Sterling by Music Man Ray 35 - aktivní pětistrunná baskytara

Sterling by Music Man Ray 35 - aktivní pětistrunná baskytara
Sterling by Music Man Ray 35 - aktivní pětistrunná baskytara

Sterling by Music Man má americkou hlavičku, nad kvalitou bdí Korejci a nástroje jsou vyráběné v Indonésii. Přes tyto poněkud neuvěřitelné informace se jedná o instrumenty pozoruhodné...

Firma produkuje kopie nástrojů Music Man v příznivějším cenovém pásmu, než na jaké jsme zvyklí od originálů z Ernie Ball. Nástroj Ray 35, který jsem testoval, je vlastně pětistrunný StingRay vyrobený v Indonésii.

 

Tělo

Má klasické ergonomické tělo s lehkým vybráním v místě, kde si hráč opírá předloktí pravé ruky. Krk nástroje má dvacet dva pražců a není zezadu nalakován lesklým lakem tak jako originál. Lesklý povrch má tělo a hlava nástroje. Zachováno je nesymetrické ladění na hlavě (čtyři kolíky na jedné a jeden na druhé straně), osazení typickým kobylkovým humbuckerem s obřími jádry cívek - zkrátka StingRay.

 

Elektrika

Nástroj je vybaven originálním aktivním ekvalizérem Music Man, který mezi baskytarovými předzesilovači vždy boduje. Rovněž snímač je originál Music Man.

 

Ovládací prvky vypadají takto: čtyři potenciometry a jeden třípolohový přepínač. Potenciometr nejblíže ke krku slouží jako hlasitost. Pak následuje aktivní ovládání výšek, středů a basů, vše s aretací středové polohy uprostřed dráhy. Třípolohový přepínač nabízí tři zapojení snímače. Zde se rozchází nákres v průvodní brožuře k nástroji s textovým popisem funkce. Po poklepu mincí na jednotlivá jádra cívek při všech třech polohách se ale kloním k pravdivosti nákresu. To znamená, že poloha přepínače směrem ke kobylce je paralelní zapojení cívek, prostřední poloha je sériové zapojení cívek s jakýmsi filtrem a poloha směrem ke krku je sériové zapojení bez tohoto filtru. Obchází se zde zapojení pouze jedné cívky. Byla by to další zvuková možnost, nicméně by měla v mnoha případech sklon nabírat brum.

 

Krk, kobylka, dřevo.

Kobylka nástroje je velmi jednoduchá (tak jak je tomu ostatně i u originálu), neumožňující protáhnutí strun skrze tělo. Stabilní polohu strun vymezují dva válečky, mezi kterými je umístěna pětice kamenů na kobylce. Kobylka je přišroubovaná k tělu třemi šrouby.

 

Vstup pro jack je na místě, které je asi nejobvyklejší, z boku nástroje, přibližně mezi potenciometrem basů a středů. Není zahlouben.

 

Předzesilovač je napájen jednou devítivoltovou baterií, která je uložena v plastovém pouzdře zahloubeném v zadní části těla a je snadno vyměnitelná.

 

Tělo nástroje je vyrobeno z lehkého jasanu a krk z javoru, tedy absolutně typická kombinace, jakou známe u nástrojů Jazz Bass a Precission Bass. Mnou testovaná baskytara má palisandrový (hnědý) hmatník. Podle prospektu se však vyrábí i model s javorovým hmatníkem, kde lze předpokládat ještě větší „štiplavost“ v pásmu středo-výšek.

 

Ladicí mechaniky vypadají velmi poctivě a fungují perfektně. Nicméně ze zkušenosti vím, že v tomto ohledu není počáteční stav bernou mincí...

 

Poslechněte si nahrávky slavné zpěvačky Sade. Její dvorní basista Paul Spencer Denman byl po celá desetiletí zarputilým uživatelem Music Mana StingRay. Typický natural zvuku tohoto nástroje dominuje například ve skladbách Paradise nebo Hang on to Your Love.

 

Hodnocení

Baskytara Ray 35 mě velmi příjemně překvapila. Zacvičil jsem si na ni, zahrál s kapelou a srovnal jí s mou šestnáct let používanou Yamahou TRB-5. Ray je živý, má skvěle znělé hluboké „há“ (subkontra H). Výrazné alikvoty tonů jsou barevné. Dynamika nástroje je rovněž skvělá. Dřevo prostě hraje. Otázka je, jak je to s jeho vysušením, a tedy s trvanlivostí... Nedivím se, že předzesilovač Music Man vítězí ve světových soutěžích. Pásma ekvalizéru jsou perfektně muzikantsky vyladěná a jejich zdvih či propad je akurátní. Třípolohový přepínač, který mimochodem původní klasický čtyřstrunný StingRay neměl, nabízí tři modifikace zvuku, z nichž každá má něco do sebe. Tím se nástroj stává univerzálnějším. Ještě univerzálnější by však byl, kdyby byl vybaven i krkovým snímačem. Ve srovnání s Yamahou TRB-5 má Ray 35 nepatrně méně pohodlný krk a jiný rádius hmatníku (Yamaha 20”, Ray 12”). Ale to je tak trochu i věc zvyku.

 

Info:

Sterling by Music Man Ray 35 je aktivní pětistrunná baskytara, levnější verze Music Mana StingRaye 5, vyráběná v Indonésii, kontrolovaná a seřizovaná Korejci pod hlavičkou americké firmy Sterling by Music Man. Cena je 23 690 Kč.

 

Plus:

zvuk

cena

design

Mínus:

nemožnost zapojení snímače jako singl

 

Technická specifikace:

Menzura: 86,4 cm

Materiál těla: lehký jasan

Materiál krku: javor

Materiál hmatníku: rosewood (nebo javor)

Počet pražců: 22

Radius hmatníku: 12“

Snímač: AlNiCo Humbucker, SBMM Design

 

www:

www.sterlingbymusicman.com/ray35

Psáno pro časopis Muzikus