SE Reflection Filter - Filtr odrazů

SE Reflection Filter - Filtr odrazů
SE Reflection Filter - Filtr odrazů

Možná jste si v nedávných Novotách (Muzikus 10/2006 str. 24 a 25) všimli malého obloukového paravánku Reflection Filter od firmy sE Electronics, který lze nastavit za mikrofon, a odtlumit tak nevhodné odrazy, které k němu putují z akusticky málo přívětivého okolí. Může tak dofiltrovat odrazy, které by jinak málo pobral směrový mikrofon. Hodí se tedy pro záznamové externisty, když potřebují slušné nebo aspoň trochu slušnější akustické prostředí pro nahrávky v akusticky nepřívětivých místnostech, nebo pro domácí studia, když se manželce nehodí absorpční panel k záclonám.

Jako příslušenství dodávané kovové příruby a utahovací klíče jej správně předurčují jako příslušenství k mikrofonnímu stojanu. Válcovou plochu ve tvaru půloblouku z vnější strany tvoří povrchově upravený perforovaný ocelový plech, který je zevnitř polstrován v obdélnících seřazenou tvrdou akusticky pohltivou pěnou, na omak přes látku podobnou polystyrénu, ale doufám, že pevnější. Tlumení jest potaženo umělým sametem. Vnější rozměry, ač nikde neuváděné, po změření jsou 300 mm na výšku, 390 mm na šířku a 195 mm do hloubky půloblouku. Tloušťka vnitřního čalounění je asi 10 mm, tlumicí pěna je uložena po deskách asi 300 x 135 mm. Udělátko je pěkně řemeslně zpracováno, nikde netrčí nic ostrého, ani nic bez povrchové úpravy. Dokud nepotrháte krycí látku a nevyrýpete pěnu, mohlo by to i nějakou dobu vydržet. Pokud nenatáčíte hospodské rvačky nebo ve lví kleci, nebezpečí poškození hrozí asi jenom při přepravě.

Poněkud hůř se bez laboratoře ověřuje frekvenční průběh takového útlumu, ale dá se z rozměrů věci odhadnout, že pod nějakých 300 až 400 Hz toho paravánek už moc nenatlumí, protože ho milé vlnky jednoduše přeskočí. Také tlumicí hmota, podobna zateplení na barák, toho s dunivými basy asi moc nenadělá.

A nyní vlastní výsledek testu: Ano, funguje to. Paravánek byl vyzkoušen s kulovým mikrofonem v akusticky neupravené ratejně různým klapáním, tleskáním a tuřím hlasem autorovým nahrávanými do záznamu, a to jak s filtrem, tak bez něj. Výsledek byl jasně patrný i při letmém poslechu. S filtrem zněl záznam příjemněji, bez "ocasu" způsobeného odrazy od neupravené místnosti, přesněji s "ocasem" značně menším, protože z otevřené strany se k mikrofonu přece jen něco dostalo. Svůj účel tedy zařízení plní.

Jenom mě trošku zarazila prodejní cena jednoho takového kousku. Napadlo mě, jestli sem s tím nakonec nechodí z té Číny pěšky (Reflection Filter vyrábí sE Electronics se sídlem v Šanghaji). Doporučená cena je totiž 7922 Kč s DPH.

Psáno pro časopis Muzikus