Stagg SA−490 TCH

Stagg SA−490 TCH
Stagg SA−490 TCH

V roce 1958 vyšel z dílen amerického Gibsonu převratný model ES-335. Jednalo se o spojení dvou systémů z akustické a masívní elektrické kytary.

Dutým korpusem procházel středový javorový blok, který odstraňoval zpětnou vazbu při zesílení a přitom stále ještě zůstával kvalitní akustický tón. Kytara Stagg SA-490 TCH je přímý potomek, ale vychází z následného typu ES-355, u kterého byl použit blok z mahagonu a legendární vibráto Bigsby. Po vybalení jsem byl mile překvapen a vzpomněl jsem si taky na Chucka Berryho a Alvina Lee.

 

Popis

U čínských nástrojů není vždy vše tak, jak by mělo být. Dost velké procento výrobků má sporadickou kvalitu, která se nemusí projevit hned při koupi. S belgickou obchodní firmou Stagg jsme se již setkali vícekrát a kvalita opravdu kolísá. Při bližším ohledání testovaného nástroje u mne zavládly protichůdné pocity. Řemeslné dílenské zpracování bylo na velmi vysoké úrovni, zvláště lakování a celkový design na jedničku.

Slabinou zůstala klasicky elektronika a to, co jsem již viděl vícekrát - uvolněné kameny na kobylce. Tedy nedokonalá zámečnická práce s následkem chrastění a bzučení strun.

Co se týká materiálů, musím pochválit - vlepený krk mahagon z jednoho kusu, profil kulaté U, příjemný do ruky a hmatník z palisandru. Dojem luxusního výrobku tvoří i orientační značky z bloků perleti (jako ES-355).

Tělo je z lisované překližky - vespod javor, uvnitř mahagon (nebo velmi podobný strom?). Centrální blok je opět z mahagonu. Lemování je vícevrstvé a velmi vkusné po všech obvodech. "Protitrsátkový" kryt z šedé perleti je trochu neobvyklý, ale neruší. Celkově vše umocňuje chromový hardware, který s temně červenou působí opravdu krásně a vůbec ne lacině. Logo na hlavě bylo nahrazeno vsazenou perletí. Je to asi jeden z nejlepších nástrojů od Staggu, s nímž jsem se zatím setkal.

Ovládání je typicky dvousnímačové s trojpolohovým přepínačem a pro každý snímač tu máme dvojice potenciometrů volume a tónové clony. O co jsem haněl kobylku, o to musím pochválit ostatní hardware - ladicí mechaniky jsou olejové a pracují bezchybně.

Lahůdkou je licenční vibrato Bigsby, které nástroji vévodí. Funguje dokonale, lehce a kytaru posouvá o třídu výše. Problém byl ale jinde. Nultý pražec měl špatně proříznuté drážky (to už asi žluté prstíky v té neskutečné produkci nezvládají) a při pohybu pákou vibráta nebo vytahování struny zůstávají viset. Ale to není tak neřešitelné. Při hře vestoje má kytara dokonalou vyváženost a nic nebrání hráčově technice. A působí kompaktně a bytelně.

 

Zvuk

Hlavní vlastností a doménou kytary se stal velice pěkný sustain a hutnost zvuku. Jakby ne! Při použití již zmíněných materiálů k tomu musí nutně dojít, pokud je zachována konstrukce Gibsonu a kytarářské řemeslo. Taky je zde znát trochu předimenzovaná velikost těla. Již při hře nasucho je slyšet, že kytara ukrývá velký potenciál. AlNiCo snímačům chybí ten správný twang a prostorová barevnost, ale zvuk je plný, sytý a promítá se do něj prostor dutého těla, což je asi největší deviza kytary. Celkový tón je jakoby zastřený a chybí malé procento výšek. Potenciometry jdou lehce, nechrastí a přepínač kupodivu také ne, jak je již u levných nástrojů zavedeným zvykem.

 

Závěr

Kytara je to pěkná, kvalitně vyrobená, levná(!) a kdo miluje pololubové kytary, neměl by si vyzkoušení nechat uniknout. Hodí se prakticky do všech stylů (ovšem kromě metalu) - to už tenkrát u Gibsona věděli a taky to chtěli. Zdá se mi, že se vrací přesně ta móda vintage a retro nástrojů z šedesátých let a u Gibsona například nedávno vyšla z Custom Shopu podobná kytara. Hrál na ní Eric Clapton v legendární kapele The Cream. A jestli někdo viděl záznam z Woodstocku roku 1969, tak tam se to "pololubama" jen hemžilo. Zkrátka blues, rock and roll, jazz, jazzrock i pop měly vždycky v zádech tenhle univerzální nástroj.

 

Cena:

Stagg SA-490 TCH je pololubová elektrická kytara typu Gibson ES-355, vhodná pro univerzální použití. Cena je 8690 Kč.

 

Plus:

vynikající poměr cena/kvalita

dobré stavební materiály

design

kvalitní vibráto typu Bigsby

univerzálnost nástroje

 

Mínus:

závadná kobylka

špatné seřízení

laciné snímače

Psáno pro časopis Muzikus