Yamaha S70 XS - partner na cesty i do studia

Yamaha S70 XS - partner na cesty i do studia
Yamaha S70 XS - partner na cesty i do studia

S novou řadou klávesových workstationů přišla Yamaha poprvé i s modelem, který má kladívkovou mechaniku i při rozsahu sedmdesáti šesti kláves. Při malé hmotnosti a zároveň skvělé výbavě tak firma zacílila na praktické muzikanty, kteří svůj nástroj častokrát převážejí ve svých osobních autech. S lehkou Yamahou S70 XS jim to půjde mnohem lépe.

Koncepce

Řada S již od svého prvního modelu znamenala přenesení aktuálních možností nejvyšších syntezátorů Yamaha do jejich jednodušší podoby, bez samplingu, velkého displeje, bez části kontrolérů a bez možnosti FireWire připojení, ale vždy se stejnou zvukovou kvalitou. První model S90 tak vystřídaly varianty S90 ES a nyní nejnověji S90/S70 XS. Celkem logicky se objevovaly po několik let po uvedení syntezátorů řady Motif, z nichž je převzat zvukový generátor.

 

Zvuk

Zvuková banka i s bonusovým stočtyřicetidvoumegabytovým klavírním zvukem S6 obsahuje celkem 456 MB samplů instrumentů. Těží z ověřené kvality řady XS, jež byla v tomto časopise již otestována (05/2008). Uživatelé mohou vytvářet své vlastní performance, do kterých velmi rychle uloží vybrané zvuky, vrstvy, arpeggia a rozdělení na klaviatuře. Zachována je také polyfonie 128 hlasů, šestnáctistopý multitimbral s mikrofonní stopou.

Yamaha S70 XS - partner na cesty i do studia
Yamaha S70 XS - partner na cesty i do studia

Kontroléry

Také pomocí kontrolérů lze velmi intuitivně nástroj ovládat, a to s důrazem na využití při živé hře. Ergonomie řízení nástroje je velmi logická a přehledná s podsvícenými tlačítky a přepínatelným modem otočných a tahových potenciometrů, byť jich oproti řadě XS polovina schází. Nenaleznete zde také páskový kontrolér, jehož absenci můžete nahradit pitch benderem nebo kontrolérem modulace.

Poměrně malý podsvícený LCD displej 160 x 64 postačuje pro „live“, na detailnější editaci je k dispozici počítačový software.

 

USB recording

Velmi užitečná vlastnost nástroje je možnost přímého nahrávání audio dat nejen do připojených USB zařízení, ale i do 192MB vnitřní paměti. Navolíte si performance včetně arpeggia a to vše zaznamenáte 16bitů/44,1 kHz. Navíc lze do nástroje připojit i externí mikrofon (konečně XLR combo vstup) a nahrát tak zpěv, kytaru či další nástroje. Audio podklady, které si pro svoji hru připravíte v počítači jako doprovodné stopy, lze také velmi jednoduše v S70 XS přehrávat. Možnost USB recordingu se objevila u řady XS s novějšími operačními systémy daleko později, než byla uvedena na trh, s S70 XS ji máte k dispozici již od začátku.

 

Songs a arpeggio

Yamaha S70 XS obsahuje jednoduchý sekvencer, jenž přehrává oba formáty SMF (0/1). Rozvinutá je však práce s arpeggii, kterých má uživatel k dispozici 6779 v pevných presetech, možný je také jejich transport z Motif XS.

Yamaha S70 XS - partner na cesty i do studia
Yamaha S70 XS - partner na cesty i do studia

Klaviatura

Jedním z důvodů pro koupi tohoto nástroje může být pro řadu klávesistů jeho klaviatura. U obou modelů, jak S90 XS, tak i testovaného S70 XS se jedná o balanced hammer mechaniku výborné kvality s rozsahem 88 a 76 kláves s aftertouchem.

 

Vstupy a výstupy

Nástroj disponuje vstupem pro nožní kontroléry a footswitch. Obsažený velmi užitečný mikrofonní XLR combo vstup nemá dokonce ani Motif XS. MIDI je řešeno již celkem tradičně kombinací klasických DIN konektorů a USB. Kromě sluchátkového výstupu je připraven hlavní L/R výstup a taktéž dva přiřaditelné výstupy jack.

 

Počítačová integrace

K nástroji dostanete verzi software Cubase AI, která je light verzí renomovaného softwaru Cubase. Integrace s počítačem patří u nástrojů Yamaha k nejlépe zvládnutým oblastem, na stránkách www.yamahasynth.com naleznete vždy nejnovější verze editorů nástroje a s ním souvisejícím softwarem.

 

Funkce DAW remote je vzhledem k běžnému pódiovému využití počítačů univerzálně použitelná pro ovládání různých software, Logic, Digital Performer, Pro Tools ad, není tedy vázaná pouze na Cubase.

 

Celkový dojem

Nástroj je velmi kvalitně proveden v kovovém obalu s plastovými boky, odolnými kontroléry, předpokládá se velká odolnost při živých koncertech a vystoupeních. Klávesisté by v něm měli najít většinu potřebných zvukových barev pro svá vystoupení, zároveň je mohou rozšiřovat připojením k počítači či pomocí masterkeyboard funkce ovládat externí zvukové moduly. Ergonomie je na velmi dobré úrovni, s nástrojem se dá téměř okamžitě intuitivně pracovat.

 

Info:

Yamaha S70 XS je syntezátor pro live využití, ale pro studiovou práci s klavírní mechanikou. Informace naleznete na www.yamahasynth.com, a to i včetně nejnovějších software pro tento nástroj.

 

Plus:

- kompaktní provedení s nízkou váhou a rozměry

- 76 klávesová verze s hammer mechanikou

- zvuková kvalita Motif XS

- mikrofonní vstup XLR

- USB recording

- ergonomie ovládání

 

Mínus:

- malý displej

- sekvencer

- absence páskového kontroléru

 

Yamaha S70 XS - 76 kláves hammer balanced

Yamaha S90 XS - 88 kláves hammer balanced

- zvukový generátor AWM2 s expanded articulation

- 456 MB Wave ROM

- šestnáctikanálový multitimbral

- polyfonie 128 hlasů

- 1024 presetů + 64 bicích

- GM 128 zvuků + 1 bicí sada

- insertní a globální efekty

- interní paměť pro recording 192 MB

- USB to host, to device

- mikrofon input (combo jack)

- output 4 x jack

- sluchátkový výstup

- S70 XS - 1320 x 173 x 385 mm (20,4 kg)

- S90 XS - 1472 x 173 x 385 mm (22,4 kg)

 

Když jsem hledal informace o tom, jaké Yamaha vyráběla nástroje se 76 klávesami, narazil jsem na YouTube na prezentaci jednoho z nejmonstróznějších nástrojů DX1, který měl na svoji dobu ohromující kontrolérové vybavení a unikátní zvuk zhruba dvou DX7. Těchto nástrojů se vyrobilo velmi málo kusů a dodnes jsou vysoce ceněny. Doporučuji shlédnout, s jak nadčasovými technologiemi Yamaha pracovala již před pětadvaceti lety. Stačí zadat do vyhledávače „DX1“.

Psáno pro časopis Muzikus