M-Audio Sputnik - kondenzátorový mikrofon s lampovým předzesilovačem

M-Audio Sputnik - kondenzátorový mikrofon s lampovým předzesilovačem
M-Audio Sputnik - kondenzátorový mikrofon s lampovým předzesilovačem

Sortiment ambiciózní firmy M-Audio se během několika let výrazně rozšířil. Od zvukových karet různých cenových i kvalitativních úrovní až po předzesilovače a další komponenty patřící do vybavení studií.

Mikrofony jsou asi jejím nejnovějším přírůstkem. Dnes se podíváme na mikrofon ne zrovna nejnižší cenové kategorie.

 

Popis

Kondenzátorový mikrofon s 1?" membránou a s vestavěným lampovým předzesilovačem. Možnost přepínání směrových charakteristik - kardioidní, osmičková nebo kulová, vypínatelný filtr typu horní propust (80 Hz, 12 dB/oktávu) a útlumový článek (-10 dB). Udávaná citlivost je 30 mV/Pa, ekvivalentní šumové napětí 18 dB(A) a maximální SPL bez zapnutého útlumového článku 132 dB.

 

První dojmy

Mikrofon je dodáván v hliníkovém kufru spolu s napáječem, téměř osm metrů dlouhým propojovacím kabelem se sedmipinovými konektory XLR, držákem typu "pavouk", měkkým obalem a anglickým návodem. Jedinou věc, kterou tedy budete pro připojení potřebovat, je běžný XLR mikrofonní kabel, který zasunete do výstupního XLR konektoru na napáječi.

Poprvé otevírám kufr a vysypou se na mě drobné granule, které bývají s elektronickými přístroji v nějakém malém sáčku dodávány a slouží pro pohlcování vlhkosti při přepravě. Asi jsem nebyl úplně první, kdo tenhle kufr otevíral. Vyklepu ho a opráším se.

Mikrofon i dodávané příslušenství celkově budí dojem kvality, solidnosti a velmi pečlivého zpracování. Membránu kryje pochromovaná dvojitá mřížka - vnější hrubá a vnitřní jemnější. Netradiční tvar mikrofonu výrobce ospravedlňuje jeho lepší stabilitou a vyvážením v držáku na stojanu. Vzhledem k tomu, že mikrofon i s držákem váží téměř 1,1 kg, je určitě vhodné použít dostatečně robustní stojan.

Po estetické stránce mikrofon působí, mírně řečeno, avantgardně. Vyleštěný niklovaný povrch je určitě nepřehlédnutelný a zajímavý, pro běžné používání však výrobce zapomněl přibalit pár bílých rukavic. Každý dotek rukou je na těle mikrofonu okamžitě vidět.

 

Zvuk a technika

Hodnocení zvuku je jako vždy subjektivní záležitost a nejraději bych se tomu vyhnul. Elektronka je samozřejmě poznat, všechny ty přívlastky, které se při hodnocení zvuku obvykle používají "čitelný, teplý, konkrétní, detailní", to všechno tady je. Možná je ten "teplý" zvuk ještě zvýrazněn velmi nepatrným středovým zabarvením, které je o něco výraznější při přepnutí na osmičkovou charakteristiku. Naopak jsem měl pocit, že při zvolené kulové charakteristice zvuk trochu ztrácí na detailnosti a ostrosti. Ale je to opravdu subjektivní dojem. Při nahrávání hlasu z malé vzdálenosti se samozřejmě projeví proximity efekt, který lze částečně kompenzovat vestavěným filtrem typu "horní propust", lépe však externím pop-filtrem. Vestavěný filtr bych spíš používal pro odstranění rušivých zvuků pronikajících třeba stojanem.

Použití mikrofonu je díky neutrálnímu zvuku naprosto univerzální, vzhledem k dynamickému rozsahu je výborný třeba pro nahrávání elektrické kytary.

Předzesilovač je vybaven elektronkou 6205M, symetrický výstup je řešen pomocí transformátoru. Elektronika je tak trochu ve stylu "vintage", není použita žádná hyperminiaturní technologie, všude jsou běžné součástky, osazení plošného spoje vzdáleně připomíná technologii "sám doma". Rozhodně to ale není na závadu, tenhle mikrofon nemá ambice být nejmenším a nejlehčím. Mechanicky je vše včetně přepínačů vyřešeno dostatečně bytelně.

Výrobce v návodu upozorňuje, že mikrofon by neměl být připojen ke standardnímu 48V phantomovému napájení. Vzhledem ke konstrukci výstupního obvodu s transformátorem by nejspíš mohlo dojít k jeho přesycení, a tím ke změně charakteru zvuku. Neměl jsem odvahu s tímhle nějak moc experimentovat, tento jev bych však očekával u všech mikrofonů s podobnou konstrukcí výstupu.

Mikrofon je, především díky přibalenému držáku typu "pavouk", poměrně solidně odolný proti mechanickým rušivým rázům pronikajícím stojanem. Tuhost "pavouka" je určitě kompromisem mezi odolností proti mechanickým ruchům a stabilitou zavěšení. Mikrofon lze zavěsit i v obrácené poloze "hlavou dolů".

 

Závěr

Univerzálně použitelný mikrofon s "lampovým" zvukem za slušné peníze. V téhle cenové kategorii je poměrně plno, ale vzhledem ke kvalitě provedení i zvuku nebude Sputnik špatnou volbou. Ještě drobnost - pokud náhodou postavíte Sputnik na pódium a namíříte reflektor na kameru, stane se díky svému výraznému provedení a lesklému povrchu v záběru dominantou a interpreta odsune kamsi do pozadí...

Perlička na závěr: Nádhernému provedení kontrastuje obyčejná, asi 1 cm široká bílá nálepka varující před vyhazováním nebezpečného odpadu. Prostě přeškrtnutá popelnice. Holt ekologie. Vzhledem k poměru kvalita/cena s tím naprosto souhlasím, tenhle mikrofon do popelnice nepatří.

 

Info:

M-Audio Sputnik je kondenzátorový 1`` mikrofon s vestavěným lampovým předzesilovačem s přepínáním směrových charakteristik, HPF filtrem a útlumovým článkem. Cena je 12 990 Kč s DPH. Pro účely testu zapůjčil: DISK Multimedia s.r.o. , 516 454 769, disk@disk.cz , www.disk.cz

 

Plus:

mechanická konstrukce

zvuk

provedení napáječe

směrové charakteristiky

 

Mínus:

lesklý povrch

možná příliš tuhý "pavouk"

Psáno pro časopis Muzikus