Znovuzrozená klasika

Znovuzrozená klasika
Znovuzrozená klasika

Virtuální analogy jsou stále velmi žádané. I když některé firmy vyrábějící VA nástroje musely svou činnost bohužel ukončit, jako například němečtí Quasimidi a Waldorf, ostatní firmy vytvářejí stále nové modely nebo vylepšují stávající typy.

Znovuzrozená klasika
Znovuzrozená klasika

Obojí je případ švédské firmy Clavia, která (přestože uvedla na trh nový Nord Lead 3 a Nord Modular G2) se vrátila k Nord Leadu 2 z roku 1997, protože jí připadalo, že upravený Nord by měl ještě stále co říct v hudebním světě. Udělala myslím dobře, posuďte sami...

 

Vylepšení

Nord Lead 2X (dále jen NL2X) má 20 hlasů oproti 16 u předcházejícího modelu, čtyřnásobný multitimbrál zůstal beze změn. Počet zvuků vzrostl z 99 na 990 v desti bankách po 99, první čtyři banky je možné přepsat, ostatních šest je pevně uloženo v paměti ROM. Místo 100 performancí je jich nyní celkem 400. Bicích sad je čtyřicet v paměti RAM, oproti 10 u Nord Lead 2. Chybí pouze slot pro paměťovou kartu, ale ta díky mnohonásobně rozšířené paměti již není potřeba. Všechny banky jsou od výrobce zaplněny zvuky. NL2X používá kvalitnější 24 bitové DA převodníky než jeho předchůdci, ale jinak zůstal zvukový generátor totožný s Nord Leadem 2.

 

Klaviatura

Standardní syntezátorová klávesnice je 4oktávová, dynamická s 49 klávesami, nevysílá aftertouch, pouze jej přijímá přes MIDI a hraje se na ni příjemně. Může být transponována o dvě oktávy nahoru i dolů. Hrát na ni lze v režimech poly, legato, mono a unisono.

 

Ovládací prvky, displej

a design

Na horním panelu je 26 menších gumových otočných potenciometrů - knobů, 29 tlačítek, kolečko modulace a neobvyklá páčka ze dřeva zvaná pitch stick, kterou si Clavia nechala patentovat, používá se zde místo kolečka k ohýbání tónu. Z ovládání Nord Lead 2X se můžete naučit lépe pochopit základy elektronického zvuku i jak vlastně funguje analogový syntezátor.

Červený třímístný LED displej je menší, ale dobře čitelný, samozřejmě chybí názvy zvuků, to bych neviděl jako nevýhodu, protože to alespoň dává větší prostor vlastní fantazii a vyzkoušíte si tak zvuky, které byste jinak možná přeskočili, pokud byste hledali konkrétní zvuk.

NL2X má velmi pěkný design v červené barvě se zelenými ledkami. Škoda jen, že všechny ovládací prvky jsou nahuštěné v levé části; mohly být po celém horním panelu, a tak by se stalo ovládání ještě jednodušší, bez potřeby shift tlačítka pro některé zdvojené funkce, těch ale naštěstí není mnoho. Na druhou stranu klávesový Nord Lead i rackový mají stejné ovládání, takže si při přechodu z jedné varianty na druhou nemusíte zvykat na jiný systém a na klávesové verzi máte všechny ovládací prvky lehce přístupné z levé ruky a pravou máte volnou pro hraní. Vedle knobů a tlačítek je tabulka s nejdůležitějšími parametry, a tak není potřeba pokaždé listovat v manuálu. Vrchní i spodní panely jsou kovové, působí bytelným dojmem. Racková verze je totožná, chybí jen klávesnice, modulační kolečko a pitch stick. Na zadním panelu jsou tyto konektory: sluchátkový výstup, čtyři nesymetrické audio výstupy A, B, C, D, kontrolní (expression) pedál, sustain pedál, MIDI výstup a vstup, konektor a vypínač napájení. Chybí jen audio vstup a MIDI Thru, ale ty nebyly ani na předcházejících modelech Nord Lead.

