Korg plugKEY - mobilní rozhraní MIDI/audio

Korg plugKEY - mobilní rozhraní MIDI/audio
Korg plugKEY - mobilní rozhraní MIDI/audio

V dnešním minitestu se podíváme do světa iZařízení, ke kterým občas potřebujeme něco připojit. Firma Korg nabídla uživatelům zajímavou krabičku s názvem plugKEY, která rozšiřuje možnosti připojení.

Co je plugKEY

Je to taková malá krabička, ve které se schovává přenosné rozhraní MIDI/audio, pomocí kterého můžete propojit jakýkoliv klávesový nástroj pomocí klasického MIDI rozhraní s iZařízením. Toto minirozhraní je řešeno velmi jednoduše. Přední strana převodníku nabízí klasický DIN konektor DIN (Midi In), stereofonní 3,5mm jack pro připojení sluchátek a knoflík s označením Volume pro zesílení audiosignálu. Zadní strana obsahuje napevno zabudovaný kabel s konektorem Apple Lightning pro připojení k iZařízení a dva monofonní výstupy 6,3mm jack s označením R a L/Mono. Ty slouží k připojení plugKEY do mixážního pultu nebo jiného nástroje, který má k dispozici audio vstup. Na pravé straně ještě najdete vstup microUSB pro připojení adaptéru a modře svítící LED diodu, která indikuje zapnutí rozhraní.

 

Vše je vyřešeno logicky a jednoduše. Snad jen kabel s konektorem Apple Lihtning bych nedával napevno. Samostatný kabel by plugKEY slušel lepe. Je to ale věc názoru. Takže jak říká klasik: „V jednoduchosti je krása.“

 

Korg Module je zajímavá aplikace pro iZařízení, pracující na operačním systému iOS. Nabízí pět zvukových modulů: akustické piano, elektrické piano, varhany, klaviset a multi. V multi najdete zvukové barvy smyčců, dechů, syntezátorů a dalších. K softwaru je také nabízena široká škála zvukových barev. K dispozici jsou i efekty a MIDI Player podporující formát SMF. Software spolupracuje také s Korg Gadgetem. Aplikace je k mání na App Storu ve dvou provedeních. Korg Module (placená verze) a Korg Module Le (verze zdarma). Tento zvukový modul je k dispozici jak pro iPhone, tak pro iPad.

 

Jak funguje

Úplně jednoduše. iZařízení propojíte s plugKEY pomocí zabudovaného kabelu s konektorem Apple Lihtning. U spuštěného virtuálního nástroje se objeví hláška Plug Key MIDI In. Vezmete standardní MIDI kabel (DIN-DIN) a propojíte vybraný klávesový nástroj z MIDI Out do MIDI In plugKEY. Poté můžete bez problémů začít hrát na vámi zvolený virtuální nástroj.

 

Pokud si chcete hrát jen tak sami pro sebe, můžete použít sluchátka. Pokud chcete hrát s dalšími klávesovými nástroji, máte v podstatě dvě volby: připojit plugKEY pomocí linkových výstupů do vstupů mixážního pultu, nebo přímo do klávesového nástroje. Ten musí mít k dispozici audio vstup (Aux In) pro připojení externích zařízení. Hlasitost sluchátek nebo výstupů L/R můžete řídit potenciometrem Volume.

 

Vše jsem vyzkoušel se svým iPadem, Korgem Pa300 a Rolandem E-50. Propojení fungovalo stoprocentně, bez sebemenších problémů a bez jakéhokoliv dalšího nastavování. PlugKEY je totiž certifikován společností Apple jako Vyrobeno pro iPod/IPhone/iPad.

Korg plugKEY - mobilní rozhraní MIDI/audio
Korg plugKEY - mobilní rozhraní MIDI/audio

Napájení

PlugKEY nabízí možnost nabíjet iZařízení během práce. Funguje to následovně: Adaptér svého iZařízení připojíte do nabíjecího portu plugKEY a nabíjení může začít. Nemusíte se tak bát, že se váš mazlík vybije.

 

Tuto možnost hodnotím jako skvělý nápad a dovolím si tvrdit, že ji všichni oceníte. Vše je opět velmi jednoduše vymyšleno. Bravo, páni inženýři!

Korg plugKEY - mobilní rozhraní MIDI/audio
Korg plugKEY - mobilní rozhraní MIDI/audio

iOS & Software

PlugKEY podporuje iZařízení, která mají nainstalován operační systém iOS 8 a vyšší. Co se týče hudebního softwaru, vyzkoušel jsem například iM1, iPolysix, Module Le, Gadget Le a GarageBand. Vše fungovalo perfektně. Popisovat možnosti jednotlivých aplikací nebudu, protože každá z nich by vydala na samostatný článek.

 

Jistě si kladete otázku, k čemu všemu je to dobré. Například k tomu, že získáte další možnosti jak rozšířit svůj nástroj. A je jedno, jestli to bude syntezátor, digitální piáno nebo keyboard.

 

plugKEY a audio

Krabička plugKEY je také vysoce kvalitním audio rozhraním pro iZařízení. Kvalita audia je 24 nebo 16 bitů se samplovací frekvencí 48 kHz nebo 44,1 kHz. Takže studiová kvalita je zaručena. Díky audio rozhraní vám může tato malá krabička také dobře posloužit pro pouštění audio podkladů z vašeho iZařízení.

Korg plugKEY - mobilní rozhraní MIDI/audio
Korg plugKEY - mobilní rozhraní MIDI/audio

Sečteno, podtrženo

Přenosné MIDI - Audio rozhraní plugKEY firmy Korg je zajímavým a jednoduchým řešením pro vaše iZařízení. S touto technologií obstojíte kdekoliv. Doma, na pódiu nebo ve studiu. Obrovskou výhodou tohoto minizařízení je, že nemusíte provádět žádná nastavení. A díky kabelovému propojení nebudete mít problémy s žádnou latencí. Navíc povýší vaše iZařízení na další hudební nástroj, který můžete mít kdykoliv a kdekoliv okamžitě po ruce. Pokud k tomu připočítáme zajímavou cenu nepřesahující tři tisíce, není co řešit. Přeji tedy hodně hezkých chvilek s plugKEY.

 

Info:

Novinku Korg plugKEY, mobilní rozhraní MIDIIAudio můžete zakoupit na českém trhu za 2950 Kč.

 

Plus:

jednoduché provedení

bezproblémové připojení

microUSB port pro připojení adaptéru

žádné nastavování ani latence

 

Mínus:

napevno zabudovaný kabel s Apple Lightning konektorem

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Barevné provedení bílá a černá barva
Podporovaná iZařízení v době testu iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5, iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone 6,  iPhone7, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad 4-té generace, iPod touch páté a šesté generace
Rozměry 60 x 74 x 23 mm
Váha 69 g

 

www:

http://www.korg.com/us/products/computergear/plugkey/

Psáno pro časopis Muzikus