Ibanez S970W - premiový Japonec původem z Indonésie

Ibanez S970W - premiový Japonec původem z Indonésie
Ibanez S970W - premiový Japonec původem z Indonésie

Stejně jako ostatní velcí výrobci kytar, i Ibanez má obrovskou spoustu modelů a hlavně řad, a aby se v tom čert vyznal. Testovaná kytara je z řady S, která má tři úrovně kvality nebo, chcete-li, provedení nebo, chcete-li, úrovně výbavy, a to základní S, S Premium a S Prestige. Čekám, kdy začnou v inzerátech připisovat „klimatizace zdarma už v základní výbavě“. Označení Premium pak odkazuje na „Premium treatment“ tedy prémiový přístup ke kytaře, kterého se Ibanez dopouští v prémiové továrně ve Východní Jávě (Jawa Timur) v Indonésii.

Vzpomínání

Série S, tak zvaná Saber (šavle, tesák), byla představena už roku 1987, a jak je u Ibanez zvykem, má mnoho řádů, čeledí a rodů. Kytary byly vyráběny nejprve v Japonsku a pro americký trh sestavovány v USA z japonských dílů, dnes je výroba posunutá o něco více na Východ, S a S Premium jsou vyráběny v Indonésii, S Prestige v Japonsku. Dnes testovaná S970W byla představena na NAMM 2012, je to tedy novorozeně.

 

Balení

Kytara je dodávaná v poměrně luxusním balení (konečně!). Z běžného kartonu na vás vykoukne kombinace kufru a látkového obalu spojující výhody obou. Velmi lehký a pevný kufr má dvě velké kapsy na horní straně straně a látka chrání před poškrábáním. Opravdu skvělé. V něm je kytara jako v pokojíčku. Spolu s ní uvnitř najdete skládací nářadíčko Ibanez Premium (inbusy, šroubováky, metr na měření dohmatu), manuál a takové ty kartičky, které hned vyhodíte (že jsou na kytaře D’Addario, že jsou v krku KTS, tedy titanové výztuhy pro zlepšení zvuku, a informace o systému pružin ZPS). Nechybí samozřejmě páka a cedulka se sériovým číslem a potvrzením o kontrolách.

 

Kytara

S série je známá mahagonovým tělem, bombírovanou horní deskou a javorovým nelakovaným krkem. Na horní desce tenkého mahagonového těla je krásný plát ořechu s bílým lemem. Krk je k tělu přišroubovaný a Ibanez ho označuje Wizard Premium. Je z pěti kusů javoru a ořechu, hmatník je z palisandru s lemováním. Výztuha krku je z titanu. Kytara je vybavena tremolem ZR2 (Zero Resistance, tedy nulový odpor) s pružinami ZPS3 (Zero Point System, tedy systém nulového bodu). Snímače Ibanez CAP jsou v konfiguraci HSH, se společnou hlasitostí a clonou. Magnety snímačů jsou AlNiCo 5. Kytara je lakovaná transparentním lakem, krk lakovaný není.

 

Ve fórech najdete spoustu různých zkratek, viz text. MIJ znamená Made in Japan, MIK Made in Korea, Indo znamená vyrobena v Indonésii. V současnosti nejvyšší série, označovaná LACS je vyráběna v Los Angeles - Los Angeles Custom Shop.

 

Dojmy

Kytara je krásná, detaily působí luxusně, je lehká a rychlá na první pohled. Pokud bych měl hledat mouchy, drobné vady v laku, začištění nebo v sesazení krku a těla, najdu je. Ale je třeba jedním dechem dodat, že jsou to drobnosti a není důvod je řešit. Proč to zmiňuji: zajímalo by mě, o kolik může být lepší vyšší série Prestige, rozdíl v ceně je přes tisíc dolarů. Na internetu najdete nekonečné debaty o původu jednotlivých sérií, jaké jsou MIJ, MIK a Indo. Jedno je jisté, detaily o dřevu se nedozvíte nikde, hardwer si můžete díky funkci Srovnej porovnat přímo na webu Ibanez a ošmatat si kytary běžte do dobrého obchodu s nástroji. Na mě udělala kytara dobrý dojem. Zejména tremolo (a to je stejné pro Premium i Prestige), které nežere sustain, dobře se s ním pracuje a ZPS3, který díky dvěma dalším pružinám tremolo stále vrací do nulové pozice. Líbí.

 

Zvuk

Jako pravý představitel katergorie superstrat hraje na sucho spíše slabě, ale celkem vyrovnaně, s dobrým sustainem. Hraje přesně tak, jak dle vzhledu čekáte, a to je pochvala. Hodí se na tvrdší, techničtější styly, zvuk je čitelný i při větším zkreslení, celkem průrazný s charakteristickou barvou, typickou pro Ibanez. Kytara nemá hodně basů, ani hodně výšek, je prostě taková sci-fi svébytná. Její primární loviště jsou hodně efektované a/nebo zkreslené laguny.

 

Postřehy

Na hlavě je pouze označení Premium, chybí označení série i modelu, a to i na zadní straně, kde je pouze sériové číslo, a odkud kytara je. V diskuzích někteří nadávají na nový vzhled knobů, mně se líbí a jsou opravdu příjemné na dotek a ovládání. Ovšem jejich umístění a umístění přepínače snímačů je poněkud nešťastné, hrajete-li nějaký beglajt (možná se to na tyhle kytary vůbec nehraje :-)), i menší rozmach pravačkou snadno přepne krkový snímač až na mezipolohu 4 nebo ztlumí volume.

 

Info:

Elektrická kytara Ibanez S970W ze série Premium, vyráběná v Indonésii. Typ superstrat, osazený HSH snímači Ibanez CAP a tremolem ZR2 s SP3. Tělo je z mahagonu s plátem ořechu, krk z javoru, hmatník palisandr. Cena je 25 990 Kč včetně kufru a příslušenství.

 

Plus:

zvuk

vzhled

 

Mínus:

umístění přepínače snímačů

Psáno pro časopis Muzikus