Novation ReMOTE SL - vajková loď MIDI kontrolerů

Novation ReMOTE SL
Novation ReMOTE SL

Když jsem byl požádán o recenzi tohoto MIDI ovladače, ještě jsem netušil, co to vlastně dostanu do ruky.

Ihned po vybalení jsem se trošku zděsil, trvalo to však jen do okamžiku, kdy jsem připojil ReMOTE SL (o němž výrobce tvrdí, že jde o jediný inteligentní kontrolér na světě) k počítači.

 

Instalace

Na instalaci není nic složitého. Pokud chcete používat ReMOTE jen jako obyčejný ovladač, stačí ho zapojit do USB portu (podporuje Windows i Mac OS X) a začít pracovat. Pokud se ale rozhodnete pro využití všech pokročilých funkcí, je vhodné nainstalovat ovladače a podporu Nuenda 3, Cubase SL/SX 3, Reason 3, Logic Pro 7 a Ableton Live 5. Pak totiž můžete využít funkci Automap, o které se zmíním později.

Pokud využijete instalaci ovladačů z přiloženého DVD - na kterém jsou videotutoriály, zdarma VST nástroj BassStation (jen si musíte na webu požádat o autorizační kód) a manuály - objeví se v systému dva MIDI vstupy a tři výstupy se jménem zařízení. Při instalaci můžete rovněž zaktualizovat šablony a firmware přístroje, které jsou ke stažení na webu výrobce www.novationmusic.com.

 

Šablony a ovladače

Nejjednodušší způsob, jak využít ReMOTE SL, je použití šablon. U některých zařízení jsem k MIDI ovladači dostal papíry, které se nasadily na přístroj, a podle nich jsem věděl, jaký kontrolér zrovna vysílám. Tady ne! Pole šedesáti čtyř ovladačů (třicet dva tlačítek, osm padů, osm tahových ovládacích prvků, osm klasických a osm nekonečných točítek) se dělí na dvě části. Nad každou z nich je modře podsvícený dvouřádkový alfanumerický displej, kde se zobrazují názvy a vysílané hodnoty řady ovladačů, kterou zrovna používáte (řada, na kterou se můžu přepnout tlačítkem u každé z nich, je indikována svítící červenou diodou). Tudíž přesně vím, co do MIDI zařízení právě posílám. Navíc, po bocích displejů, širokých právě přes jedno celé pole, jsou dvě tlačítka pro zobrazení i dalších řádků, jež se už na displej nevešly.

Šablon v přístroji je možno mít na čtyřicet. S poslední aktualizací jich budete mít třicet pět přednastavených pro různé aplikace a nástroje, jednu prázdnou uživatelskou a čtyři pro funkci Automap. Kromě šablon Automap jsou všechny plně editovatelné podle přání uživatele.

Šablony se přepínají pomocí ovladače Data/Select, kterým lze měnit i program, banku zvuku a tempo.

 

Ovládací prvky

Pro každý z nich si můžete zvolit jméno ovladače, typ vysílaných dat (CC, SysEx, PitchBend, RPN, NRPN, MMC, noty, změnu programu, změnu banky či změnu šablony), kanál na kterém se mají vysílat, hodnotu či rozsah hodnot, a to jsem nevyjmenoval zdaleka vše. Samozřejmě, že je u každého ovladače seznam typů vysílaných dat různý: například u točítek nemůžete použít typ Změnit šablonu, u padů můžete vysílat třeba speciální Drum noty.

Kromě výše uvedených ovládacích prvků disponuje přístroj taky šesti tlačítky pro ovládání sekvenceru. I těmto tlačítkům lze přiřadit jiné funkce.

Dalším ovladačem je joystick podobný takovým, jaké požívá firma Korg - jen je třísměrný: ve směru doprava/doleva je standardně nastaven PitchBend, Ve směru nahoru se vysílá CC1 - modulace. Joystick lze nastavit i podle vlastního přání.

Specialitkou firmy je přidávat na své nástroje touchpad, pro každý z jeho čtyř směrů lze nastavit odlišný kontrolér.

Novation ReMOTE SL
Novation ReMOTE SL

Jediné, čemu se nedají nastavit jiné typy vysílaných dat jsou polovyvážené klávesy, na které se příjemně hraje a jsou vybaveny kanálovým aftertouchem.

 

Vysílaná data

Jsou věci, které mě u některých přístrojů nadchnou: tady je to displej a některá vysílaná data.