 

Architektura zvuku

Podrobný popis "vnitřností" Nord Leada 2 najdete v Muzikusu 11/1998, takže jen krátké shrnutí: Každý z 20 hlasů NL2X se skládá ze dvou oscilátorů. Oscilátor 1 má 4 průběhy: sinusový, trojúhelníkový, pilový a pulzní. Oscilátor 2 má trojúhelníkový průběh, pilový, pulzní a šumový. Barva šumu je regulovatelná. Oba oscilátory lze společně synchronizovat, je zde jednoduchá frekvenční modulace s jedním operátorem, jejímž výsledkem jsou piána i další zajímavé zvuky. Kruhovým modulátorem lze zase vytvořit zvonkové a efektové zvuky. Oscilátory je možné mezi sebou rozladit, tím vzniknou pravé analogové barvy. Nízkofrekvenční oscilátory jsou dva. LFO 1 má pět průběhů (se dvěma náhodnými), LFO 2 má trojúhelníkový průběh a dají se jím modulovat oba oscilátory nebo zesilovač. LFO 2 kontroluje i kmitočet arpeggiátoru. Obálky zesilovače i filtru jsou jednoduché ADSR.

Filtrů je pět: LP 12 dB, který používaly staré analogy ARP, mně zase připomíná filtry Oberheim Matrixe 6 a 1000, LP 24 dB klasický čtyřpólový nízkopropustní filtr známý z Minimoogu a SCI Prophet 5, HP 24 dB, BP band pass filtr a Notch + LP filtr, který ořezává nejenom vysoké frekvence, ale i střední. Je možné zapnout zkreslení signálu filtru.

Filtry jsou velmi dobré a znějí hodně příjemně, jediné, co by se snad dalo vytknout (pokud bych chtěl být puntičkářský), je absence většího množství samooscilace při maximální rezonanci. To je ale známý problém i některých dalších nástrojů a digitálních filtrů všeobecně, takže doporučuji si je poslechnout osobně. Tlačítkem Shift + Filter type se zapne "tajný" šestý typ filtru, který má ale bohužel tu nevýhodu, že se nedá regulovat.

Funkce Morphing umožňuje plynulý přechod z jednoho zvuku do jiného pomocí modulačního kolečka, které může měnit najednou několik parametrů a má tak zásadní vliv na proměnu tvaru zvuku. Kromě modulačního kolečka může řídit vybraný parametr i dynamika klávesnice.

 

Zvuky

Některé názvy zvuků hovoří samy za sebe: And God made Resonance, TB-Morph, JX8P stab brass, Yazoo, Human League 1, Kraftwerk, Vangelic Arp, Deep Purple, Taurus pedals, Zawinul Lead, ARP Erasure, DX7, Multimoog, Moog bass 1, Mini lead 1-3... Ze zvuků je zde prakticky vše, co je k moderní hudbě třeba, nejvíce se mi líbily zvuky á la Minimoog i další sólové, plochy a pady, arpeggia, basy, FM fantazie a zvonkové zvuky, efekty i výborné varhany B3, s klikem, s perkusivním zvukem i simulací Leslie efektu. Slušné jsou i smyčce, brassy a bicí sady. Samozřejmě nejvíce je analogových a syntezátorových elektronických barev.

Zvuky jsou čisté a jemné, ale i ostré a výrazné, mají svůj osobitý charakter a atmosféru, to je přesně to, co chybí některým sample playerům s komprimovanými vzorky. Z presetů převládají ty, co vás chytí a nepustí stejně jako mě. NL2X zní prostě skvěle i bez efektů, jako byste měli několik starých dobrých analogů v jednom. Největší předností Nord Leadu jsou performance, umožňující použít až 4 zvuky současně překrytím, tak vznikají opravdu tučné zvuky, které rozdrnčí okna a rozštěkají všechny psy v okolí. Klávesnice se dá rozdělit na dva zvuky současně, vše na úkor polyfonie. Čtyřicet zvuků NL2X bylo přeprogramováno přímo z legendárního analogu Sequential Circuits Prophet 5. Některé perfomance obsahují i bicí a je velmi zábavné i inspirující si takto zahrát s dunícími kopáky. Bicích sad je 40, každá obsahuje 8 analogových zvuků, které můžete editovat všemi knoby i tlačítky, Rolandy TR808 a 909 to sice nejsou, ale jejich samply najdete téměř v každém nástroji, zatímco pravé analogové bicí jsou opravdovou vzácností. Zvuky NL2X jsou kompatibilní s Nord Lead 2 a naopak. V paměti je šest demoskladeb. Při jejich přehrávání se posouvá na displeji i dlouhá věta: playing demo song press up for next song or shift to stop, takže displej, když chce, tak i mluví.

