Steinberg Cubase 4 - nová verze populárního hudebního softwaru

Steinberg Cubase 4 - nová verze populárního hudebního softwaru
Steinberg Cubase 4 - nová verze populárního hudebního softwaru

Těsně před Hudebním veletrhem vydal Steinberg novou verzi svého hudebního produkčního softwarU: Cubase 4.

V té době vyšlo na světlo světa i Cubase Studio 4. Obě verze vycházejí ze svých trojkových řad, respektive Studio 4 je mírně ořezaná verze velké "kjubejsky". Čtvrtá verze přinesla nové VST efekty a nástroje, nové řešení správy multimediálních souborů a presetů, upravené GUI - graphic user interface - ovládání a routování zařízení ve studiu pomocí Control Room a řadu téměř nepostřehnutelných drobností.

 

GUI - jak to vlastně vypadá

Pokud postavíte SX3 a novou verzi vedle sebe, uvidíte změnu hned po naběhnutí programů: čtyřka je taková kulatější a opravdovější, víc se podobá hardwaru. Asi nejvíce změn se dočkal Track Inspector a Mixer. A to nejen po stránce vizuální, ale i funkční. Track Inspector je teď konfigurovatelný - některé panely si můžete vyjmout ze zobrazení a jiné zase přidat.

V editačním okně kanálového mixeru dostalo více místa okno ekvalizéru - nyní je asi tak čtyřikrát větší. Rovněž si můžete zvolit, jaké části chcete vidět - třeba routování externích efektů. I mixer jako takový se dočkal změn: nyní si už můžete nechat zobrazit třeba ovládání pro studiové efekty. Samozřejmostí je tady i uložení nastavení jak jednotlivých šavlí, tak celého mixu - ale to už známe z minulých verzí. Novinkou je však procházení nastaveními pomocí MediaBay a nového správce presetů.

Celý engine Cubase včetně nových efektů a nástrojů byl pozměněn tak, aby minimalizoval vytížení procesoru. Oproti projektu, který mi v Cubase SX3 zatížil procesor asi na 20 %, se v Cubase 4 zatížení snížilo asi o 5 až 7 %.

 

Správce presetů, MediaBay, Loop Browser a SoundFrame

Všechny stopy mohou mít své nastavení uložené v souboru na disku a podle potřeby je lze vyvolávat. To se už neděje složitě, ale jednoduše pomocí správce presetů. Kompletní nastavení stopy - track preset - můžete jednoduše vytvořit pomocí dvou kliknutí myši a stejně tak snadno přednastavení vyvolat. A to nejen pro jednu stopu, ale i pro více stop zároveň. Uloží se snad vše: nastavení mixeru, ekvalizéru, panoramy, insertů atd.

Presety jsou samozřejmě i u VST nástrojů a efektů. Správce presetů však můžete využívat jen u nově přidaných VST, u těch dřívějších správce, bohužel, nefunguje. Můžete v něm i vyhledávat a třídit presety podle různých kritérií.

Správce presetů je součástí MediaBay: jakéhosi multimediálního centra pro prohlížení, vyhledávání, třídění, filtrování a správu multimediálních souborů (a samozřejmě i presetů) ve vašem počítači. K jednotlivým souborům a presetům můžete dokonce přidávat vlastní metadata, která později využijete při filtrování.

Loop Browser a SoundFrame téměř jedno jsou: Loop Browser je určen především pro vyhledávání a správu smyček, SoundFrame pro práci s multimediálními soubory - a opět jsou součástí velké a mocné MediaBay. U nich ale vidíte i náhled obálky zvuku a můžete si soubor poslechnout.

 

VST efekty

Ke Cubase 4 jsou přiloženy efekty podle nového standardu VST3. Změny poznáte už při prvním užití: k ukládání nastavení se používá správce presetů, z čehož vyplývá krásné a pohodlné vybírání z celé řady nastavení. Zejména filtrování podle parametrů je příjemné usnadnění. Další výhodou je multikanálovost: mohou pracovat ve stereu, monofonně nebo třeba v 5.1 zapojení. V Cubase 4 je takovýchto plug-inů od výrobce třicet dva, plug-inů ve verzi 2.4 dalších dvacet (u těch nefunguje třeba správce presetů). Zajímavým novým VST plug-inem je chromatická ladička, skvělý je taky deseti a třicetikanálový grafický ekvalizér. Efekty můžete i pouhým chycením a vložením přearanžovat na nové místo (Drag & Drop).

 

VST nástroje

Do Cubase 4 přibyly i nové VST instrumenty. Embracer a Monologue známe už z Cubase SX3, kam se dostaly s jednou z aktualizací, ale přibyly i čtyři nové synťáky: Prologue, Mystic, HALionOne a Spector. Prologue je virtuální hybridní analogový synťák se třemi oscilátory, multirežimovým rezonančním filtrem, čtyřmi generátory obálky, dvěma modulačními oscilátory a pěti efekty. Mystic používá pro vytváření zvuků fyzikální modelování a spektrální filtry. Má tři paralelní hřebenové filtry se zpětnou vazbou a stejně jako Prologue čtyři generátory obálky, dva LFO a pět efektů. HALionOne je založen na enginu nástroje HALion 3 a pracuje s nasamplovanými zvuky. Obsahuje šest set zvuků nástrojů a padesát osm bicích sad. Spector je další virtuální analogový syntetizér. Obsahuje dva univerzální spektrální filtry a šest oscilátorů na jeden hlas. Zvuk však můžete vytvářet obyčejným kreslením obálky do nástroje.

