Sony PCM-D50 - dvoustopé nahrávací zařízení určené pro záznam v terénu

Sony PCM-D50 - dvoustopé nahrávací zařízení určené pro záznam v terénu
Sony PCM-D50 - dvoustopé nahrávací zařízení určené pro záznam v terénu

Firma Sony je také mimo jiné výrobcem špičkové profesionální zvukové i obrazové techniky, kterou používají ke své práci přední světová televizní, rozhlasová a nahrávací studia. Pro dnešní test jsme vybrali lineární rekordér PCM-D50.

Divize Sony Professional Audio má momentálně ve své nabídce čtyři Portable Linear PCM rekordéry. Této nabídce svojí kvalitou a cenou vévodí PCM-D1. Druhý model, PCM-D50, je odlehčenou verzí té jedničky. Nabídku uzavírají dva nové rekordéry PCM-M10/B a PCM-M10/R, které se neliší svojí výbavou, ale pouze barevným provedením. V dnešním testu si představíme druhý jmenovaný - PCM-D50.

 

První seznámení

V balení naleznete PCM-D50, čtyři alkalické baterie, USB kabel, CD Audio Studio LE a manuály k přístroji. D50 má celokovové šasi, které je kvalitně zpracované a pomůže dobře ochránit přístroj před mírně nešetrným zacházením. Design přístroje je propracován s japonskou pečlivostí a rozmístění ovládacích prvků je přehledné a logicky uspořádané.

 

Přednímu panelu vévodí LCD displej. Nad ním jsou umístěny čtyři LED diody pro indikaci -12 dB a Over, jak pro pravou, tak pro levou stranu. Hned pod displejem najdete dvě menší tlačítka. Na levé straně tlačítko opakování úseku A-B a na pravé Displey. Pod nimi je ve dvou řadách rozmístěno devět větších kulatých tlačítek a jedna LED dioda. V horní řadě jsou tlačítka - složka/Menu, posun vřed/nahoru, Pause, Record a ledka indikace přístupu do paměti s označením Access. Ve spodní řadě je zbytek tlačítek. Light, posun vzad/dolů, Stop, Play/Enter a Divide. Pravý bok obsahuje přepínač Power - Off/On, kolečko pro zesílení nahrávání - Rec Level, vstup Line In a vstup pro externí mikrofon. Pod těmito prvky je umístěn ještě slot Memory Sticku. Na levém boku je výstup Line Out, výstup pro sluchátka, ovladač hlasitosti sluchátek, dva malé přepínače - Line/Mic a ztlumení mikrofonu, dva větší přepínače Hold - Off/On a DPC (Digital Pitch Control) - On/Off. Jako poslední vstup je Remote, sloužící k připojení externího dálkového ovládání. Také nesmím zapomenout na vstupy pro připojení USB kabelu a adaptéru. Horní strana obsahuje dva mikrofony s možností nastavení úhlu 90 ˚ a 120 ˚, které chrání masivní drátěná konstrukce. Na zadní straně přístroje najdete přepínač Limiter - On/Off, Low Cut Filter - On/Off, závit pro uchycení na stojan a šachtu pro čtyři baterie typu AA.

 

Kdyby se přístrojům v testu udělovaly hvězdičky za design, myslím, že by padesátka dostala za svůj vzhled a masivní zpracování určitě plný počet!

 

První zapnutí

Po přepnutí přepínače Power Off do polohy On se PCM-50 aktivuje. Na displeji proběhne logo Sony, po něm Accessing Memory, při kterém zabliká ledka Acces na předním panelu a na nepodsvíceném displeji se objeví úvodní obrazovka, signalizující, že přístroj je připraven k použití. Náběh operačního systému trvá několik málo vteřin.

 

Když už jsem zmínil nepodsvícený displej, není to tak, že by přístroj neměl možnost podsvícení, ale na předním panelu si jej můžete tlačítkem Light dle potřeby kdykoliv zapnout či vypnout. Toto řešení je určitě zajímavé a vždy po ruce, bez nutnosti jakéhokoliv nastavování v Menu přístroje. Další šikovná funkce přístroje je šetřič obrazovky, který vám automaticky vypne displej, když delší dobu nic neděláte, což bude určitě šetřit životnost baterií.

