Aguilar AG 700 a SL 410x AI - basový zesilovač, pokračovatel modelu AG500

Měl jsem tu čest seznámit se s panem „velké A“ od známého výrobce špičkových basových aparátů Aguilar. Jednalo se o opravdu silné kousky (i když lehké váhy), a to zesilovač AG 700 a box SL 410x AI.

Vše začalo dvěma krabicemi, jednou menší a druhou větší. Začal jsem rozbalovat a k mému údivu ve větší byl box v bílé barvě a ne nijak velký a poměrně lehký. Ve druhé samozřejmě zesilovač a síťový kabel. Trochu jsem postrádal propojovací kabel mezi zesilovačem a boxem. Musím říci, že po rozbalení bych uvažoval i o dalším využití aparatury, a to jako dekorace do bytu. Ale pojďme dále.

Aguilar AG 700 a SL 410x AI - basový zesilovač, pokračovatel modelu AG500
Aguilar AG 700 a SL 410x AI - basový zesilovač, pokračovatel modelu AG500

Zesilovač

Zesilovač AG 700 se veřejnosti představil poprvé na hudebním veletrhu NAMM Show 2017. Je nástupcem zesilovače AG 500, který výrazně vylepšuje. Zesilovač má značný výkon, a to 700 W RMS do 4 Ω, a neztratí se tím pádem ani na velkých podiích. Velkou výhodou tohoto aparátu

 

je, že díky zdroje ve třídě D váží pouze 2,22 kg. Zvukově se zesilovač blíží právě k AG 500, i když má konstrukčně blíže k novějšímu zesilovači Tone Hammer. Zlepšení se projevuje ve flexibilní sekci ekvalizéru. AG 700 je vybaven ovládáním výšek, vyšších středů, nižších středů a basů, a navíc má ještě dva spínače Deep a Bright, které posilují širší pásma basů a výšek. AG 700 rovněž disponuje sériovou efektovou smyčkou, symetrickým výstupem XLR a dvěma reproduktorovými výstupy speakon na zadním panelu.

Obchod se starožitnými a sběratelskými kusy staré slonoviny (antique ivory) je legální. Musí se ovšem prokazatelně jednat o starožitnost, která byla vyrobena před červnem 1947. V posouzení stáří slonoviny pomáhá v případě zájmu a potřeby forenzní uhlíková metoda, která dokáže ve vzorcích slonoviny zaznamenat zvýšený výskyt radioaktivního uhlíkového izotopu 14, který se začal ve slonovině ukládat při nárůstu počtu testů atomových bomb po 2. světové válce. (zdroj: Wikipedie)

Zesilovač s boxem jsem propojil kabelem speakon, který vzhledem k ceně boxu také mohl být přiložen. A připojil síťovou euro šňůru (v balení) s označením na panelu: maximální příkon 835 W. Síťový vypínač je dnes už standardně umístěn na zadním panelu nad síťovou přípojkou. Začínám záměrně zadním panelem, jelikož je zesilovač nejprve nutné zapnout. :-) Vedle je umístěn jeden z ventilátorů (druhý z levé strany na boku). Dále výstup na ladičku a dva výstupní speakony s označením: minimum 2,67 Ω.

Aguilar AG 700 a SL 410x AI - basový zesilovač, pokračovatel modelu AG500
Aguilar AG 700 a SL 410x AI - basový zesilovač, pokračovatel modelu AG500

Čelní panel nám nabízí: vstup pro nástroj s tlačítkem útlumu -10 dB, směrem doprava potenciometr Gain a sekci ekvalizéru (Treble, High Mid, LowMid, Bass) a nad tuto sekci je vlevo umístěno tlačítko Bright a vpravo Deep. Následují konektory pro efektovou smyčku Send a Return. V horní části se nalézá potenciometr Master a pod ním je umístěna kontrolka Clip, které jsem se původně díky malé velikosti aparátu nevšiml, jelikož je přímo pod potenciometrem, a pokud na aparát pohlížíte shora, není vidět. Vše však napravuje její jas. Nyní přichází místo pro zvukaře: výstup XLR a tlačítko Post a Pre a Lift Gnd. Ovládání zakončují kontrolky Operate a Status a pod nimi tlačítko Mute. Váha zesilovače je vzhledem k výkonu obdivuhodná. A myslím, že zesilovač obsahuje vše, co je nutné, a další funkce nejsou potřebné. Zkrátka krása.

Aguilar AG 700 a SL 410x AI - basový zesilovač, pokračovatel modelu AG500
Aguilar AG 700 a SL 410x AI - basový zesilovač, pokračovatel modelu AG500

A teď box

Baskytarový reprobox SL 410x AI je osazen čtyřmi 10” reproduktory a tweetererem s nastavitelným crossoverem. Reprobox poskytuje výkon až 800 W, ale při tom si zachovává kompaktní rozměry a hmotnost, která je téměř o polovinu nižší než u běžných čtyřdesítkových kabinetů. Široký frekvenční rozsah nabídne vyvážený zvuk v celém spektru.

