Tascam DR-07 a DR-100 - dvoustopá nahrávací zařízení určená hlavně do terénu

Tascam DR-07 a DR-100 - dvoustopá nahrávací zařízení určená hlavně do terénu
Tascam DR-07 a DR-100 - dvoustopá nahrávací zařízení určená hlavně do terénu

V dnešním testu se podíváme na dvě novinky firmy Tascam - Portable Digital Recorder DR-07 a DR-100, které byly uvedeny na trh právě na jaře letošního roku.

Jednou ze čtyř divizí Teac Professional, kterou znají snad všichni muzikanti, je Tascam. Právě tato firma nám muzikantům již pěknou řádku let dodává různá nahrávadla. Dvě z nich, DR-07 a DR- 100, která jsou určené pro stereofonní nahrávání, vám představím v dnešním testu.

 

První seznámení s DR-07

Po vybalení obsahu z krabice naleznete mimo DR-07 ještě USB kabel, dvě alkalické baterie typu AA,

windscreen, 2 GB SD kartu a manuály. K mému překvapení chyběl adaptér!

Přístroj samotný je proveden v šedo-stříbrné kombinaci. Na předním panelu je umístěno sedm funkčních tlačítek - I/O Loop, dvě tlačítka pro rychlý pohyb v songu, PB Control, Menu, Stop/Home. Dále je

zde kombinované alfa dial kolečko s multifunkčním tlačítkem, displej a ledka pro signalizaci Peak. Na pravé straně jsou dvě tlačítka Output Level, kolečko pro zesílení či zeslabení, kombinovaný výstup sluchátka/linka a linkový vstup. Na levé straně najdete tlačítka Power a Hold, pod krytkou schovanou šachtu pro paměťovou kartu a mini USB konektor, který slouží po připojení k počítači. Nad ní je vstup pro adaptér. Na přední straně DR-07 je interní dvojice mikrofonů a vstup pro externí stereo mikrofon. Všechny vstupy i výstupy jsou v provedení stereo jack 3,5 mm. Zadní strana schovává krytku, pod níž jsou umístěny dvě tužkové baterie. Na první pohled působí přístroj jednoduše a kompaktně.

 

První seznámení s DR-100

Balení DR-100 obsahuje přístroj samotný, USB kabel, Li-ion baterii BP-L2, propojovací kabel k dálkovému ovládání, dok pro dálkové ovládání, baterii CR2025, dálkové ovládání, obal pro přístroj, windscreen, SD kartu 2 GB a manuály. I u tohoto modelu bohužel chyběl adaptér!

Model DR-100 je proveden v černo-stříbrné kombinaci a už na první pohled vypadá profesionálně, což podtrhuje jeho kovové šasi. Na předním panelu najdete jedenáct funkčních tlačítek - Home, Menu, PB Control, I/O Loop, Quick, dvě tlačítka pro rychlý pohyb v songu, Stop, Play/Pause, Record a Auto. Dále alfa dial kolečko s tlačítkem pro potvrzení, jeden čtyřpolohový přepínač - Line, Uni, Omni a XLR, displej a vpravo od něj kolečko Input L/R, které je větší částí umístěno spíše na pravé boční straně. Vlevo od displeje jsou dvě LED diody Peak a Charge. Nad displejem je umístěn odposlechový reproduktorek. Mezi displejem a reproduktorem je umístěna první dvojice ze čtyř mikrofonů s označením OMNI. Na pravé straně je šachta, do které se vkládá Li-ion baterie. Levá strana obsahuje tři jackové zdířky 3,5 mm - Line Out, In a sluchátkový výstup. Dále kolečko pro zesílení sluchátek či zabudovaného reproduktoru, tlačítko Power, přepínač Hold, vstup pro adaptér a port mini USB. Dolní strana obsahuje dva XLR Mic In L/R a vstup pro připojení kabelu dálkového ovládání. Na horní straně je umístěna druhá dvojice mikrofonů s označením UNIT Mic R/L. Mezi nimi pod krytkou je šachta pro paměťovou kartu. Zadní strana obsahuje čtyři přepínače - Mic Gain, +48 V, Auto/Limiter a Speaker. Pod nimi najdete šachtu pro dvojici tužkových baterií typu AA.

 

První zapnutí DR-07

Po vložení baterií a prvním zapnutí přístroje se na oranžově podsvíceném displeji objevila animace s logem modelu a verzí OS 1.1.0017. Podsvícení displeje se automaticky po pěti vteřinách vypnulo, aby se šetřila baterie. Po stisku tlačítka Menu jsem se jal pomocí alfa dialu a multifunkčního tlačítka prozkoumávat možnosti systému. V sekcích Information, Browse, Playlist, Play Mode, Input Setting, Rec Setting, Divede, Setup a Date/Time můžete nastavit všechny potřebné funkce tohoto přístroje. Menu je uspořádáno logicky a nastavování jednotlivých parametrů je intuitivní, takže jej zvládne každý i bez manuálu.