 

Hlavní okno OS je přehledné a najdete v něm všechny potřebné informace pro práci s přístrojem. Indikaci úrovní obou kanálů, zobrazení stavu přehrávání/nahrávání, čas nahrávky, stav baterie, indikaci vložení Memory Sticku, vybranou složku, jméno nahrávaného/přehrávaného souboru, nastavení formátu, zapnutí limitéru, Low Cut filtru a synchronizovaného záznamu. Vychytávkou nakonec je zobrazení volného místa interní paměti na úvodní obrazovce. Čitelnost displeje je dobrá ze všech úhlů pohledu. To stejné platí i při podsvícení.

 

Podržíte-li tlačítko Menu, objeví se následující nabídka: LED, Clock, Memory, Format, Delete All, Delete Track, DPC, Easy Search, Rec Mode, Limiter, LCF, SBM, Pre Rec, Sync Rec, Plug In PWR. Pro pohyb a výběr v Menu použijete tlačítka nahoru/dolů. Pro potvrzení slouží kombinované tlačítko Play/Enter. Menu nabídka obsahuje všechny potřebné funkce pro základní nastavení přístroje. Ovládání systému je intuitivní a bezproblémové.

 

Krátkým zmáčknutím tlačítka Menu si můžete stejným způsobem vybrat tu správnou složku a v ní požadovanou nahrávku. K dispozici je deset složek (Folder 01-Folder 10) pro nahrávání. Můžete si také vytvořit pět set vlastních složek, které slouží pouze pro ukládání skladeb pro přehrávání. Každá složka pojme maximálně devadesát devět stop, což je v součtu dostačující kapacita jak pro nahrávání, tak pro přehrávání.

 

Celkové ovládání přístroje je příjemné a absolutně bezproblémové. Vše je okamžitě po ruce a veškerá nastavení trvají jen pár vteřin. Jako uživatel bych určitě uvítal funkce nastavení kontrastu displeje či přejmenování nahraného souboru. Ale to jsou jen nepodstatné drobnosti.

 

Přístroj v praxi

Nejdříve jsem propojil PCM D-50 s počítačem, abych si připravil složku pro soubory, které budou sloužit při testu pouze pro přehrávání. Vše je skutečně jednoduché. Připojíte přístroj pomocí USB kabelu, zapnete jej a po automatické detekci rozkliknete složku výměnného disku. Hned poté stačí vytvořit složku, pojmenovat ji a přesunout do ní požadované soubory. Ještě taková maličkost, co se složek týče. Nikdy nepřejmenovávejte složky pro nahrávání - Folder 01-Folder 10! Co se týče složek vytvořených, ty můžete pojmenovat či přejmenovat dle libosti. Do vytvořené složky jsem přesunul vybrané soubory ve formátu mp3 a wav. Přehrávání souborů bylo bezproblémové a korespondovalo s uváděnými formáty pro přehrávání.

 

Po přehrávacím testu jsem se pustil do nahrávání. Zvolil jsem klasický záznam - wav 44,1 kHz/16 bitů, interní dvojici mikrofonů jsem nastavil na 90 ˚ (XY), zapnul limitér a nastavil úroveň signálu. Přístroj jsem umístil asi dva metry od zdroje signálu na klasický mikrofonní stojan. Poté jsem provedl pětačtyřicetiminutový záznam jedné celé vyučovací hodiny, kde se mísilo mluvené slovo s hrou na piano obohacené různými ruchy. Při zpětném poslechu záznamu pomocí sluchátek, které běžně používám pro kontrolní poslech, jsem neshledal žádný problém. Záznam zněl přirozeně, vyrovnaně a věrně vystihoval akustiku místnosti, ve které byl natočen. V záznamu byly slyšet i ty nejmenší drobnosti, jako vrzání židličky, cvakání delších nehtíků na klaviatuře a podobně.