Jak jsem již uvedl, trochu mne překvapila bílá barva, ale proč ne. Na stránkách výrobce jsem zjistil, že se jedná o limitovanou sérii SL 410x in Antique Ivory Limited Edition pro rok 2017. Tak tedy standardní je černá. Box je na to, že se jedná o „čtyřdesítku“, malý a lehký. Připojení k zesilovači je možné pomocí jednoho speakonu a dvou jacků. Potenciometrem u zástrček je možné nastavit úroveň tweeteru. Tolik pro seznámení a nyní k praktické stránce.

Aguilar AG 700 a SL 410x AI - basový zesilovač, pokračovatel modelu AG500
Aguilar AG 700 a SL 410x AI - basový zesilovač, pokračovatel modelu AG500

A praxe

Pro test boxu jsem se rozhodl použít tři různé nástroje, a to baskytary Fender American Deluxe Jazz Bass 5 a Musicman Stingray 5. A také elektrický kontrabas NS Design CR5.

U baskytar není, co se týká zvuku, co vytknout. Korekce jsem neměl potřebu používat, zvuk je konkrétní a funkce tlačítek je jasně daná a jasně slyšitelná.

Elektrický kontrabas je přece jenom zvukové specifikum, ale Aguilar přenáší zvuk takový, jaký opravdu je. Ani tentokrát jsem nemusel používat korekce, jen z předchozích pokusů jsem vypnul Bright. Zvuk je pevný a obsahuje i pěkné středy nástroje (což nebývá vždy pravidlem). Nakonec jsem ale propadl pokušení přece jen korekce vyzkoušet. Začal jsem pásmem Low Mid (300 Hz), poté lehce i High Mid (800 Hz) a po stisknutí tlačítka Deep se vyloupl krásný „mňoukavý“ zvuk. Pro hru smyčcem není potřeba žádného zásahu do ekvalizéru.

Aguilar AG 700 a SL 410x AI - basový zesilovač, pokračovatel modelu AG500
Aguilar AG 700 a SL 410x AI - basový zesilovač, pokračovatel modelu AG500

Závěrem

Musím dodat, že značka Aguilar opět nezklamala, a kdybych neměl už čtyři aparáty, asi bych o něm uvažoval. Při porovnání poměru váhy a zvuku jasně vítězí. S čistým svědomím mohu tento aparát doporučit.

 

Info:

Aguilar AG700 je basový zesilovač, pokračovatel modelu AG500 velmi nízké váhy a SL 410x AI je bílý basový box z limitované edice pro loňský rok. Cena AG700 je 31 790 Kč a boxu SL 410x AI je 47 190 Kč.

 

Plus:

perfektní artikulace nástroje

nepoužil jsem žádné korekce (s výjimkou kontrabasu, ale to se týkalo už mazlení se zvukem)

jasná funkce tlačítek Bright a Deep

čistý a hutný zvuk

váha a rozměry zesilovače i boxu

 

Mínus:

funkce tlačítka Mute (svítí = hraje, nesvítí = nehraje)

Ne ideální umístění LED diody Clip pod potenciometrem Master, při hře vestoje je s ním v zákrytu.

Propojovací kabel mohl být vzhledem k ceně a k faktu, že bez něj se nedá hrát, přiložen.

 

AG700
Výkon 700 W do 4 Ω nebo 350 W do 8 Ω
Pre-amp solid state
Zesilovač třída D
Transformátor SMPS
Basy +/–17 dB na 40 Hz
Deep +6 dB < 250 Hz
Nižší středy +/–15 dB na 300 Hz
Vyšší středy +/–14 dB na 800 Hz
Výšky +/–14 dB na 4 kHz
Pad na vstupu –10 dB (aktivní/pasivní)
Výstup pro ladičku
Vstup jack
Výstupy repro 2x speakon
Efektová smyčka sériová, přidává dalších 6 dB
Symetrický výstup XLR s Pre/Post EQ a odpínačem zemnění
Chlazení dva výkonné a tiché větráky s teplotními čidly
Rozměry 30,5 x 23 x 7,5 cm (š x h x v)
Hmotnost 2,22 kg
SL 410x AI
Reproduktory 4 x 10“ s neodymovým magnetem, fenolický tweeter
Úroveň tweeteru nastavitelná
Konektory 1x speakon, 2x jack
Materiál překližka, 12 mm
Chrániče rohů gumové
Frekvenční rozsah 44 Hz–16 kHz
Výkon 800 W
Impedance 8 Ω (i varianta 4 Ω)
Maximální SPL 129 dB
Rozměry 603 x 559 x 394 mm
Hmotnost 22,2 kg
Balení obsahuje i čtyři zásuvná kolečka

 

 

www.aguilaramp.com/cabinet-series/sl-series-cabinets/

www.aguilaramp.com/bass-amps/ag-700/

Psáno pro časopis Muzikus