VOYAGER 1 - Beat Xtraktor

ÚVOD
V DJ magazínu "Daniel Duffel" se praví, že Beat Xtraktor je "ztracená linka mezi audio a MIDI". To však není přesný význam tohoto zajímavého přístroje, který bych doporučil začínajícím DJs, ale hlavně pro "live" hrající muzikanty využívající propojení mixující DJ + počítačově řízený a ovládaný sekvencer.
POPIS PŘÍSTROJE
NA PRVNÍ POHLED
Přístroj jsem převzal na testování s krátkým ohodnocením či větou "Slyšel jsem, že po tomhle přístroji touží každý DJ". Doma jsem proto jako "toužící" DJ vytáhl přístroj z malé krabice a vykoukla na mě celkem pohledná černá skříňka s několika červenými tlačítky, dvěma 3místnými číslicovými displeji a několika LEDkami. K tomu všemu byl přibalen adaptér na 9V.
Nedočkavě jsem zapojil Beatxtraktor podle návodu ke své DJ sestavě (dva gramofony, mixážní pult GEMINI 626) a "čekal Zázraky". Opravdových zázraků jsem se napoprvé nedočkal, ale pěkně postupně.
Nebylo těžké se na ovládacím panelu orientovat a i bez návodu je člověk schopen pochopit základní významy jednotlivých tlačítek. Takže stručně a jednoduše k tomu, co jsem napoprvé zjistil. VOYAGER 1 analyzuje audio signály z gramofonu nebo CD/TAPE a propočítává bpm skladeb (pro neznalé Beats Per Minute - počet úderů za minutu). Bpm jsou monitorovány průběžně a tak při zrychlování a zpomalování
vašeho gramofonu, případně CD s regulací rychlosti, ukazuje strojek přesně bpm vašeho zvukového záznamu. Zvolíte si tedy
kanál, který potřebujete, a rychlost na vašem gramofonu měníte, až oba audio signály ukazují stejná bpm.
Zde docházím k prvnímu zjištění: VOYAGER 1 ukazuje bpm pouze na celá čísla (vnitřně analyzuje daleko přesněji - viz dále), což je pro tento účel naprosto nevyhovující. Stejně nezbývá nic jiného, než použít sluchátka a přesnou rychlost doladit podle svého sluchu či hluchu. Dále se již tomuto problému věnovat nebudu, protože by tento test mohl sklouznou k popisu mixování DJje. Celé první seznámení bych označil jako nudné a zbytečné, snad jen začínající DJ (nebo přesněji DJ, který se učí mixovat) tuho funkci ocení jako pomůcku pro seřízení rychlosti, i když kupovat přístroj pro tento účel bych rozhodně nedoporučil.
PRACUJEME S MIDI
Správně jsem však tušil, že VOYAGER 1 nabízí určitě víc. To nejzajímavější a podle mě nejdůležitější využití VOYAGERu 1 je propojení s MIDI výstupem. Přístroj umožňuje použít beaty z jednoho kanálu ke generování MIDI hodinového signálu, který probíhá při synchronizaci zvukové stopy umožňující připojení k jakémukoli MIDI sekvenčnímu modulu (jak jsem se v návodu dočetl je to např. ROLAND's MC 303/MC 505, EMU's ORBIT/PLANET PHATT , QUASIMIDI's, RAVE-O-LUTION 309) nebo k jakémukoliv počítačovému sekvenčnímu softwaru přizpůsobenému k automatickému připojení a sledování tempa zvuku (např ReBirth RB-338, CUBASE).
Já sám jsem měl k dispozici právě tyto dva programy. Nebudu se nyní věnovat popisu programů pro zpracování a tvorbu tracků, tzv.
trackerům. Možná si o nich řekneme něco v dalších číslech časopisu.
Po připojení na MIDI výstup jsem mohl zjistit další plejádu zatím skrytých funkcí přístroje a dalších zajímavých vlastností. Tak za prvé mne zaujal způsob, jak VOYAGER 1 prakticky realizuje regulaci rychlosti bpm, kterou bylo možno nyní na monitoru přesně sledovat. Ačkoli display informuje o bpm v celých jednotkách, interně pracuje přesněji - teoreticky v setinách bpm. Přístroj přesnou hodnotu rychlosti reguluje změnou bpm ve skocích v celých hodnotách měnících se v rozmezí maximálně -10 až +10 bpm v určitých časových intervalech (např. několik setin vteřiny). Dalo by se říci, že aproximuje přesnou rychlost po skocích. Hlavní funkcí, tak jako v předešlém případě (bez připojeného MIDI), je regulace rychlosti. V tomto případě je to o to zajímavější, že rychlost se reguluje automaticky. Inteligentní
software VOYAGERu 1 totiž průběžně monitoruje a opravuje relativní zvuk i synchronizaci MIDI beatů, aby byl zachován společný rytmus, a pak sleduje jakoukoli změnu rytmu/tempa v reálném čase a pracuje podle toho, jak měníte rychlost na vašem gramofonu/CD.
