Echo Gina 3G

Echo Gina 3G
Echo Gina 3G

Nabídka zvukových karet na trhu se den ode dne zvětšuje. Dalším přírůstkem je poloprofesionální karta firmy Echo Audio. Svou popularitu si výrobce vybudoval známou zvukovkou Layla, která se už dočkala třetí verze. Gina je takovou malou sestřičkou Layly ze třetí generace zvukovek této firmy.

Gina si najde své příznivce hlavně mezi muzikanty v domácím studiu. Poskytuje totiž vše, co můžete doma k nahrávání potřebovat. Standardem jsou dva mikrofonní vstupy XLR s fantomovým napájením a sluchátkový výstup, přiřazený výstupům 1/2. Dále nabízí šest analogových symetrických výstupů, MIDI vstup a výstup, optiku ADAT a S/PDIF. Spočítáme-li vše dohromady, vyjde nám 12 vstupů a 16 výstupů. To je k domácímu PC až dost. Proč domácímu? Gina 3G se bohužel nedá připojit k notebooku a vyvenčit v terénu. Instaluje se jako PCI karta s externími převodníky. PCI karta je s převodníky spojena 2 m dlouhým tlustým kabelem. Pro jistotu jsem si ověřil, nejde-li o interní zvukovku s externími konektory, ale opak mi dokázalo umístění AD a DA převodníků uvnitř robustní kovové krabičky. Na jejím předním panelu jsou kromě zmíněných mikrofonních vstupů i tři potenciometry. Dva pro nastavení vstupní citlivosti a jeden pro hlasitost sluchátek. Vybuzení vstupů je indikováno třemi LED pro každý vstup. Zapneme-li softwarově fantom 48 V, rozsvítí se mezi XLR zelená LEDka. Na zadním panelu je kromě datového kabelu také 6 jacků 6,3mm, dva MIDI konektory, optika in/out a SP/DIF in/out. Žádné externí napájení nepotřebuje, je napájena po datovém kabelu z PCI karty.

 

Instalace

Instalace probíhá klasickým způsobem profesionálních karet. Před samotnou montáží PCI karty do počítače je zapotřebí nejdříve instalace ovladačů z přiloženého CD, kterou zvládne jistě každý běžný uživatel. Proces probíhá automaticky. Po úspěšné montáži karty si ji systém sám najde a doinstaluje ovladače do systému. Karta má vlastní softwarový mixer s nastavením úrovní vstupů a výstupů plynulými virtuálními potenciometry, zapínáním fantomu mikrofonních vstupů a všech nastavení jejího hardwaru.

 

Jak nahrává

U takové karty je samozřejmostí ASIO ovladač, který umožňuje její plné využití v mnoha nahrávacích (Sonar, Logic, Cubase, Nuendo, atd.) a editačních aplikací (Wavelab, Soundforge). Její funkci jsem testoval s profesionálním softwarem Nuendo od firmy Steinberg. Po načtení ASIO ovladače vše fungovalo bez problémů. Latence se pohybovala okolo 6,8 ms při nastavení buferu 256 samplů.

 

Domácí kino

Šest analogových výstupů je ideální počet pro 5.1 zvuk, přidáme-li k tomu S/PDIF výstup (dva kanály), získáme dokonce 7.1. Díky tomu se rozšiřuje její použití nejen pro domácí zábavu, ale i pro mixáž do surround zvuku.

 

Počítač a požadavky

Ke správné funkci (nejen) karty budete potřebovat počítač PC s procesorem Pentium III, Athlon XP nebo vyšší, operační paměť minimálně 256 MB (doporučeno 512 MB) a systém Windows Me, 2000, XP nebo Mac G3 (podporuje i G5) s operačním systémem OS X 10.2 nebo vyšší.

 

Tato robustní malá zvukovka s velkým zvukem je ideálním pomocníkem pro domácí nahrávání a zpracování zvuku. Její výbavě nelze nic zásadního vytknout.

 

Info:

Echo Gina 3G je zvuková karta s mikrofonními předzesilovači, s analogovými a digitálními vstupy. Pracuje v rozlišení 24 bit/96 kHz a dodává se se softwarem Tracktion. Její cena je 13 289 Kč.

 

Plus:

převodníky

konstrukce krabičky

5.1 a 7.1 podpora

PC i Mac

optika ADAT

 

Mínus:

sluchátkový výstup pevně připojen k 1/2 výstupu

Psáno pro časopis Muzikus