 

Druhý záznam jsem provedl se stejným nastavením, pouze jsem změnil úhel na 120 ˚. Cílem záznamu bylo interní vystoupení žáků v sále školy, které jsem snímal z větší dálky, asi okolo patnácti metrů. Navíc zde nevystupovali pouze sóloví hráči, ale i komorní uskupení. Při kontrolním poslechu zněla i tato nahrávka kompaktně, věrohodně a bez sebemenšího náznaku přebuzení. Sejmutý zvuk plně odpovídal použité technice a nastavení přístroje.

 

Při testu PCM-D50 jsem jako tradičně použil opět svoje osvědčené baterie Ni-MH 2000 mAh.

Musím říci, že jsem byl mile překvapen výdrží přístroje. Přístroj jsem trápil neustálým zapínáním a vypínáním, podsvícením, nahráváním a přehráváním, ke kterému ještě musím přičíst také pohotovostní režim. Po dvaceti dnech ukazovala padesátka pořád dvě čárky na displeji - tedy polovinu, což je víc než dobré.

 

Komunikace s počítačem

Připojení k počítači je skutečně jednoduché. Stačí připojit USB kabel do počítače a propojit s přístrojem. Po zapnutí přístroje dojde k automatickému načtení. Přístroj jsem připojil jak k počítači s Windows XP, tak s Mac OS 10.6.1. Oba systémy nalezly PCM-D50 bez problémů a zobrazily jej jako další disk s názvem PCM Recorder. Po rozkliknutí tohoto disku se objeví složka MS Sony a SonyRecorder-driver.exe. Po rozkliknutí složky MS Sony najdete další složku Hifi, ve které je umístěno dalších deset složek s názvem Folder 01-Folder 10. Tyto složky slouží pro ukládání nahraných tracků. Můžete si také vytvořit složky vlastní. Ty slouží pouze pro přehrávání. Data z padesátky či do ní překopírujete jednoduchým přetažením požadovaného souboru.

 

Vše funguje rychle, bez problémů a bez potřeby instalace ovladačů.

 

CD Audio Studio LE

Na přiloženém instalačním CD najdete software Sound Forge - Audio Studio LE, Preset Manager 2.0, 1001 zvukových efektů, manuál pro rychlý start a další produktové informace. Vše jsem samozřejmě nainstaloval a vyzkoušel. V případě Sound Forge Audio Studio 9.0 získáte silný softwarový nástroj pro nahrávání, restaurování, úpravu a finalizaci nahrávek. Samozřejmě vám také může dobře posloužit při převodu různých formátů. Otevřít lze celkem dvacet dva různých formátů. Pro zpětné uložení můžete vybírat z dvaceti formátů. K dispozici jsou nejpoužívanější formáty. Od klasické mp3 až třeba po formát pca (Sony Perfect Clarity Audio). Prográmek také podporuje pár video formátů, což se může třeba někdy v budoucnu hodit. Samozřejmostí je i podpora VST a DirectX efektů. Rozebírat dále tento prográmek by bylo nad rámec našeho testu, ale kdyby vás přece jen zajímaly podrobnosti, doporučuji návštěvu internetových stránek www.sonycreativesoftware.com.

 

Jako bonus v balíčku naleznete také 1001 zvukových efektů. Jsou to vlastně profesionálně natočené ruchy denního života, jako například vzlet tryskáče, aplaus publika na koncertě nebo různé hororové zvuky. Je skutečně z čeho vybírat. Všechny zvuky můžete dle libosti upravit právě v programu Sound Forge. I přesto že se nejedná o profesionální verzi programu, ale pouze o uživatelskou, máte k dispozici více než dost možností, které podpoří a rozšíří možnosti rekordéru samotného.

 

Je jen škoda, že dodávaný software firmy Sony podporuje pouze platformu s operačním systémem Windows.

 

Volitelná výbava

S přístrojem jsem dostal na test také originální příslušenství firmy Sony, které se k tomuto přístroji nabízí. V zásilce bylo přibaleno pouzdro na přístroj, které se dá také použít i jako improvizovaný stojánek pro položení na stůl a dálkové ovládání. Tyto doplňky jsou přímo určeny pouze pro PCM-D50. Protivětrná ochrana, stojánek pro přístroj a 16 GB Memory Stick PRO Duo s adaptérem jsou určeny jak pro PCM-D50, tak pro PCM-1. Všechny doplňky jsou profesionálně zpracované a jejich cena vás rozhodně nezruinuje. Jaký doplněk si vyberete, bude záležet pouze jen a jen na vás.

