Roland EM-55 - klávesový nástroj s automatickým doprovodem

Roland EM-55 - klávesový nástroj s automatickým do
Roland EM-55 - klávesový nástroj s automatickým do

Tak jako každoročně se i v letošním lednu konala v americkém Anaheimu v Kalifornii výstava hudebních nástrojů pod názvem NAMM Show 2002, které se také pravidelně účastní i japonská firma Roland. Právě tato firma zde představila mezi svými novinkami nový Interactive Keyboard EM-55.

 

Úvod

Pětkovou řadu interaktivních kláves, která do dnešního ledna čítala celkem tři modely (EM-15, 25 a 15 OR), rozšířil model EM-55 Interactive Keyboard, který vám nabídne několik inovovaných prvků, jako jsou například Session Partner Functions, EZ Search & Music Assistant a nové funkce D Beam Controlleru nebo Multi-Effects Processor, dále 64 hlasů polyfonie, 3559 zvukových barev plus 116 bicích sad (GM2, GS) a spoustu jiných drobností, o kterých bude ještě v dnešním testu řeč.

 

Zadní panel nástroje

Jednotlivé prvky jsou rozmístěny následovně: potenciometr LCD Contrast, který umožní hráči nastavit kontrast displeje dle úhlu pohledu, MIDI In a Out, Foot Switch/Expr (jack 6,3 mm) pro připojení sustain pedálu nebo volume pedálu, stereofonní výstup R a L/Mono (jack 6,3 mm), vstup pro 12V adaptér, který je součástí výbavy. Ve spodní části jsou umístěny dva zvukovody bassreflexu.

 

Přední panel nástroje

Nástroj je vybaven 61 rychlostně citlivými klávesami. Na levé straně naleznete páčku Bender/Modulation a síťový vypínač. Černou kovovou mřížkou jsou chráněny dva reproduktory o výkonu 2 x 7 W, které představují první estetickou změnu. Dále na stříbrném panelu naleznete: potenciometr Volume, datové kolečko, dvě čidla funkce D Beam Controller a šedesát jedna funkčních tlačítek. Všechna tlačítka jsou přehledně a systematicky uspořádána do několika sekcí. Popis všech funkčních tlačítek je proveden velmi pečlivě. U některých tlačítek jsou umístěny LED diody. Ve středu panelu je umístěn oranžově podsvícený displej. Popis zvukových barev a doprovodných stylů se u tohoto modelu omezil pouze na výpis jednotlivých skupin.

 

Čelo nástroje

Na levé straně nástroje pod páčkou Bender/Modulation naleznete dva vstupy pro připojení sluchátek (stereo jack 6,3 mm) a ve středu nástroje pod klávesnicí je umístěna standardní 3,5" disketová mechanika.

 

Klaviatura nástroje

U pětioktávové klaviatury lze nastavit tři úrovně rychlostní dynamiky nebo ji popřípadě i vypnout. V sekci KBD Mode jsou k dispozici tři režimy.

 

První - M Drums, vám umožní přístup k jedné z 94 bicích sad. I přesto, že jich je v nástroji k dispozici celkem 116, na zbývajících 22 se dostanete pouze s pomocí MIDI. Pro hru na klaviatuře můžete využít dva způsoby výběru. První, klasický pomocí tlačítek Bank/Number (43 sad), a druhý pomocí nové funkce EZ Search - vyhledávání (94 sad).

 

Druhý režim, Arranger, umožňuje výběr hudebního stylu. Zde je levá část klaviatury vyhrazena doprovodnému stylu a pravá část zůstává vyhrazena pro melodickou hru jedním či dvěma zvuky. Dělící bod klaviatury lze volně nastavit od 48 - H do 84 - h2.

 

Třetí režim, - Piano, vám umožní výběr zvukové barvy. V tomto režimu můžete také využít funkci KBD Part, kde můžete rozdělit klávesnici na dva díly (Split), či využít vrstvení dvou zvuků v pravé ruce (Layer). K vytvořené kombinaci lze přidat i samostatný bicí rytmus.

 

Všechny výše uvedené party můžete jednotlivě transponovat o čtyři oktávy dolů či nahoru. Rovněž celý part lze transponovat -6 až +5 půltónů. Nástroj má i jemné ladění - Master Tune v rozsahu od 415,3 do 466,2 Hz.