Báječnou věcí je nastavení vysíláni SysEx: Lze vysílat slovo až o čtrnácti slabikách - včetně úvodní F0 a F7 - a měnící se hodnotu lze umístit na libovolné místo. Kromě toho, zvolí-li se SysEx typu Roland, na předposlední slabice se automaticky počítá i kontrolní součet (CheckSum).

Další zajímavostí jsou pady s dynamikou. Na ně můžete přiřadit třeba kontrolér, který bude měnit svoji hodnotu v závislosti na síle úderu - pozoruhodné kousky lze provádět s CC 7 (hlasitost). Můžete jim rovněž přiřadit Drum notu, kde si lze nastavit i časový úsek, po jehož uplynutí se vyšle povel Note Off.

 

Co dál?

ReMOTE SL disponuje také tlačítkem Tap Tempo, u nějž neustále bliká LED. Jeho použití je známé z jiných zařízení - rytmickým klepáním na něj lze vyslat povel ke změně tempa. Klasikou jsou dvě tlačítka pro změnu oktávy.

Přístroj má na zadní stěně USB port, konektor pro napájení, sustain a expression pedál (pedálům lze přiřadit také jiné funkce), MIDI Out a klasiku MIDI In/Out/Thru.

Napájení může být přes USB port, adaptér nebo čtyři baterie R14. ReMOTE je jediný přístroj, u kterého jsem se setkal s možností zvolit si nabíjení akumulátorů (jsou-li vloženy v prostoru pro baterie), dokonce i způsob nabíjení.

Ovladač se vyrábí ve třech verzích - podle množství kláves: těch může být dvacet pět, třicet sedm, nebo šedesát jedna.

 

Automap

No a teď to, co se mi na ReMOTE SL nejvíc líbí - již zmiňované šablony Automap, sám jsem je zkoušel v Cubase SX3. Automap šablony se - pokud spustíte aplikaci, pro kterou jsou určeny - automaticky na ReMOTE nastaví. V nejnovější verzi firmware 1.0.13 podporuje samozřejmě ovládání VST instrumentů a nově i mixer. V mixeru ovládáte hlasitosti, efekty, ekvalizér, citlivost i routování jednotlivých stop, můžete je zamutovat i je hrát sólo. Lze ovládat také hlasitosti MIDI stop; přejímají se i jejich názvy. Pokud máte spuštěné nějaké VST nástroje, dostanete se, po stlačení ovladače u padů, na nastavení parametrů instrumentů. Mezi nimi se přepíná pomocí tlačítka u displejů, která běžně slouží k přepínání jednotlivých obrazovek. Drobné problémy mi nastaly při prvních spouštěních Automapy, ale celá chyba byla u mě, protože jsem měl povolené vstupní MIDI porty přístroje v Cubase. Ale jinak prostě bomba!

 

Závěr

Jsou přístroje, které se ovládají snadno a ani k nim nepotřebujete manuál. Jsou však i přístroje, které se ovládají výtečně, mají spoustu skvělých funkcí, ale manuál potřebujete. A to je případ ReMOTE SL. Abyste jej nastavili, musíte si manuál přečíst, jinak nenastavíte ani klávesnici na kanál, který chcete. Samozřejmě, že ovládání jako takové je docela intuitivní, především, když používáte přednastavené šablony nebo automapy. Jinak budete den mačkat a točit knoflíky, ale nakonec si stejně ten manuál otevřete. Pokud si jej přečtete a stále tomu nebudete rozumět, stáhněte si z webu editor šablon, tam je to už velice jednoduché - tedy jen tehdy, pokud vládnete alespoň základní angličtinou.

ReMOTE SL je skvělá věc, dosud jsem se s tak výborným kontrolérem nesetkal. Jedná se o investici, která se mnohonásobně vrátí. Novation vyrábí i další přístroje, ale tenhle disponuje tím nejlepším, co se dalo vymyslet.

 

Info:

Novation ReMote SL je chytrý MIDI ovladač, který má mnoho ovládacích prvků a jedinečnou funkcí Automap. Disponuje velkým dvouřádkovým displejem a 80 kontrolery, díky nimž je práce jednodušší. Vyrábí se ve variantě 25 (11 210 Kč), 37 (12 570 Kč) a 61 (14 270 Kč) polovyvážených kláves.

 

Plus:

displej

provoz na baterie

pady

touchpad

množství MIDI konektorů

 

Mínus:

bez manuálu nenastavitelné

nefungovala mi změna tempa v Cubase

nepogumované knoflíky tahových potenciometrů

Psáno pro časopis Muzikus