 

Závěrečné resumé

Koupí Sony PCM-D50 získáváte výborného pomocníka pro stereofonní záznam nejen v terénu. U přístroje určitě oceníte zejména jeho masivní zpracování, jednoduchost obsluhy a další drobné vychytávky.

 

Jako jeden z mála dvoustopých rekordérů této cenové kategorie umožňuje padesátka nastavení interní dvojice mikrofonů pro dvě nejpoužívanější stereofonní techniky - X-Y a A-B.

Možnosti přístroje samotného rozšiřuje dodávaný balík se softwarem Sound Forge Audio Studio LE, který oceníte zejména při dalším zpracování vámi natočených věcí. Jako třešnička na dortu je sada 1001 zvukových efektů.

 

Tento malý výčet možností v mých očích řadí Sony PCM-D50 mezi nejžhavější favority mezi kapesními dvoustopými rekordéry v rámci poměru výkon - cena. Takže dobrá práce, pánové od Sony.

 

Info:

Sony PCM-D50 je dvoustopé nahrávací zařízení určené pro záznam v terénu. Cena Sony PCM-D50 je 12 370 Kč i s DPH.

 

Plus:

celokovové šasi přístroje

design, zpracování a účelné vybavení

jednoduchost obsluhy

výborná výdrž přístroje při provozu na baterie

dodávaný software pro střih a konverzi

bonus 1001 zvukových efektů

 

Mínus:

absence adaptéru v základní výbavě

připojení externích profi mikrofonů pouze přes externí adaptér XLR-1

softwarový balíček podporuje pouze počítače s OS Windows

 

Funkce DPC (Digital Pitch Control) umožňuje zrychlené nebo zpomalené přehrávání hudby, což je vhodné zejména pro individuální úpravu rychlosti přehrávání na rekordéru.

 

Sony Sound Forge, dříve známý pod názvem Sonic Foundry Sound Forge, je digitální audio editor pro platformu Windows, jejímž majitelem se stala v roce 2003 Sony Pictures Digital, která jej koupila za osmnáct miliónů dolarů.

 

formáty:

nahrávání: wav - 22,05; 44,1; 48; 96 kHz/16, 24 bitů

přehrávání: wav - 22,05; 44,1; 48; 96 kHz/16, 24 bitů       

mp3 - MPEG v.1 Layer 3 32-320 kbps, samplovací     frekvence 32; 44,1; 48 kHz, VBR     MPEG v.2 Layer 3 32-160 kbps, samplovací     frekvence 16; 22,05; 24 kHz, VBR

displej: podsvícený grafický LCD

paměť / médium: interní flash paměť 4 GB / paměťová karta Memory Stick (volitelně)

vstupy: Line In - optický, vstup pro externí mikrofon, vstup pro připojení dálkového ovládání

výstupy: Line Out - optický, sluchátkový výstup

interní mikrofony / repro: ano - 1 stereo dvojice směrových mikrofonů s možností nastavení úhlů 90 ˚ a 120 ˚/ ne

USB / podpora OS: ano - Mini-B podpora USB 2.0 / Windows 2000 SP4, XP SP2, Vista; Mac OS 10.2.8 a vyšší

další výbava: USB kabel, 4 alkalické baterie typu AA, CD - Audio Studio LE, manuály k přístroji

volitelná výbavaAC-E60HG - adaptér, CKL-PCMD50 - kožené pouzdro, LCPCMD50 - tvrzené pouzdro, VCT-PCM1 - stojánek, AD-PCM1 - proti větrná ochrana, RM-PCM1 - dálkové ovládání, XLR-1 adaptér pro připojení dvou mikrofonů přes symetrické vstupy s fantomovým napájením

rozměry: 72 x 154,5 x 32,7 mm (šířka, výška, hloubka)

hmotnost: 365 g (včetně baterie)

Psáno pro časopis Muzikus