 

Kvalita klaviatury je průměrná, avšak odpovídající ceně nástroje.

 

Displej nástroje

EM-55 má nově propracovaný displej, který je tentokráte daleko lépe řešen než u předchozích modelů, což považuji za krok vpřed. Je oranžově podsvícen o rozměrech 130 x 58 mm s možností regulace kontrastu a je vodorovně rozdělen na dvě části.

 

Vrchní zobrazuje, value, volume, zvukovou barvu nebo bicí sadu, hudební styl, hudební hru, 74 funkcí a jejich momentální nastavení, tempo a jeho nastavení (20 - 250 bpm), ikonu metronomu, která se objeví při jeho aktivování a počet taktů při přehrávání či nahrávání skladby.

 

Spodní část displeje je svisle rozdělena do pěti částí. V první části najdete dvě notové osnovy v houslovém a basovém klíči. Při hře na klaviatuře nástroj znázorňuje hrané noty.

 

Druhá část je věnovaná funkci Arranger Chord. Zde se znázorňují dvěma akordy - akordickou značkou a hmatem na dvouoktávové klaviatuře. V třetí části jsou vyobrazeny názvy a ikony funkcí, jako jsou - Song, Style, Tone, Style Disk, Edit... Čtvrtá část se věnuje Style Morphingu. V poslední, páté části naleznete ikony Keyboard Velocity, Reverb, Chorus, Melody Intell a Inversion.

 

Celý displej je uspořádán logicky a veškeré provedené akce jsou ihned znázorňovány. Uživatelské prostředí je velmi příjemné. O sto procent se zlepšilo i podsvícení displeje.

 

DSP jednotka nástroje

Tento model řady EM je vybaven dvěma efekty (reverb a chorus) a jedním multiefektem M-FX.

 

Reverb disponuje celkem osmi typy: Room 1-3, Hall 1-2, Plate, Delay (není reverb), Pan a Delay (není reverb).

 

Chorus má rovněž celkem osm typů: Chorus 1-4, FB Chorus, Flanger, S-Delay a S-Delay FB.

 

Multiefekt M-FX obsahuje 47 typů různých efektů: enhancer, overdrive 1-4, distortion 1-4, phaser, auto wah, rotary, flanger 2, compressor, limiter, chorus 4, delay 5, reverb 5, pitch shifter 2 a 15 kombinovaných efektů.

 

Model je oproti jeho předchůdcům vylepšen o M-FX, což oceníte obzvláště při sólové hře. Multiefekt totiž dodá zvukovým barvám tu správnou šťávu.

 

D Beam Controller

EM-55 je prozatím prvním modelem pětkové řady, který je vybaven touto funkcí. Tato sekce je oproti desítkové řadě značně inovována. Kromě dvou čidel D Beam Controleru je ještě k dispozici funkce Assign, s jejíž pomocí si můžete zvolit jeden ze čtyř režimů.

 

V režimu DJ Gear můžete vybrat a nastavit některou z těchto klasických DJ funkcí - Vinyl RPM, Cutting, TT Motor, Scratch nebo Tape RDW.

 

V režimu Sound EFX můžete vybrat a přidat jeden ze sedmnácti pevných zvuků (př. Explosion - výbuch, Applause - potlesk, Laughing - smích ...).

 

V režimu Instruments si můžete přiřadit jeden nástroj s frází. Volit můžete mezi deseti pevnými zvukovými barvami (př. Guitar 1, Moog...). Každá fráze reaguje na změnu akordu.

 

V posledním režimu Controls lze nastavit jednu ze sedmnácti klasických funkcí (př. Start, Fade Out, Arpeggio...).

 

Režimy jsem pečlivě prošel a zjistil jsem, že nejideálnější pozice ruky nad čidly je 10 až 15 cm.

 

Možnosti tohoto kontroléru jsou velmi zajímavé a určitě přispějí k obohacení hry.

 

Tónový generátor nástroje

64hlasá polyfonie nástroje je v této třídě plně dostačující. Zvuky odpovídají standardu GM Level 2 a standardu GS. Tento model má v ROM paměti 3559 zvukových barev, do kterých je začleněno i 116 bicích sad. Všechny zvukové barvy, které jsou rozděleny do šestnácti skupin, jsou převzaty ze zvukové knihovny nástrojové řady VA.

