ani na zálohování a obnovení uživatelských dat. To lehce provedete z USB flash disku. Samozřejmostí je původní tovární nastavení.

Nástroj má vlastní ozvučení. Koncový zesilovač, ke kterému jsou připojeny dvoupásmové reproduktory, nabízí 2x 6 W. Obě dvojice jsou osazeny širokopásmovým (12 cm) a výškovým (2 cm) reproduktorem. Tento výkon je plně dostačující pro domácí hraní. Na větším prostoru je rozhodně lepší nástroj přizvučit.

A ještě taková drobnost na závěr: Marně jsem pátral po polyfonii nástroje. Nikde jsem ji bohužel nenašel. Pokud ale budeme brát jako bernou minci nejnižší model RD-300NX, který má 128 hlasů, nebude tomu zřejmě jinak ani u tohoto modelu. Nasvědčovala tomu i hra arpeggií nahoru a dolů, kde nedocházelo k výpadkům tónů.

O detailním nastavení bychom si mohli povídat ještě dlouho. Pokud vás přesto zajímají detaily, stáhněte si z firemních stránek kompletní dokumentaci k nástroji. Ta vám jistě zodpoví všechny vaše dotazy.

 

Trocha historie

Piana pódiové řady RD mají za sebou více než třicetiletou historii. Roland se již od začátku snažil vytvořit dokonalý elektronický klavír, z kterého by měl hráč výborný zvukový i herní pocit. Celé snažení vyústilo v roce 1974, kdy pouhé dva roky po založení firmy Roland, představil legendární model EP-30. Právě tento model byl prvním elektronickým pianem na světě nabízející klaviaturu citlivou na dotek. Byl to průlomový krok v počátcích elektronické technologie klavíru. Dnes je tato technologie již dávno překonaná. U moderních digitálních pian se z ní stala zcela standardní záležitost. Samozřejmostí je také možnost nastavení různé tvrdosti úhozu.

Právě stage piana řady RD nejsou výjimkou a všechny se snaží dodržovat co možná nejlepší standard v této oblasti. Velkým průlomem jsou nové digitální technologie. Právě ony u této řady sehrávají velkou roli jak na poli kvality, tak na poli úspěšnosti. Historicky první nástroj této řady nesl označení RD-1000 (1986). Bylo to nejpokročilejší digitální piano své doby. Nabízelo pokročilou zvukovou technologii Roland SA (structured adaptive), která měla za úkol nabídnout uživateli co nejautentičtější zvuk piana. Ta s mnohými vylepšeními přetrvává prakticky dodnes. V dnešní nabídce najdete několik modelů. Vévodí jim samozřejmě V-Piano. Dalšími modely jsou RD-2000, RD-800, novinka RD-88 a RD-300NX. Jak je vidět Roland nemyslí jen na domácí, ale také na pódiové hráče. Chce jim dopřát stejný komfort ze hry i na pódiu. Poznámka: Čerpáno z připravované knihy Bohuslava Boba Ziky s pracovním názvem Historie Klávesových nástrojů.

 

Software

Z firemních stránek si můžete stáhnout ovladače k nástroji. V době testu byly k dispozici ve verzi 1.0.0 pro Windows (10 & 8.1) a macOS (10.13 & 10.14 & 10.15).

Ke stažení je zde také profil pro software MainStage. Pokud tedy tento prográmek nemáte, nemusíte být smutní. Jste-li vlastníky MacBooku a máte zbytečných 779 Kč můžete si MainStage3 zakoupit v App Store.

Díky tomuto prográmku pak využijete právě výše uvedený profil. A co víc, budete-li potřebovat nějaký specifický zvuk syntezátoru či Hammondek, nebo budete-li chtít využít třeba sampl ze své knihovny, nebude to díky tomuto programu ve spojení s RD-88 žádný problém. Nástroj vám hezky pomůže ovládat virtuální nástroje a syntezátory tohoto softwaru. Pohodlně tak můžete míchat reálné zvuky erdéčka s těmi softwarovými a vaše pódiové piano tím dostane další rozměr.

Roland RD-88 Stage Piano - digitální piano řady RD
Roland RD-88 Stage Piano - digitální piano řady RD

Závěrečné hodnocení

Roland RD-88 je lehce přenosné digitální pódiové piano, které se dá použít rychle kdykoliv a kdekoliv. Nástroj disponuje kvalitní klaviaturou a výborným zvukem. K dispozici je slušná nálož zvukových barev a kombinací. Celkovému zvuku nástroje dopomáhá velká škála efektových procesorů. Osmdesátosmička toho v základu nabízí daleko více. Například tři zóny, možnost rozdělení klaviatury, vrstvení zvukových barev, rytmer s přibližně dvěma sty patterny nebo audio přehrávač. Připojit můžete externí přehrávač, mikrofon, MIDI zařízení nebo počítač. Erdéčko lze také používat jako master keyboard nebo DAW kontrolér. Uplatnění je skutečně široké. A nemění to ani chybějící stojánek na noty. :-)

Pokud tedy hledáte kvalitní pódiové piano , které vám nabídne spoustu dalších možností, za zajímavou cenu, neměl by model RD-88 Stage Piano uniknout vaší pozornosti.

 

Info:

Cena za Stage Piano Roland RD-88 byla v době testu 29 990 Kč. Ale to bylo na počátku koronavirového období. Dá se očekávat, že cena v rámci kurzu koruny vůči euru v budoucnu mírně stoupne.

 

Plus:

výborná klaviatura (PHA-4)

zvuková kvalita

další zajímavá výbava a možnosti nástroje

rozměry a váha nástroje

 

Mínus:

absence notového stojánku

absence polyfonie v popisu technických dat

 

Technická specifikace

  

podporované formáty mp3 (48 kHz/32–320 kbps & VBR; wav (48 kHz/16 & 24bitů)
Efektové procesory Zone Multi-effects (3x 90 typů); Zone EQ (3x); Zone Tone Color (3x); Scene Multi-effect (IFX–90 typů); Symphatetic Resonance; Chorus & Delay (8 typů);
Reverb (6 typů); Master Compresor, Master EQ; Imput Reverb a EQ
vstupy & výstupy sluchátka – stereo jack (6,3 mm); Output L/Mono & R – 2x mono jack (6,3 mm); Mic Imput 1x mono jack (6,3 mm); Line Input stereo jack (3,5 mm); 3x mono jack (6,3 mm) pro Damper, FC1 a FC2; MIDI Out, USB Update (pro flash disk), USB Computer (podpora MIDI i Audia), vstup adaptéru
volitelné příslušenství stojany – KS-12, KS–10Z; pedály – DP–2, DP–10, EV–5, RPU–3; přepravní tašky (CB–88RL, CB–76RL); sluchátka (RH–5, RH–A7, RH–200S)
rozměry 1284 x 258 x 159 mm (šířka, hloubka, výška)
hmotnost 13,5 kg (i s adaptérem)

 

https://www.roland.com/global/products/rd-88/

Psáno pro časopis Muzikus