 

Arpeggiátor

Arpeggiátor je jednoduchý, ale naprosto dostačující, umožňuje rozsah nahoru, dolů, nahoru a dolů, opakovaný a náhodný, dále je zde knob rychlosti arpeggia a rozsahu od 1-4 oktáv.

Arpeggiátor lze zamknout a vysílá noty i do MIDI výstupu.

 

MIDI

Veškeré pohyby knobů, tlačítek, modulačního kolečka i pitch sticku jsou vysílány do MIDI výstupu. Je možné přijímat i vysílat jednotlivé zvuky, celé banky, performance i bicí přes MIDI, přepínat zvuky v bankách i celé banky. Rozsáhlý je výčet MIDI kontrolérů, které NL2X přijímá a vysílá, chybí snad jedině kontrolér číslo 10 vyvážení stereo kanálu.

 

Příslušenství

Na přiloženém CD je 103 MP3 skladeb vytvořených na všech nástrojích Clavia. Některé jsou skutečně velmi povedené. Ve čtyřech hodinách hudby najdete všechny možné žánry, dokonce i pět skladeb od našeho českého zástupce Anacid alias Escon Waldes. MP3ky jsou i na internetové adrese www.clavia.se.

Na CD jsou dále manuály NL2X v pdf formátu v angličtině, němčině a japonštině, tovární zvuky ve formátu MIDI a syx.

 

Konkurence

NL2X lze srovnat s Novation KS 4, který je levnější, má také 4oktávovou klaviaturu, má navíc audio vstup, vokodér, reverb, delay, chorus i další efekty, větší dvouřádkový displej a tři oscilátory na každý hlas. KS 4 má zase méně zvuků - 400, 16 hlasů, 4 násobný multitimbrál a pouze 100 performancí.

Alesis Ion je také levnější, má 4oktávovou klávesnici, také postrádající aftertouch, navíc audio vstup, vokodér, efekty, větší displej - 160 x 160 LCD, 3 oscilátory na každý hlas a 17 typů filtrů. Ion vlastní méně zvuků - 512, jen 8 hlasů, 4násobný multitimbrál a pouze 64 performancí.

 

Závěr

Clavia Nord Lead byl v roce 1995 jeden z prvních virtuálních analogů a firma má s nimi bohaté zkušenosti. To potvrzuje i skutečnost, že Nord Lead 2 používá například Jean Michel Jarre, Dave Gahan z Depeche Mode, Scooter, Sash, Kai Tracid a mnoho dalších známých umělců.

Nord Lead 2X má originální design (o tom svědčí nejlépe to, že známé Muzeum moderního umění v Chicagu má ve své stálé sbírce i jeden Nord Lead ), ale hlavně výborný, charakteristický a bohatý zvuk. Pokud hledáte klasický syntezátor, měli byste si švédského červenáčka rozhodně poslechnout, možná, že se s ním, stejně jako já, budete těžko loučit, ...

 

Info:

Nord Lead 2X je virtuální analog, simulující pomocí matematických modelů zvuk analogových syntezátorů. Cena klávesové verze je 39 880 Kč s DPH, Nord Rack 2X stojí 26 800 Kč.

Plus:

dokonalý a kvalitní zvuk

velké množství zvuků

pěkný design

analogové bicí

dobře napsaný manuál

interní zdroj

CD s MP3kami

Mínus:

filtry bez úplné samooscilace

klávesnice nevysílá aftertouch

chybí audio vstup

nemá efekty

chybí MIDI Thru

 

Specifikace

Polyfonie:20 hlasů

Multitimbrál:4 násobný

Single programy:396 uživatelských

594 továrních

Performance:100 uživatelských

300 továrních

Bicích sad:40

Filtry:5 typů 12 dB / 24 dB

Váha:5,3 kilo - klávesová verze

Rozměry:865 x 265 x 105 mm

Psáno pro časopis Muzikus