Když se podaří přístroji seřídit rytmus, je zároveň naprogramován do vašeho MIDI sekvenceru a může být přesně zkontrolován přímo ze zvuku (signálu), zatímco vás nechá dělat vaší vlastní MIDI hudbu, včetně bicích a vytvářet konečné, individuální DJ provedení.
OVLÁDÁNÍ PŘÍSTROJE
Při práci určitě využijeme oba displeje CHANNEL 1 (1.), CHANNEL 2 (5.), které zobrazují bpm z prvního, resp. druhého kanálu. S tím souvisejí tlačítka CHANNEL 1 (2.), CHANNEL 2 (4.), po jejichž zmáčknutí aktivujeme řízení MIDI hodinového signálu (tzn. sledování beatů) a jeho dalším zmáčknutím a přidržením ho naopak deaktivujeme. Tři LED diody umístěné ve střední části panelu s nápisem BEAT
TRACKING INDICATOR (3.) nám ukazující stav interní synchronizace: OK znamená, že signál je synchronizován, PULL MIDI signál předbíhá a konečně PUSH zaostává. Tlačítko RUN/PAUSE (6.) slouží ke spouštění vašeho MIDI sekvenceru a naopak opětovným stlačením dojde k jeho pozastavení. Funkce CUE (7.) umožňuje výběr jednoho ze dvou vstupních kanálů a jeho aktivace k počítání bpm. Další zajímavá funkce je skryta za názvem BEAT ONE RE-SET (8.), umožňuje totiž úplně nové nastavení začátečního beatu MIDI paternu (beat 1/bar
1), ale pozor, nesmíte zapomenout předem zapnout RUN-PAUSE. Když zmáčknete a chvíli držíte toto tlačítko, MIDI sekvencer
se zastaví a resetuje na beat 1/bar 1. Další, spíše graficky doplňující než praktická, je funkce MIDI CLOCK (9.) - 8 rotujících LED diod, které detekují rychlost VOYAGERu 1 (tzn. MIDI hodiny). Podle toho, jak se rozsvítí, přicházejí jednotlivé beaty. Poslední z tlačítek si říká TAP
(STOP) (10.) a umožňuje vložit přímo bpm, případně zrychlovat a zpomalovat tempo sekvenceru společně s využitím pomocných funkcí tlačítek -/ Down (CUE) a nebo +/ Up (BEAT ONE RE-SET). Přidržíme-li tlačítko po dobu jedné vteřiny, zastavíme MIDI sekvencer.
NĚCO NA ZÁVĚR
Celé testování bych doplnil o několik krátkých, nicméně velmi důležitých poznámek.
Tak předně, když používáte gramofony jako zdroj signálu, vždy ho zkontrolujte. Ne všechny audio signály je schopen Beat Xtraktor zpracovat, jsou to většinou pouze ty, které obsahují pravidelné beaty. Nebojte se však případných přestávek beatů v nahrávkách, VOYAGER 1 je upraven k tomu, aby v tichých pasážích nebo po skončení nahrávky stále dál vysílal časový signál do MIDI.
S tím souvisí další vlastnost, která se ohlíží na kvalitu signálu, vyhněte se změnám či regulací hlasitosti na mixážním pultu v průběhu hraní, neboť se může stát, že tím nepříznivě ovlivníte zpracování velkých efektů, jelikožvstupní signál se pak může stát VOYAGERU 1 nesrozumitelným. Např. potlačením jedné basové korekce můžete eliminovat všechny basové bicí z tracku.
Jestliže se těžké pravidelné beaty ve zvukové stopě vytratí nebo jsou nepravidelné, tak se na displeji příslušné stopy objeví 3 tečky, např. 1.2.3. (toto se děje 5 sekund po posledním zjištěném beatu, později se číslice na displeji rozblikají a VOYAGER 1 čeká na další vhodný zvukový signál).
SPECIFIKACE
Rozsah BPM: 90-180
MIDI synchronizace: méně než 6ms
Lock-in time: 2 až 4 sekundy
Vstupní úrovně: CD/LINE 'DJ' = 1-2,5V, CD/LINE 'LOW' = 140-350mV, Phono = 1,5 - 15 mV
Vstup/výstup: CHANNEL 1 (vstup/výstup)
CHANNEL 2(vstup/výstup)
MIDI výstup
AC adaptér
Napájení: 9V(AC), 250mA
Rozměry: 180 x 132 x 50mm
Váha: 1,65 Kg
Cena: 249 Liber
HODNOCENÍ
Plus:
- spolehlivá regulace nebo synchronizace bpm v širokém rozsahu.
- přehledné ovládání a design.
Mínus:
- malý odstup signál/šum (projevuje se pronikáním šumu na výstup).
- BeatXtraktor je citlivý na zdroj signálu (dokáže spolehlivě zpracovat zvukový záznam pouze s pravidelnými nebo téměř
pravidelnými beaty). Např. s d`n`b si neporadí.
- cena
DALŠÍ INFORMACE: www.redsound.com