 

První zapnutí DR-100

Po zapnutí DR-100 se objevila stejná animace s logem a jinou verzí OS 1.10.0021. I u tohoto modelu se podsvícení displeje automaticky vypne po pěti vteřinách. Po stisku tlačítka Menu se objevila téměř stejná nabídka jako u modelu DR-7. Navíc zde je Mix Balance, File Name a Battery. I u modelu DR-100 je vše uspořádáno logicky a intuitivně, navíc však přibylo několik funkcí a vychytávek.

 

DR-07 v praxi

Tento digitální rekordér má k dispozici vestavěný kondenzátorový stereo mikrofon. Stačí si tedy navolit požadovaný formát nahrávky, wav či mp3, nastavit úroveň a můžete začít nahrávat. K dispozici je také zabudovaný analogový limitér, Low Cut filtr a Auto Gain Control. V režimu přehrávání můžete využít smyčky, opakování nebo Pitch Control. Záznam samotný je ukládán na média SD či SD HC. Maximální délka je závislá na použitém médiu a zvoleném formátu. Odposlech je možný pouze přes připojená externí sluchátka, a to i během záznamu.

Záznam pomocí interního stereo mikrofonu proběhl bez jakýchkoliv problémů. Úroveň hlasitosti je možné jednoduše řídit během záznamu, což každý uživatel jistě ocení. Přístup k různým parametrům byl možný i během natáčení. Záznam samotný zněl vyrovnaně. To stejné platilo i pro linku. K přístroji můžete připojit také externí stereo mikrofon, což by mohlo v některých případech nahrávku ještě vylepšit. Výdrž baterií byla u nahrávání i přehrávání cca o jednu hodinu vyšší, něž bylo uvedeno v manuálu (7,5 hodiny pro nahrávání a 8,5 pro přehrávání), jelikož jsem použil dvojici baterií Ni-MH 2000 a zvolil patřičné nastavení baterie.

 

DR-100 v praxi

Druhý digitální rekordér má pro stereo nahrávání možnost výběru hned ze dvou dvojic zabudovaných mikrofonů. První z nich, s označením UNI, je dvojice směrových mikrofonů, která se hodí hlavně pro záznam instrumentalistů, kapel či mluveného slova. Druhá, s označením OMNI, má všesměrovou charakteristiku. Pokud vám nebude vyhovovat ani jedna z možností, můžete pomocí XLR konektorů připojit dvojici externích mikrofonů profi kvality. K dispozici je také fantomové napájení +48 V pro kondenzátorové mikrofony. Kromě stereofonního záznamu umí DR-100 také díky funkci Overdubbing nahrát již přes existující záznam třeba zpěv či sólový nástroj, což je určitě zajímavá funkce. Další funkce pro nahrávání i přehrávání jsou shodné s DR-07. To stejné platí i pro záznamová média.

DR-100 můžete ovládat i dálkově, pomocí přiloženého dálkového ovladače. Na výběr jsou dvě varianty. První varianta je s pomocí samotného ovladače, tak jak jste zvyklí třeba u TV, a druhá pomocí kabelu, kdy vložený ovladač v kolébce připojíte k přístroji samotnému.

Co se týče nahrávání, přístroj skýtá daleko lepší komfort, možnosti i parametry než jeho menší kolega DR-07. Záznam, který jsem provedl jak pomocí čtyř interních mikrofonů tak externí dvojicí AKG 1000S zněl velmi přesvědčivě. Rozdíl v záznamu mezi dvojicí UNI, tedy směrových mikrofonů a AKG 1000S, nebyl na první poslech postřehnutelný. Z čehož vyplývá, že čím lepší externí mikrofon použijete, tím lepšího výsledku se doberete!

Co se týče provozu na baterie, je DR-100 takový malý žrout. Ale nelekejte se, přístroj má k dispozici dvojici baterií, které můžete použít zvlášť nebo i dohromady. Pokud tedy máte nainstalovány baterie Li-ion i AA, stačí navolit, která z dvojice baterií bude hlavní, a přístroj automaticky přepne vždy na záložní baterii. Provoz na baterie plně odpovídal údajům uvedeným v manuálu, tedy cca devět hodin pro nahrávání i přehrávání při použití obou baterií.

 

Komunikace s počítačem

Oba přístroje je možné připojit k počítači pomocí mini USB. Podporován je jak operační systém Windows, tak i Mac OS, což je dnes jakýsi standard.

Pokud tedy propojíte přístroj s počítačem, operační systém automaticky detekuje přístroj, kde se objeví jako další disková jednotka s označením DR-07 nebo DR-100. Poté stačí kliknout na danou ikonu přístroje, a jste na kartě s daty. Jak jednoduché.