 

Výběr zvukové barvy můžete provést dvěma způsoby. První způsob je klasický výběr pomocí tlačítek v sekci Bank/Number a tlačítkem Variation můžete vybrat další zvukovou variaci daného zvuku. Listovat v dané nástrojové skupině lze pomocí tlačítek 7 a 8, ale bohužel tímto prvním způsobem se nedostanete na všech 3559 zvukových barev. Druhý způsob EZ Search - vyhledávání, vám umožní výběr ze všech 3559 zvukových barev.

 

Všechny zvukové barvy i bicí sady jsou přehledně uspořádány a popsány v originálním manuálu, který obdržíte společně s nástrojem. Vzorově je zde rovněž popsána volba zvukových barev a bicích sad přes MIDI.

 

Nástroj má k dispozici obrovskou škálu kvalitně zpracovaných zvuků. Určitě mezi nimi najdete několik málo zvuků, u kterých jsou hůře zpracované přechody mezi jednotlivými vzorky. Ale víte, co se říká. Za málo peněz... Tento model bych po zvukové stránce rozhodně přirovnal k modelu VA-3.

 

Doprovodné styly nástroje

Tento model má v ROM paměti 64 nových doprovodných stylů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Rozdělení vypadá následovně: Rock 11-18, Contemporary 21-28, Pop 31-38, 50's & 60's 41-48, Swing 51-58, Latin1 61-68, Variety2 71-78 a Acoustic 81-88. Tyto skupiny jsou také vypsány na horním panelu nástroje. Dalších 64 stylů si můžete zapsat do paměti nástroje. Jen škoda, že styly po vypnutí vždy zmizí a musí se načítat znovu. K nástroji jsou přiloženy dvě diskety se 107 dalšími styly. Aranžmá těchto stylů zní ještě lépe než těch, co jsou v nástroji. Nástroj je plně kompatibilní se sérií Music Style Disks MAS, MSD a MSE. Nástroj také podporuje přímé čtení stylů z diskety - Disk Link.

 

Doprovodný styl má pět formálních částí - intro (předehra), original (sloka), fill (přechod ze sloky na refrén a obráceně), variation (refrén), ending (zakončení). U všech doprovodných stylů můžeme využít funkce Style Morphing a Orchestrator.

 

Všechny doprovodné styly se dají vysílat do MIDI ve formátu SMF 0. Funkce Bass Inversion vám umožní přiřadit nejnižší notu v obratu akordu basovému partu. Automatické nastavení tempa pro daný hudební styl je samozřejmostí.

 

Všechny skupiny doprovodných stylů zní dobře a v ničem si nezadají se svými dražšími VA kolegy. Díky funkci Style Disk můžete využívat výše uvedených knihoven. Pár jsem jich vyzkoušel a dovoluji si tvrdit, že zní rozhodně lépe.

 

Session Partner Pads

Jedná se o novou sekci, v které můžete přepínat mezi režimy Style Pad a DJ Pad. Režim Style Pad umožňuje vybrat jednu z osmi předpřipravených frází (např. klavírní fráze, kytarová fráze...). K dispozici je celkem deset sad frází (Rock, Shballad, Slrock, Dance, Pop 1, Pop 2, Rock'N, Swing, Latin1, Latin2, Waltz a Tango). Všechny melodické fráze reagují na změnu akordů v režimech Piano a Arranger, ve kterých se také dají použít. Režim DJ Pad umožňuje vytvořit rytmus, který reaguje na akordy hrané pouze v režimu Piano.

 

Pro oba dva režimy můžete nastavit libovolné tempo. Tato funkce je určitě zajímavá a rozhodně rozšíří možnosti nástroje. Záleží pouze na vaší fantazii.

 

Hudební hry

I tento model pokračuje v trendu předchozích modelů. Jsou zde k dispozici tři nové hudební hry, které vám pomohou zvládnout hudební základy. První hra se jmenuje Guess The Note - uhodni notu, druhá Guess The Chord - uhodni akord a třetí Chord Finder - hledání akordů. U prvních dvou her si můžete nastavit tři stupně obtížnosti - Beginner (začátečník), Advanced (pokročilý) a Expert (zkušený). U třetí hry můžete nastavit jméno akordu (např. D) a typ akordu (např. maj7). Tato třetí hra je pouze výuková, takže nemusíte nikam spěchat. U hry uhodni notu a uhodni akord jste vždy podle zvolené obtížnosti omezeni časem. Po ukončení hry vám vždy nástroj ukáže, jak jste uspěli. Myslím si, že je velmi prospěšné, že firma pamatovala na ty, co nejsou hudebně vzděláni.

