Tipy, triky, nastavení - Variace na téma "parametrický ekvalizér"

Tipy, triky, nastavení - Variace na téma "parametrický ekvalizér"
Tipy, triky, nastavení - Variace na téma "parametrický ekvalizér"

V minulém díle (Muzikus 02/2009) popsaný parametrický ekvalizér je sice univerzální a variabilní, ale jeho nastavení není díky té univerzálnosti zrovna nejjednodušší a nejrychlejší. V některých případech není nutné mít k dispozici všechny tři parametry měnitelné (střední frekvenci filtru fc, zdvih A a činitel jakosti Q), ale důležité je rychlejší nastavení a jednodušší obsluha.

 

Takový ekvalizér se obvykle nazývá semiparametrický nebo kvaziparametrický a nabízí možnost měnit střední frekvenci (fc) a zdvih (A), zatímco činitel jakosti Q je pevně nastavený na nějakou „kompromisní“ hodnotu podle toho, k jakému účelu je ekvalizér určen. Některé ekvalizéry mohou být vybaveny přepínačem mezi několika nejčastěji používanými hodnotami Q. Obvyklé použití je na úpravu barvy zvuku konkrétních nástrojů, takže takový ekvalizér je možné najít například na kombech, případně i v softwarových plug-inech, které jsou určeny pro simulaci nástrojů.

 

Parametrický ekvalizér je také často využíván pro odstranění rušivých zvuků, které mohou vznikat například od akustické zpětné vazby (houkání) nebo například indukováním rušivého napětí do signálové cesty (brum). Filtr pro odstranění takových rušivých zvuků se obvykle označuje jako notch a vlastně se jedná o hodně „ostrý“ parametrický ekvalizér (tedy s vysokým Q), který maximálně potlačuje pásmo frekvencí obsahujících rušivý zvuk. Filtr typu notch také umožňuje volit potlačení větší než obvyklých 15 nebo 18 dB. Pro použití filtru typu notch je důležitá úvaha, že rušivý zvuk obvykle neleží jen v jednom frekvenčním pásmu, ale obvykle obsahuje i harmonické frekvence. Takže odstranění síťového brumu znamená nastavení prvního notch filtru nejen na 50 Hz síťové frekvence, ale zřejmě i dalšího filtru na 2. (častěji 3.) harmonickou frekvenci 100 (150) Hz.

 

Pomocí parametrického ekvalizéru lze simulovat i ekvalizér typu shelving (vlastně spíše baxandall). High-shelving filtr lze vyřešit parametrickým ekvalizérem s činitelem jakosti Q = 1, kdy střední frekvence fc leží v oblasti 18-20 kHz, podobně pro low-shelving ekvalizér je nastavení na Q = 1 se střední frekvencí v oblasti například 40-80 Hz, podle charakteru zvuku. Pak není od věci signál mimo slyšitelné pásmo (pod 20 Hz a nad 20 kHz) „oříznout“ filtry typu dolní a horní propust.

Psáno pro časopis Muzikus