Na kartě najdete tři složky s daty - Manual, Music a Utility. Data lze přetahovat obousměrně, což znamená například natočené skladby do počítače a upravené zase nazpět. Práce je podobná jako v počítači. Pracujete s kořenovým adresářem, složkami a datovými soubory. Pomocí USB portu je také možné provést upgrade firmware. V době testu byl k mání nový firmware pro DR-07 ve verzi 1.02.

 

Závěrečné „rezimé“

Přístroje vyráběné pod značkou Tascam jsou určitě za tu řádku let, co jsou vyráběny, zárukou kvality. Příkladem jsou toho i stereofonní rekordéry DR-07 a DR-100, které svojí kvalitou a výbavou rozhodně převyšují svoji cenu.

DR-07, který je menším bratříčkem DR-100, v základu nabízí audio standardy wav i mp3, stereo mikrofon, dobře a jednoduše řešený OS a další funkce, které nejsou běžné u levnější třídy. Sedmička je zatím nejlevnějším dvoustopým rekordérem na českém trhu!

DR-100 je daleko bytelnější a propracovanější přístroj, který skýtá veškerý komfort pro profesionální stereo záznam audia, ať již pomocí dvou interních dvojic mikrofonů či externí dvojice mikrofonů. Na přístroji najdete takové vychytávky, jako je třeba overdubbing. I zde je OS a jeho Menu více než komfortní!

Oba přístroje se ovládají jednoduše a intuitivně, takže hned po vybalení z krabice s nimi můžete bez problémů začít nahrávat.

Jediná vadička na kráse jsou adaptéry, které bohužel nejsou součástí základní dodávky a musí se extra dokupovat. Dovolím si tvrdit, že přiložený adaptér by určitě základní cenu o moc nezvýšil.

Myslím, že oba přístroje mohou být ideálním řešením pro všechny muzikanty, učitele hudby, novináře, reportéry a další profese, kde je zapotřebí vysoká kvalita nahrávek v kombinaci s jednoduchostí obsluhy. Pokud tedy uvažujete o koupi takového přístroje, doporučuji jejich vyzkoušení u vašich prodejců. Mým favoritem je DR-100.

 

Info:

Tascam DR-07 a DR-100 jsou dvoustopá nahrávací zařízení určená hlavně do terénu. Jedná se o jarní modelovou řadu roku 2009. Cena DR-07 je 4479 Kč a DR-100 je za 9458 Kč.

 

Plus:

výborný poměr výkon/cena u obou výrobků

dálkové ovládání u DR-100

řešení dvojího napájení z baterií u DR-100

dodávané ochranné pouzdro pro DR-100

dodávané windscreen u obou modelů

robustnost a vybavenost DR-100

 

Mínus:

absence adaptéru u obou modelů

 

DR-07

formáty: mp3 - 32-320 kbps, samplovací frekvence 44,1/48 kHz, VBR pouze pro přehrávání, ID3 tag podpora v2.4, wav - 16/24 bitů, samplovací frekvence 44,1/48 kHz

displej: podsvícený grafický LCD

médium: SD karta 64 MB-2 GB nebo SD HC karta 4-32 GB

vstupy: Line In, Mic In, vstup pro adaptér DC/In 5V

výstupy: kombinovaný sluchátka/Line Out

interní mikrofony/repro: ano - 1 stereo dvojice/ne

USB/podpora OS: ano - Mini-B podpora USB 2.0/Windows 2000 SP4, XP, Vista. Mac OS 10.2 a vyšší

další výbava: USB kabel, 2 alkalické baterie typu AA, windscreen, SD karta 2 GB

volitelná výbava: AC adaptér PS-P520

rozměry: 55 x 137 x 27 mm (šířka, hloubka, výška)

váha: 130 g (bez baterií)

 

DR-100

formáty: mp3 - 32-320 kbps, samplovací frekvence 44,1/48 kHz, VBR pouze pro přehrávání, ID3 tag podpora v2.4, wav - 16/24 bitů, samplovací frekvence 44,1/48 kHz

displej: podsvícený grafický LCD

médium: SD karta 64 MB-2 GB nebo SD HC karta 4-32 GB

vstupy: 2x XLR Mic In, Line In, Mic, vstup pro dálkové ovládání, vstup pro adaptér DC/In 5V

výstupy: Line Out, sluchátkový

interní mikrofony/repro: ano - 2 stereo dvojice/ano

USB/podpora OS: ano - Mini-B podpora USB 2.0/Windows 2000 SP4, XP, Vista. Mac OS 10.2 a vyšší

další výbava: USB kabel, Li-ion baterii, kabel pro připojení dálkového ovládání, dok pro dálkové ovládání, dálkové ovládání, baterie CR2025 pro dálkové ovládání, obal pro přístroj , windscreen, SD karta 2 GB

volitelná výbava: AC adaptér PS-P520

rozměry: 80 x 153 x 35 mm (šířka, hloubka, výška)

váha: 290 g (bez baterií)

Psáno pro časopis Muzikus