 

Rekordér nástroje

Nástroj je vybaven šestnáctistopým rekordérem, který má k dispozici dva způsoby záznamu. První způsob vám umožní zaznamenat doprovod, part Upper 1, 2, Lower, Manual Bass nebo Manual Drums, Style Pad Performance a D Beam Performance. Druhý způsob umožňuje zaznamenávat pouze part Upper 1, 2, Lower, Manual Bass nebo Manual Drums. Manuální nahrávání jednotlivých partů je také možné. K dispozici je i funkce Punch I/O, pomocí které můžete opravit nepovedené části stopy.

 

Nahrané skladby můžete pojmenovat a uložit na disketu ve formátu SMF 0. Skladby lze potom přehrávat v reálném čase. Nahrávání je velmi jednoduché a zvládne ho každý začátečník bez sebemenších problémů.

 

Disketová mechanika nástroje

Disketová mechanika umí číst diskety 2HD i 2DD. Možnosti mechaniky jsou následující: Load, Save, Delete, Copy a Format (IBM PC). Nástroj akceptuje skladby ve formátu SMF 0/1. Disketová mechanika slouží také jako MIDI přehrávač skladeb v reálném čase.

 

MIDI

MIDI implementační tabulku naleznete na konci přiloženého manuálu. Parametry v ní zapsané odpovídají plně standardům GM Level 2 a GS. Nastavení pro příjem a přenos MIDI událostí je následující: All (všechny party zapnuty), Kbd (pouze klávesnice), Stl (pouze doprovodný styl) a Off (všechny party vypnuty).

 

Demo skladby nástroje

V paměti nástroje je k dispozici šestnáct demo skladeb pro zvukové barvy a osm demo skladeb pro hudební styly. Všechny demoskladby lze vysílat do MIDI, takže je můžete rozpitvat ve svých sekvencerech.

 

Příslušenství nástroje

Nástroj je uložen v tvrdém kartonu, kde naleznete stojánek na noty, 12V adaptér ACJ - 230T, dvě diskety se styly a čtyřjazyčný manuál.

 

Rozměry a váha

Hmotnost EM-55 je 9,5 kg. Rozměry jsou 1016 x 398 x 153 mm (š x h x v).

 

Závěr testu

Dovolím si tvrdit, že Roland EM-55 bude zcela bez debaty vlajkovou lodí této modelové řady. Jedná se o kompaktní nástroj sdružující v sobě všechny funkce malého hudebního pracoviště. Jeho nové prvky a výbava posunou tento model určitě blíže ke hranici profesionálních nástrojů a to za přijatelnou cenu. Jelikož dnes žijeme ve světě komunikačních technologií, rozhodně si myslím, že by tomuto modelu slušel Computer nebo USB port pro přímé připojení k počítači, což by určitě mnoho uživatelů přivítalo.

 

I přesto bych ho určitě doporučil všem, kdo hrají na tyto klávesové nástroje na hudební škole a také všem barovým muzikantům. Dovedu si ho také živě představit při výrobě reklam či jiné užité hudby.

 

Takže neleňte a běžte si jej vyzkoušet k vašemu nejbližšímu prodejci. Přeji příjemný prožitek.

 

Info:

-EM-55 je klávesový nástroj s automatickým doprovodem. Jedná se o střední třídu "workstation". Cena je 39 540 Kč vč. DPH.

 

Plus:

-64 hlasů polyfonie

 

nově zpracovaný displej

 

3559 zvukových barev + 116 sad bicích nástrojů převzatých z knihovny VA série

 

vylepšené funkce D Beam Controlleru

 

nová funkce Session Partner Pads

 

64 uživatelských programů pro panelové nastavení

 

možnost výběru nových doprovodných stylů

 

šestnáctistopý rekordér

 

EZ Search - funkce jednoduchého a rychlého přístupu

 

datové kolečko pro rychlou volbu

 

Mínus:

-absence konektoru Computer či USB pro přímou komunikaci s počítačem

 

možnost stálého udržení stylů

 

Psáno pro časopis Muzikus