 

MIDI

To zůstalo - nepočítaje drobné změny v editačním okně mixeru stop - v podstatě beze změny. Všech šestnáct MIDI plug-inů je známých už z předchozích verzí a mixer mapy také zůstal v původní podobě. A když říkám v původní, tak úplně. Nelze použít ani správce presetů, dokonce i vzhled zůstal naprosto stejný jako v předchozích variantách. Zdá se mi, že od verze SX2 Steinberg zcela vypustil ze zřetele muzikanty pracující s MIDI. Stále nelze MIDI efekty (jako například MIDI Control) ani vlastní mixer mapy ovládat pomocí externího Generic Remote Control zařízení! Tahle funkce mi v SX2, SX3 a teď i v Cubase 4 moc chybí. Naposledy tahle možnost byla, pokud se nepletu, implementována ve verzi SX1, pak ale zmizela nadobro.

 

Okno projektu

V projektovém okně se kromě vzhledu téměř nic nezměnilo. Přibyl však nový typ stopy: Instrument Track. Jde v podstatě o jakousi alternativu pro seznam VST nástrojů ve spojení s MIDI stopou. Jednak v ní můžeme nastavovat MIDI parametry, jednak můžeme využívat presety nástrojů.

 

Control Room

To je asi největší posun oproti předchozí verzi k využití ve větších domácích či profi studiích. V Control Roomu, což je vlastně takový mix, si můžete naroutovat šest externích vstupních zařízení - třeba CD, DAT nebo DVD, můžete dokonce použít jednu linku pro Talkback (mikrofon do odposlechů muzikantů), jednu sluchátkovou sběrnici, čtyři odposlechové kanály a čtyři sady kontrolních monitorů. Do jednotlivých odposlechů lze pouštět samostatný klik, výstup můžete do sad kontrolních monitorů pouštět ve stereu i v monu, popřípadě i ve vícekanálové formě. Tím vším odpadá nutnost použití hardwarového mixu při živém nahrávání skupin s větším obsazením, navíc třeba bubeníkovi pošlete do odposlechu klik, a ostatním ne. Bohužel, jen čtyři výstupy do monitorů je někdy docela málo, ale díky alespoň za to.

 

Score Editor

Editor partitur se také dočkal pár změn, za zmínku snad ale stojí jen nové fonty pro notové symboly. Většina funkcí včetně MIDI Meaning (což je vlastně převedení hudebních symbolů na MIDI události) se nacházela i v předešlých verzích, nicméně byla poněkud hůře dostupná a práce s partiturami byla o trochu obtížnější. Ale i tak, Cubase, ač umí partitury vytvářet a tisknout, není tím pravým ořechovým pro tvorbu notových partů. Myslím, že je vhodné přikoupit alespoň jednoduchý notační software, který toho umí mnohdy víc a lépe.

 

Import - export

Cubase samozřejmě umí otvírat celou řadu souborů: nativním formátem je Cubase project (*.cpr), takže zpětná kompatibilita pro SX verze je zaručena. Bohužel, do nové verze nebyl implementován import z verzí Cubase 5.x, což osobně považuji za hrubý nedostatek - zřejmě se na to Steinberg dívá jinak; určitě ale nejsem sám, kdo pětkovou verzi ještě používá právě kvůli dobré práci s MIDI a SX spíše pro recording. Import dalších souborů (video, zvuk z videa, zvukové a MIDI soubory nebo třeba Tempo stopy) zůstal zachován. Export je totéž v bledě modrém.

 

Cubase 4 versus Cubase Studio 4

Cubase Studio 4 je mírně ořezaná verze plného Cubase 4. Hlavní rozdíly najdete v maximálním množství audio vstupů (C4: 256/CS4: 128), počtu slotů pro VST nástroje (64/32), Cubase studio 4 také neobsahuje Control Room, rozšířené EQ, surroundové kanály, možnost připojit externí efekty a nástroje a též nemá MIDI Device Editor. MediaBay je v ořezané verzi, místo padesáti dvou efektů má Studio jen třicet tři a z VST nástrojů zůstal jen HALionOne a Prologue. Rovněž nemůže exportovat do MP3 (to se musí provést updatem aplikace). Cubase Studio 4 má rovněž jen jeden algoritmus pro dithering.

Zdá se mi, že se Cubase začíná obracet spíše k větším studiím než k obyčejným muzikantům.

Je s podivem - no, možná je to na druhou stranu dobře - že po necelých dvou měsících po vydání finální verze se na internetu objevila první záplata, která řeší některé problémy s VST3 plug-iny a nástroji, MediaBay, Score Editorem a lokalizacemi; bohužel, čeština jako vždy chybí.

 

Info:

Cubase 4 a Cubase Studio 4 jsou nové verze populárního hudebního softwaru. Seženete je za doporučenou cenu 24 890 Kč a Cubase Studio 4 máte za 11 390 Kč. Velice levně - takřka za pusu - seženete upgrade nebo školní verze. Pro účely testu zapůjčil: DISK Multimedia s.r.o. , 516 454 769, disk@disk.cz , www.disk.cz

 

Plus:

hezčí prostředí

Control Room

MediaBay a správce presetů

cena upgrade

nové nástroje

a množství presetů

 

Mínus:

MIDI funkce a efekty

nemožnost importovat Cubase 5.x songy

nástroje Embracer a Monologue nejsou pro Intel Mac

Psáno pro časopis Muzikus